Генетично модифіковані організми: небезпечно чи штучне схрещування?

Якщо ви не розумієте, що таке генетично модифіковані організми (ГМО) та добре це чи погано, ви не самотні. Нові біологічні технології ставлять перед людством нові питання. Визначити, корисні або шкідливі ГМО, складно, оскільки ризики не до кінця відомі.

Що таке генетично модифіковані організми (ГМО)?

В ЄС використовується наступне визначення ГМО — «організм, за винятком людини, генотип якого був штучно змінений таким чином, який неможливий в природних умовах».

Зміна генів полягає у введенні в організм генетичного матеріалу в лабораторних умовах, а не за допомогою схрещування. Замість схрещування рослин або тварин з метою отримання потомства, в рослина, тварина або мікроб включають ДНК іншого організму. Створення ГМО — один з видів генної інженерії.

ГМО використовують у різних сферах, але найчастіше суперечки викликає застосування генетично модифікованих організмів в якості продуктів харчування.

Аргументи на користь ГМО

Генетичні технології допомагають збирати багатший урожай, використовувати менше добрив, пестицидів, отримувати продукти з великою кількістю поживних речовин.

Традиційна селекція — повільний процес, тому як потрібні покоління, перш ніж буде досягнутий бажаний результат. Технології ГМО дозволяють створити потрібний генотип негайно, в поточному поколінні.

Генна інженерія — більш передбачуваний процес, ніж традиційна селекція, коли тисячі генів передаються потомству випадковим шляхом. При створенні ГМО зміни відбуваються з окремими генами чи блоками генів.

ГМО не є природними, але не можна стверджувати, що все природне корисно, а штучне — шкідливо. Отруйні гриби природні, але вкрай шкідливі. Мити їжу перед їжею неприродно, але корисно.

Генетично модифіковані продукти з’явилися на ринку в 1996 році, якщо б вони являли собою негайну загрозу здоров’ю, люди б уже помітили це.

Аргументи проти ГМО

Дослідження на щурах показали, що ГМО можуть становити небезпеку. У тварин, яких годували генетично модифікованою соєю і зерном, часто розвивалися проблеми з печінкою і нирками. Хоча результати випробувань на щурах не можна безпосередньо переносити на людей, можна зробити висновок, що ГМО можуть надавати несподіване вплив на тварин, як диких, так і домашніх.

ГМО не були достатнім чином протестовані. Деякі тести ГМО проходили протягом дев’яноста днів, що не можна вважати достатнім для доказу майбутньої безпеки для людей протягом років чи навіть поколінь.

Перенесення генів при генної інженерії більш непередбачуваний, ніж при природному схрещуванні. У природи є захисний механізм — представники різних видів не можуть схрещуватися і давати потомство. Але з трансгенними технологіями схрещують не тільки різні види, але і представників різних царств, наприклад, з’єднуючи гени тварин з генами мікробів або рослин. Таким чином, виникають генотипи, які неможливі в природі, і передбачити наслідки цього неможливо.

Генетично модифіковані продукти містять нові білки, які можуть викликати алергічну реакцію у людей, навіть в тих випадках, якщо не було алергії на вихідні компоненти.

Генетично модифіковані рослини і тварини можуть схрещуватися з природними популяціями, створюючи екологічні проблеми, такі як занадто швидке зростання популяції або зникнення видів, дисбаланс між видами в природі і так далі.

Навіть якщо деякі ГМО безпечні для людини, це не означає, що безпечні все ГМО. У кожного виду є свої переваги і ризики.

Розвиток ГМО неминуче веде до розвитку монокультур, що загрожує харчового різноманітності та харчової безпеки.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.