Геморагічний цистит: завжди серйозно

Геморагічний цистит — це не просто кров у сечі в кінці сечовипускання — ознака, характерний для всіх циститів взагалі. При цій формі циститу сеча постійно має червоний колір, а ускладненням захворювання може бути закупорка сечовивідного каналу згустками крові і залізодефіцитна анемія.

Що таке геморагічний цистит

Геморагічний цистит — це запалення стінки сечового міхура, що супроводжується появою крові в сечі. Сеча при цьому має червоний колір і неприємний запах. В основі цієї форми циститу лежить руйнування слизової оболонки, що вистилає порожнину сечового міхура і підвищена проникність стінок кровоносних судин.

Виникає геморагічний циститу найчастіше при вірусних інфекціях (наприклад, він часто зустрічається при аденовірусної інфекції) і хімічних ураженнях (при прийомі деяких лікарських препаратів, наприклад, цитостатиків, що застосовуються при лікуванні пухлин).

Факторами для початку захворювання є:

 • звичка постійно затримувати сечу в сечовому міхурі до стану його переповнення і перерозтяження стінок — такий застій сечі сприяє розвитку порушення кровообігу в сечовому міхурі;
 • механічне перешкода для відтоку сечі — наприклад, звуження сечовивідного каналу або його здавлювання зростаючою пухлиною (запаленням) навколишніх тканин;
 • зменшення скоротливої здатності стінки міхура — часто це має неврогенного природи;
 • наявність в просвіті сечового міхура різних чужорідних тіл — каменів, катетерів; вони можуть травмувати слизову оболонку, а потім в мікротравми може впроваджуватися інфекція;
 • наявність в просвіті сечового міхура пухлини, яка може розпадатися з приєднанням інфекції;
 • недотримання правил особистої гігієни — бактерії і віруси з сусідніх тканин можуть потрапляти з сечовий міхур;
 • зниження загального та місцевого імунітету, характерне для деяких загальних захворювань і станів, таких, як цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, клімактеричний період.
 • При наявності всіх цих факторів потрапили в сечовий міхур збудники інфекцій швидко впроваджуються в слизову оболонку, викликаючи її запалення, руйнування кровоносних судин і їх підвищену проникність. Геморагічний цистит може бути гострим і хронічним.

  Ознаки геморагічного циститу

  Як і при будь-якій іншій формі циститу, основними ознаками захворювання є часте хворобливе сечовипускання. Але при цьому сеча з самого початку пофарбована в колір крові. Якщо захворювання протікає важко, то сечовипускання може бути через кожні 10-15 хвилин і супроводжуватися болісними хворобливими позивами. При кожному сечовипусканні виділяється малий обсяг про сечі (буквально кілька крапель) і з’являється сильний біль внизу живота і в промежини, яка стає тим сильніше, чим ближче до кінця акт сечовипускання.

  Геморагічна форма циститу вважається важкою, вона часто супроводжується такими порушеннями загального стану, як висока температура, нездужання, озноб, втрата працездатності.

  Ускладненням гострого геморагічного циститу може бути закупорка просвіту сечівника згустками крові. Крім того, в зруйновані кровоносні судини може потрапити інфекція і з током крові рознестися по всьому організму. Найчастіше така інфекція потрапляє в нирки, викликаючи їх запалення — пієлонефрит.

  Як і при всіх інших видах гострих циститів, всі ознаки захворювання можуть проходити самостійно протягом тижня. Але якщо гострий геморагічний цистит не лікувати, то він обов’язково повернеться, цього разу вже у вигляді хронічного.

  Хронічний геморагічний цистит протікає з періодами загострення і ремісії. З кожним новим загостренням ознаки захворювання стають все більш стертими, але кров у сечі присутній завжди. З часом сечовий міхур починає втрачати свою функцію через те, що в його стінках розростається сполучна тканина.

  Ускладненням хронічного геморагічного циститу майже завжди є залізодефіцитна анемія.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.