Гемодіаліз: штучна нирка

Гемодіаліз — це механічне очищення крові від відходів, солей і рідин , необхідне пацієнтам, нирки яких недостатньо здорові для виконання цієї роботи. Гемодіаліз є найбільш поширеним способом для лікування важких форм ниркової недостатності. Ця процедура допоможе допомогти пацієнтові вести активний спосіб життя, незважаючи на порушення роботи нирок.

Пацієнтам, які проходять гемодіаліз, необхідно строго додержуватися графіка лікування, регулярно приймати ліки і, нерідко, внести певні зміни в раціон.

Коли це необхідно

Гемодіаліз звичайно призначається, коли нирки пацієнта можуть виконувати лише 10-15% своєї роботи. При цьому у пацієнта можуть бути присутні такі симптоми, як нудота, блювання, набряки або підвищена стомлюваність. Гемодіаліз бере на себе частину функції нирок — він контролює кров’яний тиск пацієнта, і зберігає нормальний балансу рідини електролітів в організмі. Це також допомагає підтримувати здоровий кислотно-лужний баланс.

Лікар визначає, коли людині необхідний гемодіаліз, спираючись на декілька чинників — загальний стан здоров’я пацієнта, функція нирок (визначається за результатами аналізів крові і сечі), симптоми, якість життя, і особисті переваги. Як правило, пацієнт починає проходити гемодіаліз задовго до того, як нирки відмовляють і розвиваються ускладнення, що загрожують життю хворого.

Найбільш поширені причини ниркової недостатності:

 • Діабет
 • Високий кров’яний тиск (гіпертонія)
 • Запалення нирок (гломерулонефрит)
 • Запалення кровоносних судин (васкуліт)
 • Полікістоз нирок
 • Однак, функція нирок може бути раптово порушена (гостра ниркова недостатність) в результаті важкої травми, складної операції, серцевого нападу або іншої серйозної проблеми.

  Ризики

  У більшості пацієнтів, яким потрібна гемодіаліз, є цілий ряд серйозних проблем зі здоров’ям. Гемодіаліз продовжує життя багатьом людям, однак очікувана тривалість життя у людей, яким він необхідний, як і раніше значно менше, ніж для населення в цілому.

  Ускладнення можуть бути наслідком як гемодіалізу, так і захворювань нирок. Найбільш поширені ускладнення:

 • Низький кров’яний тиск (гіпотонії). Зниження артеріального тиску є найбільш поширеним побічним ефектом гемодіалізу, особливо у пацієнтів, хворих діабетос. Гіпотонія може супроводжуватися такими симптомами, як утруднене дихання, спазми в черевній порожнині, судоми, нудота і блювота.
 • М’язові спазми. Хоча лікарі не можуть сказати точно, що стає причиною цього ускладнення, на м’язові спазми скаржаться багато пацієнтів, що проходять гемодіаліз. У деяких випадках для полегшення спазмів змінюють частоту і інтенсивність гемодіалізу.
 • Сверблячка. У багатьох пацієнтів, які проходять гемодіаліз, виникає шкірний свербіж, який посилюється під час або відразу після процедури.
 • Порушення сну. Апное, м’язові болі і мимовільні рухи ніг нерідко призводять до порушень сну.
 • Анемія — знижене число червоних кров’яних клітин в крові — є поширеним ускладненням ниркової недостатності і гемодіалізу. Ниркова недостатність призводить до зниження вироблення гормону еритропоетину, який стимулює утворення червоних кров’яних тілець. Обмеження раціону і / або виведення заліза і вітамінів з крові в ході гемодіалізу також може сприяти анемії. Крововтрата під час гемодіалізу та часті аналізи крові можуть мати той же ефект.
 • Захворювання кісткової тканини. Якщо пошкоджені нирки втратили здатність нормально використовувати вітамін D, який сприяє абсорбції кальцію, кісткова маса може з часом стати значно слабкіше. Крім того, перевиробництво гормону паращитовидної залози — найпоширеніше ускладнення ниркової недостатності, може сприяти розвитку хвороб кісткової маси.
 • Підвищений кров’яний тиск (гіпертонія). Як уже згадувалося, високий кров’яний тиск є однією з основних причин ниркової недостатності. Якщо пацієнт під час лікування споживає занадто багато солі і / або рідини, стан може погіршитися. У важких випадках гіпертонія може стати причиною серцевого нападу або інсульту.
 • Запалення перикарда (перикардит). Недостатньо частий і / або інтенсивний гемодіаліз може призвести до запалення перикарда; при цьому порушенні серце не може качати кров в достатніх обсягах.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.