Гематома матки — загроза вагітності

Гематома матки — так зазвичай називають вагітні ретрохоріальную гематому. По суті, гематома наявна в матці і навіть прилягає до однієї з її стінок, але в дійсності вона є скоріше гематомою хоріона, ніж матки. Гематома матки, або ретрохоріальная гематома представляє загрозу вагітності і вимагає обов’язкового лікування і госпіталізації. У легких випадках ретрохоріальная гематома протікає безсимптомно і розсмоктується самостійно. Але не слід забувати, що ретрохоріальная гематома таїть небезпеки і будь-яке зволікання лікування може призвести до незворотних наслідків.

Ретрохоріальная гематома

Ретрохоріальная гематома — це згусток крої, розташований між хорионом (ембріональними оболонками) і стінкою матки, який утворився в результаті порушення цілісності стінок судин і излития крові. Ретрохоріальная гематома виникає внаслідок загрози переривання вагітності і початку відшарування плідного яйця від маткової стінки.

Причини виникнення

До теперішнього часу точні причини появи ретрохоріальной гематоми не встановлені. Імовірно причини розвитку ретрохоріальной гематоми схожі з причинами. Викликають загрозу переривання вагітності:

 • стреси;
 • важкі фізичні навантаження;
 • вживання алкоголю, куріння;
 • вади розвитку плода;
 • травми (падіння, удари);
 • вади розвитку та дефекти матки (рубець на матці);
 • запальні захворювання жіночих статевих органів;
 • ендометріоз, міома матки;
 • гормональні порушення;
 • профессинальной шкідливості та інше.
 • Клінічна картина

  Найчастіше ретрохоріальная гематома випадково виявляється під час проведення планового УЗД. Вагітна не відчуває її наявності, загальний стан жінки не страждає. Це пов’язане з відмежування гематоми від порожнини матки ворсинками хоріона, що не дає їй вилитися назовні.

  Поява кров’янистих виділень із статевих шляхів свідчить про вихід ретрохоріальной гематоми за межі хоріона. «Свіжа» гематома, яка утворилася протягом останньої доби, характеризується яскраво-червоними кров’яними виділеннями. При тривало існуючій гематомі виділення набувають темно-коричневий колір, стають густими і тягучими. Таким чином відбувається спорожнення ретрохоріальной гематоми. Нерідко ретрохоріальная гематома поєднується зі скаргами на тягнуть болі внизу живота і в попереку, що говорить про загрозу переривання вагітності.

  Діагностика

  Основним і єдиним методом діагностики ретрохоріальной гематоми є УЗД. УЗ-ознаки наявності гематоми:

 • одна зі стінок матки потовщена (це пов’язано з місцевим гіпертонусом матки, який свідчить про загрозу переривання);
 • зміна конфігурації зовнішнього контуру матки (піднесення скоротився м’язового шару над рештою контуром матки) і плодового яйця (яйце набуває човноподібна або каплеподібну форму);
 • наявність згустку крові між хоріона і стінкою матки (визначається давність ретрохоріальной гематоми, її обсяг і місце локалізації, а також здатність до прогресування).
 • Лікування

  Виходячи з симптомів захворювання, принципи лікування гематоми такі ж, як при лікуванні загрози переривання. В першу чергу хворий забезпечується фізичний (постільний режим з піднятим ножним кінцем) і емоційний спокій (призначаються седативні засоби: пустирник, валеріана, новопассит). У харчуванні варто виключити слабящіе і кріплять продукти, які активізують перистальтику кишечнику, що підвищує тонус матки. З метою профілактики кровотечі призначаються кровоспинні засоби: дицинон, вікасол, етамзілат натрію, аскорбінову кислоту. Для розслаблення маткової мускулатури застосовують спазмолітики: но-шпу, папаверин, метацин, сірчанокислої магнезії. Також проводиться вітамінотерапія токоферолом (вітаміном Е) і фолієвою кислотою (вітаміном групи В).

  Після лікування проводиться контрольне УЗД, під час якого оцінюються стан плода і наявність або відсутність гематоми.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.