Гемангіома хребта: зверніться до нейрохірурга

Гемангіоми кісток зустрічаються порівняно рідко, складаючи не більше 1 % від усіх видів гемангіом. Найчастіше гемангіоми розташовуються в хребті. Така патологія може бути виявлена в будь-якому віці, як у чоловіків, так і у жінок. Часто гемангіоми хребта протікають безсимптомно.

Особливості формування і перебігу гемангіом хребта

Гемангіоми хребта — доброякісні судинні пухлини, що вражають тіла хребців, які ростуть досить повільно. Зустрічаються гемангіоми хребта часто, особливо в області грудного відділу хребта, у жінок такі пухлини утворюються частіше, ніж у чоловіків. При цьому явно проявляється спадковий характер захворювання — гемангіоми хребта частіше виникають у тих сім’ях, де вже були хворі з гемангіомами іншої локалізації.

Найчастіше уражається грудний і поперековий відділи хребта, шийний і крижовий — значно рідше. Кісткові гемангіоми, так само, як і гемангіоми інших тканин, можуть бути капілярними або простими (складаються їх переплетених дрібних кровоносних судин), рацематознимі (вони складаються з більш великих судин), кавернозними (з порожнинами, заповненими кров’ю) і змішаними, що мають у своєму складі як прості, так і кавернозні гемангіоми.

Капілярні гемангіоми рідко здавлюють навколишні тканини, тому не виявляються і не оперуються. Решта типів гемангіом можуть здавлювати навколишні тканини і тому вимагають лікування. Хребці можуть дивуватися гемангіомою частково або повністю, в зв’язку з чим виділяють кілька ступенів їх ураження.

Як проявляються гемангіоми хребта

Невеликі гемангіоми хребта протікають безсимптомно, якщо ж вони досить великі і здавлюють тканину спинного мозку або відходять від нього спинномозкові нерви, то проявляються у вигляді болю в спині або по ходу нервів.

Іноді відзначається інтенсивне зростання пухлини, яка здавлює кісткову тканину, руйнує всередині неї кісткові перегородки і знижує міцність кістки в цілому. При цьому часто з’являються болі в області ураженого хребця і в прилеглих до нього областях.

Якщо ріст пухлини продовжується, то може відбутися компресійний (від здавлювання) перелом ураженого хребця, затиснення спинного мозку або відходять від нього нервів і посилення болю, поява порушень чутливості і рухів. Болі в спині можуть бути дуже сильними, постійними, що посилюються при фізичних навантаженнях.

Діагностика та лікування гемангіом хребта

Для виявлення гемангіоми хребта, насамперед, проводять рентгенографію (оглядову спонділографії). Для уточнення розташування, об’єму і характеру гемангіоми проводять комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію (КТ або МРТ).

Лікування зростаючих, що викликають різні порушення функції хребта і спинного мозку гемангіом проводиться різними способами: за допомогою хірургічної операції, променевої терапії, склеротерапії, емболізації і пункційної вертебропластики.

Чисто хірургічне лікування — видалення пухлини проводиться сьогодні досить рідко, так як під час такої операції можна видалити тільки мягкоткание частина пухлини і зробити часткову резекцію ураженої гемангіомою кістки хребця. Але це не виключає рецидивів захворювання. Операція небезпечна також тим, що під час неї може початися дуже сильна кровотеча.

Променева терапія для лікування гемангіом хребців також застосовується все рідше, так як не руйнує гемангиому кістки, що призводить до рецидивів захворювання. Крім того, при опроміненні кісткової тканини хворий отримує дуже високі дози радіаційного опромінення.

Склеротерапія (руйнування пухлини шляхом введення в неї спирту) призводить до зменшення гемангіоми, але до одночасного пошкодження кісткової тканини хребців, що з часом може викликати їх компресійні переломи.

Емболізація — це введення в живильний пухлина кровоносну судину, або в саму пухлину спеціальних тромбуються (закривають просвіт судини) речовин. Але цей метод також виявився недостатньо ефективним, оскільки призводив до розростання дрібних кровоносних судин замість затромбірованного і рецидиву захворювання.

Сьогодні для лікування гемангіом хребта найчастіше застосовується метод черезшкірної пункційної вертебропластики — в тіло хребця через спеціальний пристрій під контролем рентгенівського променя вводиться суміш з кісткового цементу, сульфату барію і титану, що володіє високою в’язкістю. Затвердіння цементу супроводжується виділенням тепла, яке знищує клітини гемангіоми і підвищує міцність тіла хребця. При цьому виді операцій також можливі ускладнення, але їх значно менше, ніж при інших видах лікування.

Лікування гемангіом хребта може проводитися тільки в спеціалізованому нейрохірургічному відділенні.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.