Гемангіома у новонароджених: потрібно спостерігатися

Гемангіома — досить поширене захворювання у дітей, причому в більшості випадків воно виявляються в періоді новонародженості. Червоні або бордові утворення на шкірі дуже лякають батьків, але чи варто лякатися? Чи небезпечні гемангіоми і що робити при їх виявленні? Все не так однозначно, залежить від розташування гемангіоми, її розмірів і виду.

Причини виникнення гемангіоми

Гемангіома — це пухлина судинного походження, доброякісна, але іноді набуває рис злоякісної, швидко прогресуючи і руйнуючи сусідні органи. Гемангіома розташована в глибоких шарах шкіри, при цьому в процес може втягуватися нервова тканина, в результаті чого гемангіома може бути болісною.

Зустрічається гемангіома набагато частіше у дівчаток, розташовуючись переважно на обличчі, верхніх кінцівках, рідше на тілі і нижніх кінцівках. Причини виникнення гемангіом досі не відомі. Наші предки вважали, що гемангіоми виникають у дитини на тому місці, за яке схопилася мати, побачивши відкритий вогонь (пожежа) і злякавшись його. Частіше гемангіоми виникають у представників азіатської або негроїдної рас. Гемангіоми передаються у спадок.

Види гемангіом

Гемангіоми відрізняються розмірами — від точкових до величезних, від ледь помітних до покриваючих велику частину тіла дитини. Гемангіоми бувають різних видів:

Плоска гемангіома складається з капілярів, злегка підноситься над поверхнею шкіри, має різне забарвлення, величину і форму. Такі гемангіоми найбільш поширені.

Зірчаста ангіома частіше розташовується на обличчі і шиї, виглядає як центральна точка червоного кольору, від якої поширюються дрібні судини, створюючи малюнок зірки. Часто зникає до двох років.

Пещеристая гемангіома підноситься над шкірою, має нерівний, горбистий вид, еластична, синюшно-червона, часто тепла на дотик і може мати великі розміри. Розташовується цей вид гемангіом на обличчі, голові, рідше в інших місцях. Такі гемангіоми можуть регресувати спонтанно, але значна їх частина потребує оперативного втручання.

Сунична гемангиома частіше знаходиться на обличчі, вона плоска, з чіткими кордонами і часто розташовується на обличчі. Досить часто може пройти самостійно до шкільного віку.

Етапи розвитку гемангіоми

У більшості гемангіом можна виявити три етапи розвитку:

 • Етап зростання триває перші шість — дев’ять місяців, коли гемангіома зростає швидкими темпами і стає помітною, набуваючи яскравий колір і максимальну величину.
 • Етап регресії починається після закінчення росту гемангіоми і триває від одного до десяти років, протягом яких гемангіома зменшується в розмірах, блідне.
 • Заключний етап, при якому гемангіома набуває колір здорової шкіри, проявляючись лише деяким збільшенням розмірів.
 • Тактика ведення гемангіоми залежить від того, наскільки швидко вона росте і вражає Чи життєво-важливі органи. Якщо небезпеки для дитини немає, то можна вибрати очікувальну тактику, при якій спостерігають за гемангіомою, припускаючи її зворотний розвиток.

  Якщо гемангіома швидко росте або розташована в місці, де може легко травмуватися або порушувати небудь функції, то вдаються до медикаментозного або фізичного впливу.

  Склерозирование проводиться за допомогою введення в гемангиому спеціального препарату, який блокує судини, зупиняючи її зростання.

  Кріотерапія проводиться за допомогою заморожування рідким азотом. Після впливу холодом утворюється булька, що лопається і ранка починає гоїтися. Так можна видаляти гемангіоми невеликих розмірів, тому що найчастіше залишається рубець.

  Гормональна терапія використовується в разі розташування гемангіоми близько життєво важливих органів і при її швидкому зростанні.

  Останнім часом часто використовується лікування гемангіоми лазером, який як би запаює судини, припиняючи її зростання. Цей метод використовується, якщо гемангіома не встигла прорости всередину.

  При виявленні гемангіоми у новонародженого, рекомендується наступний графік спостережень:

 • Якщо гемангіома збільшується — раз на два тижні.
 • Якщо гемангіома не росте — один раз на два — шість місяців.
 • Якщо гемангіома зменшується — кожні півроку.
 • Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.