Гемангіома точкова: не допускати розростання

Гемангіоми можуть мати різну форму і розмір. Але при цьому всі вони відрізняються непередбаченим «поведінкою»: найменші, точкові гемангіоми можуть миттєво розростатися, а великі, навпаки, зменшуватимуться. Буває і навпаки: маленькі гемангіоми зникають, а великі стають ще більше.

Що таке точкове гемангіома

Іноді на шкірі новонародженої дитини з’являються одна або багато яскраво-червоних злегка піднімаються над шкірою гладких утворень з чіткими або неправильними контурами діаметром не більше 3 мм. У такому випадку говорять про крапкові гемангіомах. У деяких випадках такі гемангіоми з’являються не відразу після народження, а протягом перших трьох місяців.

Точкові гемангіоми вимагають спостереження хірурга, так як передбачити, будуть вони зростати або зменшуватися зовсім неможливо. Цілком реально, що протягом першого півріччя життя точкова гемангіома розростеться у величезну гемангиому змішаного характеру, коли частина її знаходиться на поверхні, в шкірі (проста або капілярна гемангіома, що складається з переплетення дрібних кровоносних судин), а частина — в підшкірній клітковині у вигляді щільного безболісного еластичного вузла (Кавернозна гемангіома, що складається з порожнин або каверн, заповнених кров’ю). Але цілком можливо, що протягом тих же перших шести місяців життя точкова гемангіома зникне зовсім. Особливо схильні до зростання точкові гемангіоми у недоношених дітей, вони можуть розростися до значних розмірів буквально за кілька тижнів.

Точкові (та й взагалі будь-які) гемангіоми у дітей не можна стимулювати. Такий стимуляцією можуть бути профілактичні щеплення, які проводяться дитині першого року життя за календарем. Тому як мінімум в перші півроку від профілактичних щеплень у дитини повинен бути відведення. Надалі відведення залежить від того, чи росте і наскільки швидко точкова гемангіома.

Множинні точкові гемангіоми можуть з’явитися на обличчі, шиї, в привушної області, на тулубі, кінцівках. Вони рідко малігнізуються — перероджуються в злоякісну пухлину, тим не менше, виключити таку можливість зовсім не можна, тому більшість фахівців вважають, що їх потрібно видаляти.

Діагностика точкових гемангіом

Найчастіше за точковими гемангіомами просто спостерігають. Вони не вимагають додаткового обстеження. Але якщо така гемангіома починає рости і є підозра, що вона росте вглиб, то дитині проводять ультразвукове дослідження з метою визначення меж гемангіоми.

При пульсуючих гемангіомах, які, як правило, пов’язані з великим кровоносних посудиною, проводиться ангіографія — рентгенографія кровоносних судин з введенням контрастної речовини. Це дозволяє виявити живить гемангиому кровоносну судину і в разі потреби зробити його непрохідним.

Лікування точкових гемангіом

Будь гемангіоми краще видаляти, і чим раніше, тим краще, поки вони не почали рости. Стимулювати зростання гемангіоми можуть багато чинників: щеплення, різні захворювання, лікарські препарати, стреси.

Точкові гемангіоми найчастіше видаляють лазером або за допомогою електрокоагуляції. Електрокоагуляція достатньо болісний спосіб, після якого часто залишаються невеликі рубці.

Лазером видаляти точкові гемангіоми значно простіше. Це менш болісно, тому що лазер не ушкоджує шкіру глибоко, видаляючи тільки поверхнево розташовані гемангіоми. Більш глибокі пухлини лазером видалити вже неможливо. Для повного видалення точкової гематоми достатньо одного сеансу. Після процедури на шкірі може з’являтися невелике почервоніння, а потім пігментація, яка проходить протягом двох тижнів.

При множинних точкових гемангіомах, особливо на обличчі і в привушної області часто вдаються до променевого та гормонального лікуванню. Променева терапія може використовуватися як самостійний метод лікування при опуклих дрібних множинних гемангіомах багряного або синюшного кольору — вони є радіочутливим. Проводять променеву терапію в тому випадку, якщо з якоїсь причини видалити лазером або за допомогою електрокоагуляції точкові гемангіоми неможливо.

Коли точкових гемангіом на тілі багато і вони мають тенденцію до зростання, щоб призупинити цей ріст перед їх видаленням проводять гормональну терапію. Для цього призначають глюкокортикоїдних гормони (преднізолон) строком на місяць. Це дозволяє виграти час, не дати точковим гемангіома розростися і вчасно їх видалити. Іноді під дією гормонотерапії точкові гемангіоми походять зовсім.

За точковими гемангіомами спостерігають, якщо вони не зникають, а навпаки, починають рости, то їх терміново видаляють, не дозволяючи досягати значних розмірів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.