Гемангіома: доброякісна пухлина

Гемангіома — це доброякісна пухлина, розвивається з кровоносних судин. Вона є вродженим дефектом розвитку судин і виявляється зазвичай з моменту народження дитини. На частку гемангіом у дорослих припадає понад 20% від усіх доброякісних пухлин і більше 40% серед всіх пухлин м’яких тканин.

Як формується гемангіома

Гемангіома формується зі стінок кровоносних судин, які розташовуються нетипово (атипично). За будовою розрізняють кілька видів гематом. Так, капілярна гемангіома складається з безлічі переплетених капілярів, Кавернозна гемангіома — з досить великих каверн (порожнин) різної форми і розміру, наповнених кров’ю.

Випадків малігнізації (перетворення в злоякісну пухлину) гемангіоми не спостерігається. Значні пухлиноподібні розростання судин з утворенням кавернозних порожнин і судинних тяжів називаються ангіоматозі або гемангиоматоз. Уражається найчастіше ціла кінцівку або її кінцевий відділ. Зустрічаються також вади розвитку лімфатичних і кровоносних судин одночасно, вони називаються гемолімфангіомой.

Симптоми гемангіоми

Симптоми захворювання залежать від розташування гемангіоми. Зустрічаються гемангіоми шкіри та підшкірної клітковини, слизових оболонок, м’язів, сухожиль, кісток і внутрішніх органів. Найбільш поширеною формою є гемангіома шкірних покривів і слизових оболонок. Особливо часто уражається шкіра обличчя і шиї. На ці області припадає більше половини всіх гемангіом.

Гемангіома шкіри розвивається переважно на обличчі, зустрічається в області волосистої частини голови, рідше — на тулубі та кінцівках. Зазвичай виявляється при народженні або в ранньому дитячому віці, збільшується в міру росту організму. Пухлина може досягати значних розмірів і захоплювати більшу частину обличчя, приводячи до косметичних і функціональних дефектів.

Зустрічається кілька різновидів гемангіоми. Капілярна гемангіома шкіри (плямиста, проста, плоска) являє собою пляма пурпурного, рожевого або синюшного кольору, бліднуть при натисканні.

Кавернозна гемангіома шкіри та підшкірної клітковини — обмежене освіту, колір якого варіює від вишневого до фіолетового, покрите незміненою шкірою. Розміри такої гемангіоми можуть бути від шпилькової головки до чоловічого кулака і більше. Освіта м’якої консистенції з гладкою або горбистою поверхнею, при натисканні Кавернозна гемангіома швидко блідне і майже зникає, а потім швидко відновлює свій зовнішній вигляд. Іноді Кавернозна гемангіома розвивається з капілярної гемангіоми. Кавернозна гемангіома може мимовільно зникати. Зустрічаються і множинні кавернозні гемангіоми, розсіяні по шкірі і внутрішнім органам.

Гемангіома повзуча — симетричне ураження шкіри з атрофією (зменшенням її в обсязі). Зустрічається в основному у дівчаток.

Гемангіома шкіри з вираженим розростанням сполучної тканини відрізняється щільною консистенцією і називається ангіофіброми.

Артеріальна гемангиома зустрічається рідко, у власне шкірі не розвивається, розташовується в підшкірній жировій клітковині. Характеризується м’якими пульсуючими утвореннями, пов’язаними між собою гіллястими розширеними судинами. Шкірні покриви над цими утвореннями не змінюються або истончен і має синювато-фіолетове забарвлення. У рідкісних випадках пухлина проростає в підлеглі тканини — м’язи або кістки.

Гемангіоми підшкірної клітковини і м’язів дифузної (поширеною) форми инфильтрирует навколишні тканини, частіше зустрічається на нижніх кінцівках. При натисканні на неї гемангіома спадается, стає плоскою, змінюється і її колір — вона практично зливається зі здоровою шкірою. Але потім, після того, як натискання закінчується, гемагіома знову заповнюється кров’ю і відновлює свій зовнішній вигляд, в тому числі колір. Якщо гемангіома повідомляється з великим артеріальним посудиною, вона пульсує.

Гемангіоми слизових оболонок найчастіше спостерігаються на губах, гемангіоми кісток у хребті, кістках черепа, тазу і кінцівок, внутрішніх органів — в печінці.

Гемангіоми можуть перебувати у незмінному положенні, а можуть прогресувати, розростатися. Більшість гемангіом протікають безсимптомно і з’являються тільки в разі приєднання ускладнень, пов’язаних із здавленням сусідніх органів або появою тромбозів.

Діагностика гемангіом

Діагноз гемангіоми шкіри і слизових оболонок ставиться на підставі огляду лікаря. Гемангіони м’язів, кісток і внутрішніх органів, якщо їх протягом не ускладнилося, найчастіше є випадковою знахідкою, особливо, при рентгенологічному дослідженні.

Гемангіоми — це доброякісні пухлини, які можуть протікати безсимптомно, а можуть давати ускладнення і тоді їх доводиться видаляти.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.