Гастроскопия — коли дивляться всередину

Гастроскопия — це процедура обстеження стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки. Її виконують за допомогою тонкого, гнучкого волоконно-оптичного інструменту, який вводять у кишечник через рот. Таке обстеження дозволяє лікарю виявити пошкодження внутрішньої оболонки стравоходу або шлунку, а також виразки шлунка або дванадцятипалої кишки.

Процедура безболісна, але досить неприємна; зазвичай перед гастроскопією пацієнту дають легкі седативні засоби.

У деяких випадках обходяться без седативних засобів — зазвичай сам пацієнт просить не давати йому препарати, так як в зворотному випадку він протягом усього дня не зможе водити машину і виконувати роботу, що вимагає високої концентрації уваги.

Як виконується гастроскопія

Після роз’яснення процедури, фахівець за допомогою розпилювача завдасть на задню частину горла місцевий анестетик. Засіб, який використовується при гастроскопії, схоже на те, яке застосовують для знеболювання стоматологи. Воно викликає оніміння горла і утрудняє ковтання. Потім, як правило, пацієнтові дають седативний засіб — після його прийому людина залишається в повній свідомості. Після цього пацієнт лягає на лівий бік, лікар поміщає йому в рот кінець гастроскопа і просить проковтнути його; по відчуттях це на проковтування великого шматка їжі.

Щоб обстеження було найбільш ефективно, лікар може ввести в шлунок деяку кількість повітря. Це може викликати дискомфорт або навіть відрижку — нормальні побічні ефекти цієї процедури.

Потім лікар буде ретельно вивчати стінки стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки, щоб визначити причини появи симптомів. Зазвичай це займає близько 10-15 хвилин.

Для чого потрібна гастроскопія

Гастроскопія дозволяє лікареві повністю вивчити слизову оболонку шлунка, і побачити роздратування, пошкодження, або пухлини. Гастроскопія ефективна і зараз її в деяких випадках використовують замість рентгена. Вважається, що гастроскопія значно точніше і безпечніше рентгена.

За допомогою гастроскопії лікар може взяти зразки і зробити фотографії слизової оболонки. Найсучасніші гастроскопи виводять зображення на великі екрани, що дозволяє ретельно вивчити слизову оболонку. Крім того, можна зробити запис обстеження, щоб надалі стежити за зміною стану пацієнта.

Іноді гастроскопію призначають пацієнтам, які скаржаться на симптоми, схожі на ознаки звичайного нетравлення шлунку. Лише в окремих випадках ці симптоми кажуть на рак, однак виключати таку ймовірність можна. Таким чином, гастроскопію можна застосовувати і для діагностики дуже небезпечних захворювань.

Як ще використовується гастроскопія

При деяких порушеннях з допомогою гастроскопа оглядають тільки стравохід — у цьому випадку процедура називається езофагоскопія.

Іноді за допомогою гастроскопії роблять біопсію тонкого кишечника — у більшості випадків це потрібно для виключення такого захворювання, як целіакія.

Безпека

Будь медичні процедури потенційно можуть викликати ускладнення. На практиці гастроскопія дуже безпечна і пов’язані з нею ускладнення зустрічаються вкрай рідко.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.