Гастрит, виразка і рак шлунку — різні ланки одного ланцюга

У медичній літературі минулого століття, часто ставилася під сумнів сама можливість приживання яких або бактерій в шлунку. Пояснювалося це тим, що концентрація агресивної соляної кислоти в шлунку досить висока і розчиняє, крім усього іншого, і мікробів. Однак у 1982 році Баррі Маршалл і Робін Воррен, вчені з Австралії, здійснили революційне відкриття в області медицини, в результаті якого стала ясна першопричина шлункових захворювань — бактерія Helicobacter pylori (хелікобактер пілорі), здатна виживати в кислому середовищі шлунка.

Головний винуватець — мікроб

Багато людей, пройшовши гастроскопію — метод огляду слизової оболонки шлунка — і дізнавшись від лікаря, що у них виявлений гастрит, часто легковажно махають рукою: «Гастрит, він у всіх є», мовляв, не велика проблема. Однак гастрит, досить серйозне захворювання і закривати на нього очі не можна. Мало того, що гастрит веде до порушення всмоктування цілого ряду поживних речовин і вітамінів, необхідних організму. Але також, при гастриті, розвивається анемія (недокрів’я), оскільки шлунок перестає виробляти фактор, який бере участь в кровотворенні (антианемічний фактор Касла). Крім того, на тлі гастриту (гастрит зі зниженою кислотністю) можуть розвиватися пухлини шлунка.

Якщо у вас буває відчуття тиску і розпирання в наджелудочного області після їжі, печія, нудота, іноді тупий біль, зниження апетиту, неприємний смак у роті, то цілком імовірно, що це гастрит. На його виникнення впливає безліч факторів: від порушення режиму харчування до генетичної схильності до захворювання. Однак найчастіше, причиною гастриту, а згодом і виразки шлунка, є зараження мікробом Helicobacter pylori.

Як правило, можливих шляхів зараження два: це фекально-оральний і, в меншій мірі, орально-оральний. Найпоширеніший: фекально-оральний шлях. Бактерія передається через заражену питну воду або при вживанні в їжу сирих овочів, для поливання яких використовувалася необроблена стічна вода. Сюди сміливо можна віднести громадське харчування, з його неякісно вимитої посудом, а також з, невідомо з чого зробленими, салатиками. Орально-оральний шлях поширений менше, проте у медиків є дані про високу виживаності Helicobacter pylori на зубному нальоті і в слині. Часто, причиною зараження цією бактерією є недотримання правил особистої гігієни. Мийте руки перед їжею! — Бо бактерія Helicobacter pylori поселяється в шлунку на тривалий час, і при лікуванні відбувається її викорінення лише на 80-90%.

Якщо ж захворювання належним чином не лікувати, то розвиваються ускладнення. Справа в тому, що розмножуючись, бактерія Helicobacter pylori здатна руйнувати клітини шлунка. А саме, вивільнення шкідливих речовин викликає хронічні запалення і призводить до гастриту. Ослаблення слизової оболонки шлунка або дванадцятипалої кишки сприяє появі виразки і підвищує ризик розвитку раку шлунка. Ось чому гастрит необхідно обов’язково лікувати. Зазвичай, у таких випадках, після того, як буде точно встановлено діагноз і етіологія захворювання, проводиться курс так званої ерадикаційної терапії — сучасного методу лікування гастритів і виразкової хвороби шлунка.

В якості основної профілактики гастриту рекомендується повноцінне і раціональне харчування, дотримання режиму харчування, відмову від вживання міцних алкогольних напоїв, куріння. Необхідно стежити за станом порожнини рота, своєчасно лікувати захворювання інших органів черевної порожнини. Хворі хронічним гастритом, особливо зі зниженою кислотністю, повинні перебувати на диспансерному обліку і комплексно обстежитися не рідше двох разів на рік.

Правда існує і інший тип хронічних гастритів. Такі захворювання зустрічаються рідше і їх походження не пов’язане з інфекцією Helicobacter pylori. У таких випадках, причинами, як правило, є інші захворювання і імунні процеси в організмі, а також куріння, порушення харчування, прийом токсичних і дратівливих стінку шлунка речовин (медикаменти, алкоголь), порушення обмінних процесів в організмі (наприклад, цукровий діабет) .

Коли настав час бити тривогу

Ознаки різних форм гастриту, як правило, однакові. І в тому випадку, коли вони виявлені, а візит до лікаря — гастроентеролога відкладається, то це призводить до обтяжуючих наслідків, у вигляді виразкової хвороби шлунка. Розпізнати де «ще гастрит» а де «вже виразка» — часто представляється можливим лише на підставі даних гастроскопії, бо симптоматика цих захворювань досить схожа. В першу чергу — це болі (особливо характерні болі натщесерце, вранці) в подложечной області. Печія. Неприємний кислий смак у роті, нудота, іноді блювота. Лікування виразки шлунка дуже важке і складається з декількох етапів, таких як:

 • усунення чинників, які призвели до хвороби (знищення або ерадикація Helicobacter pylori запобігає рецидив виразки)
 • медикаментозна терапія
 • лікувальне харчування
 • різні физиолечения, лазеротерапії, магнітотерапії і т.д.
 • Під час загострення хвороби потрібно госпіталізація, бо лікування в стаціонарі, яке триває до повного рубцювання виразки, набагато ефективніше самолікування і дозволяє максимально подовжити проміжки між загостреннями. Однак, після виходу з лікарні, пацієнт ще протягом трьох місяців повинен лікуватися амбулаторно. Незагойні довгий час виразки вимагають хірургічного втручання. Під час операції відбувається видалення ураженої частини шлунку, а для зниження кислотності шлункового соку перерізають кілька нервових гілочок.

  Профілактика виразки шлунка полягає у зменшенні кількості загострень.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.