Гастрит — відразу кілька розладів шлунка

Термін« гастрит »відноситься до групи захворювань, які характеризуються запаленням внутрішньої оболонки стінок шлунка. Часто причиною запалення стають ті ж бактерії, через які в більшості випадків утворюється виразка шлунка.

Симптоми

Основними симптомами гастриту є:

 • Гостра або пекучий біль у верхній частині живота; біль може ставати сильнішим чи слабшим після прийому їжі
 • Нудота
 • Блювота
 • Іноді гастрит протікає безсимптомно.

  В більшості випадків симптоми гастриту проходять швидко, і наступного разу з’являються не скоро. У цьому випадку звертатися до лікаря не обов’язково. Однак якщо симптоми виникають регулярно, щонайменше, протягом тижня, слід проконсультуватися з лікарем. Обов’язково повідомте йому, як на вас діють безрецептурні знеболювальні препарати.

  Причини

  Зазвичай гастрит розвивається при ослабленні або пошкодженні захисної оболонки шлунка. В нормі слизова оболонка захищає стінки шлунка від дії кислот, які сприяють перетравленню їжі. Якщо вона ослаблена, шлунковий сік може пошкодити внутрішню оболонку шлунка і викликати запалення. Деякі захворювання збільшують ризик розвитку гастриту.

  Гастрит може бути гострим — він розвивається швидко та триває короткий проміжок часу, або хронічним — такий гастрит розвивається поступово і може тривати місяцями.

  Фактори ризику

 • Бактеріальна інфекція
 • Бактерії Helicobacter pylori можуть стати причиною гастриту, особливо часто — хронічного. Деякі експерти вважають, що цією бактерією заражена половина населення планети, проте більшість людей до кінця життя залишаються просто носіями цієї бактерії, не відчуваючи ніяких симптомів, і, можливо, навіть не знаючи про те, що вони інфіковані. У деяких людей Helicobacter pylori руйнує захисну слизову оболонку шлунка, викликаючи зміни внутрішніх стінок шлунка. Невідомо, чому в одних інфікованих Helicobacter pylori розвивається гастрит або виразкова хвороба, а в інших — ні. Деякі фахівці вважають, що схильність до цього порушення може бути вродженою; крім того, свій вплив можуть надавати шкідливі звички, стрес і інші фактори способу життя.

 • Регулярне використання знеболюючих
 • Поширені знеболюючі, так як аспірин, ібупрофен і напроксен, можуть викликати як гострий, так і хронічний гастрит. Їх часте застосування та / або прийом у великих дозах зменшує кількість речовини, необхідного, щоб зберігати захисну оболонку шлунка. Якщо пацієнт приймає знеболюючі час від часу, ймовірність появи проблем з шлунком досить мала.

 • Літній вік
 • У літніх людей вірогідність розвитку гастриту вище, тому що з віком слизова оболонка шлунка стоншується, крім того, у них частіше спостерігаються аутоімунні розлади і інфекції, спричинені Helicobacter pylori.

 • Зловживання алкоголем
 • Алкоголь дратує і руйнує стінки шлунку, а значить, шлунок стає більш вразливим перед дією травних соків. Зловживання алкоголем найбільш часто викликає гострий гастрит.

  Сильні пошкодження, викликані травмою, опіками або хірургічною операцією, можуть стати причиною гострого гастриту.

 • Рефлюкс жовчі
 • Жовч, речовина, яка допомагає організму переробляти жири, виробляється в печінці і зберігається в жовчному міхурі. По мірі необхідності вона викидається звідти і з особливих протоках потрапляє в тонкий кишечник. У нормі кільцеподібна м’яз — сфінктер, або пілоричний клапан, не дає жовчі потрапити в з тонкого кишечника в шлунок. Однак якщо робота клапана порушена або він був видалений хірургічним шляхом, жовч може потрапити в шлунок — це порушення називається рефлюкс жовчі. Воно часто призводить до появи симптомів гастриту.

  Незважаючи на різноманітність розладів, що супроводжують гастрит, ознаки і симптоми цього захворювання дуже схожі: гостра пекучий біль у верхній частині живота, періодичне спучування живота, відрижка, нудота або блювота.

  У деяких випадках гастрит може перейти в виразку та збільшити ймовірність захворювання на рак шлунка. Втім, у більшості випадків гастрит не представляє особливої небезпеки для здоров’я і легко піддається лікуванню.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.