Галюцинації — коли почуття нас обманюють

загрузка...

Галюцинації часто супроводжують різні психічні розлади. При цьому вони часто мають велике значення для постановки правильного діагнозу. Це пояснюється тим, що для різних психічних станів характерне переважання тих чи інших галюцинацій. Приєднання галюцинацій до раніше існуючого психічного розладу свідчить про утяжелении його течії.

Що таке галюцинації та їх види

Галюцинації (обман почуттів) — це один з видів порушення чуттєвого сприйняття, який характеризується тим, що уявлення та образи виникають без реального подразника або реального об’єкта, тобто коли людина бачить, чує або відчуває те, чого насправді немає. Все це значно змінює ставлення хворого до свого оточення і викликає незрозумілі для інших людей реакції. Галюцинації зазвичай виникають не самі по собі, а на тлі якогось психічного розладу.

Галюцинації можуть бути зоровими, слуховими, нюховими, смаковими, тактильними (дотикальними) і галюцинаціями загального почуття (ентероцептівнимі, вестибулярними, моторними).

Зоровігалюцинації

Зорові галюцинації можуть бути простими у вигляді спалахів світла, плям, диму, вогню. Але в деяких випадках виникають складні зорові галюцинації, найчастіше це трапляється на тлі різних потьмарення свідомості. Хворий бачить предмети, людей, тварин і комах (іноді не існуючих в природі), різні картини з життя, в тому числі страхітливі. Сцени можуть бути нерухомими або рухомими, одноманітними або змінюють один одного, чорно-білими, різнобарвними або пофарбованими в якийсь один певний колір. Так, для епілепсії характерні галюцинації, пофарбовані в яскраві кольори — червоний або синій.

За розмірами галюцинаторні образи і предмети можуть бути звичайних розмірів, дуже маленьких («ліліпутські») і дуже великих (гігантські) розмірів.

Галюцинаційні образи можуть виникати поза увагою хворого, частіше «позаду себе», хворий може бачити самого себе як би з боку або бачити свого двійника, може бачити написані (наприклад, на стіні) слова, що мають для нього дуже велике значення.

Найчастіше зорові галюцинації виникають ввечері або вночі на тлі потьмарення свідомості.

Слухові галюцинації

Слухові галюцинації також бувають різними, у вигляді акоазми, фонем або вербальних галюцинацій.

акоазми називаються прості галюцинації у вигляді різних звуків — ударів дзвону, дзвону, скреготу, тріска. При фонема хворий чує окремі слова або частини слів, а при вербальних галюцинаціях він ідентифікує мовця як свого знайомого або незнайомого людини (чоловіка, жінку або дитину). Почуту мова хворий називає «голосами». «Голоси» можуть мати різну інтенсивність (від шепоту до крику) та зміст.

Зміст слухових галюцинацій зазвичай пов’язане з вмістом хворобливого марення. «Голоси» можуть загрожувати хворому, змушувати його щось робити, дражнити, засуджувати, захищати і заспокоювати. Загрозливі і засуджують «голоси» частіше виникають на тлі депресії, а доброзичливі — на тлі підвищеного настрою (ейфорії) у хворого. Найнебезпечнішими є наказові (імперативні) голоси, які часто змушують хворого вчиняти протиправні дії.

Слухові галюцинації зазвичай сприймаються обома вухами, але бувають і однобічні слухові галюцинації, які сприймаються одним вухом. Виникають слухові галюцинації зазвичай при незмінному свідомості, частіше вночі, в тиші і сприймаються ним як об’єктивна реальність.

Нюхові, смакові і тактильні галюцинації

  • Нюхові галюцинації — це різні, не завжди чітко помітні запахи, частіше неприємні, викликають огиду.
  • Смакові галюцинації — це неприємні смакові відчуття в роті поза прийому їжі або рідини. Якщо ж хворий їсть або п’є, то їжа може мати невластивий їй смак, найчастіше також неприємний.
  • Тактильні галюцинації — це відчуття лоскотання, повзання комах по тілу, тиску на тіло. Іноді такі галюцинації виникають всередині тіла.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.