Галакторея: коли організм сигналить про біду

Галакторея — це порушення, яке характеризується схожими на молоко виділеннями з сосків, не пов’язаними з грудним вигодовуванням. Галакторея сама по собі не є хворобою; це ознака основного захворювання. Хоча найчастіше вона спостерігається у жінок, галакторея може початися у чоловіків і, іноді, навіть у немовлят.

Симптоми

Симптомами галактореї є:

 • Постійні або періодичні виділення із сосків, схожі на молоко, що не мають слідів крові;
 • Виділення можуть з’являтися як самі по собі, так і в результаті тиску на сосок;
 • Вражена одна або обидві груди;
 • Відсутність місячних або нерегулярні місячні;
 • Головні болі і / або порушення зору.
 • Зверніться до лікаря, якщо у вас з одного або обох сосків виділяється молоко, і ви не вагітні і не годуєте грудьми. Малоймовірно, що це є ознакою раку, проте на всяк випадок варто звернутися до лікаря.

  Інші виділення із сосків, особливо криваві або жовтуваті, є більш тривожними ознаками — вони нерідко вказують на рак грудей.

  Причини

  Галакторея часто є результатом надмірної вироблення пролактину — гормону, який відповідає за вироблення молока (лактацію) після пологів. Пролактин виробляє гіпофіз, заліза, розташована в головному мозку. Гіпофіз виробляє і регулює активність ряду інших гормонів, крім пролактину.

  Можливі причини галактореї:

 • Лікарські препарати, наприклад, деякі транквілізатори, антидепресанти і ліки, які використовуються для лікування високого кров’яного тиску;
 • Деякі природні засоби, наприклад, насіння фенхелю, аніс, або пажитник;
 • Прийом протизаплідних таблеток;
 • неракових пухлина гіпофіза (пролактинома), або інші розлади, пов’язані з гіпофізом;
 • Знижена активність щитовидної залози (гіпотиреоз);
 • Хронічні хвороби нирок;
 • Надмірна стимуляція грудей, яка може бути пов’язана з сексуальною активністю, шкірним висипом, тривалим тертям об одяг, і іншими факторами;
 • Пошкодження нервів стінки грудної клітки в результаті хірургічної операції, опіку, або інших травм;
 • Хірургічні операції, травми або пухлини, що зачіпають спинний мозок.
 • Ідіопатична галакторея

  Іноді причину галактореї встановити не вдається і в такому випадку говорять про ідіопатичною галактореї. Це може означати, що тканини вашої грудей особливо чутливі до гормону пролактину. При цьому навіть нормальний рівень пролактину може призвести до розвитку галактореї.

  Галакторея у чоловіків

  Розвиток галактореї у чоловіків може бути пов’язане з дефіцитом тестостерону та зазвичай супроводжується збільшенням і хворобливістю грудей. Низький рівень тестостерону також може викликати зниження статевого потягу і еректильну дисфункцію.

  Галакторея новонароджених

  Галакторея у новонароджених, як правило, викликана естрогеном матері, який під час вагітності у великій кількості проникав в кров дитини.

  Як визначається захворювання і які заходи вживаються

  Для діагностики застосовуються такі методи, як звичайний медичний огляд, аналіз виділень, аналіз крові, щоб перевірити рівень пролактину в організмі. Якщо він підвищений, роблять ще один аналіз — на гормони щитовидної залози.

  Якщо симптоми галактореї з’явилися у сексуально активної жінки, роблять тест на вагітність.

  При підозрі на рак проводять мамографію, ультразвукове дослідження, або обстеження за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ).

  Спосіб лікування галактореї залежить від її причини. Якщо вона викликана ліками, лікар може змінити дозу або відмінити препарат. Коли причиною галактореї є гіпотиреоз або пролактома, використовуються препарати для лікування цих захворювань.

  При ідіопатичній галактореї зазвичай призначають прийом медикаментів, що зменшують вироблення пролактину, наприклад, бромокриптину (Парлодел) або каберголіну (Dostinex). Після курсу лікування виділення із сосків значно скорочуються або повністю припиняються.

  Якщо симптоми галактореї зберігаються, незважаючи на лікування, або якщо пацієнт з якоїсь причини не може приймати певні ліки, може бути призначена хірургічна операція. У ході такої операції з обох грудей можуть бути видалені протоки.

  У багатьох випадках, втім, галакторея проходить сама по собі. Щоб не стимулювати появу нових виділень, уникайте дотику до сосок, і носіть одяг та білизна, які зводять до мінімуму тертя тканини об груди.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.