Фурагін дітям — якщо антибіотики не допомагають

загрузка...

Фурагін — старе перевірений засіб, яке найчастіше застосовується при різних інфекціях сечовидільної системи, у тому числі і у дітей. Але в останні десятиліття фурагин призначається не так часто — його місце зайняли антибіотики. І тільки в тому випадку, коли до антибіотиків розвивається резистентність, згадують у фурагін.

Чи можна застосовувати фурагин дітям

У різних довідниках про це йдеться по-різному. Наприклад, в найбільш компетентному довіднику Відаль протипоказанням для прийому фурагина вказаний вік до трьох років. Але сьогодні більшість педіатрів дотримуються рекомендацій, коли фурагин можна призначати вже з місячного віку, а в деяких випадках навіть з тижневого.

Справа в тому, що фурагин — антибактеріальний препарат широкого спектру дії. Він пригнічує життєдіяльність самих різних мікроорганізмів. Звичайно, по ефективності дії йому не зрівнятися з сучасними антибіотиками. Тим не менш, у фурагина є одне незамінне в наш час якість: звикання до нього збудників інфекції розвивається дуже повільно. До більшості ж антибіотиків, навіть найсучасніших і ефективних, звикання розвивається дуже швидко, саме це і змушує фармацевтичні фірми випускати все нові і нові антибіотики.

Іноді фурагин застосовують не самостійно, а в комбінації з іншими антибактеріальними засобами і це підвищує їх ефективність і стійкість. Так що фурагин не варто скидати з рахунків. Але от давати його своїй дитині, особливо, якщо йому не виповнилося трьох років, ні в якому разі не можна, адже він може викликати ряд побічних ефектів.

При яких захворюваннях у дітей застосовується фурагин

Фурагін випускається в таблетках для прийому всередину, в розчинах для місцевого застосування і для інфузій. У дітей він використовується для лікування різних інфекцій, спричинених чутливими нього збудниками:

 • інфекцій нирок і сечовивідних шляхів — пієлонефритів, циститів, уретритів;
 • інфекцій статевих органів у дівчаток — вульвовагінітів;
 • ранових інфекцій — гнійних ран та опіків;
 • перитонитов, розвинулися, на тлі різних гострих запальних процесів у черевній порожнині (наприклад, на тлі гострого апендициту);
 • важких гнійно-запальних процесів бронхо-легеневої системи;
 • гнійних запальних процесів у суглобах;
 • гнійних запальних процесів в області кон’юнктиви і рогівки очей.
 • Протипоказаннями для призначення фурагина дітям є:

 • підвищена чутливість до препаратів групи нітрофуранів;
 • тяжкі захворювання нирок з вираженим порушенням їх функції (хронічна ниркова недостатність);
 • вроджені порушення обміну речовин у вигляді дефіциту ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази;
 • вік до 1 місяця;
 • тяжкі порушення з боку центральної та периферичної нервової системи.
 • Побічні ефекти, які можуть виникнути у дітей при лікуванні фурагіном

  Фурагін, як і всі нітрофуран небезпечно і може давати побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — стійке порушення апетиту, пронос, нудоту, блювоту, порушення роботи печінки по виведенню з організму токсичних речовин;
 • з боку центральної та периферичної нервової системи — головний біль, запаморочення, токсичне ураження периферичних нервів (поліневрити);
 • алергічні реакції — різного роду висипання на шкірі.
 • Саме через різних побічних явищ фурагин у дітей застосовується з великою обережністю і тільки під наглядом лікаря. Для того щоб по можливості уникнути побічних ефектів, при прийомі фурагина лікарі рекомендують більше поїти дитину і призначають одночасний прийом вітамінів групи В — вони попереджають появу токсичних поліневритів.

  Засоби, що знижують кислотність сечі (наприклад, лужна мінеральна вода), знижують ефект фурагина, так як на цьому тлі він швидше виводиться з сечею. Навпаки, будь-які засоби, що підвищують кислотність сечі (наприклад, аскорбінова кислота) — підвищують ефективність фурагина і навіть можуть викликати його передозування, тому прийом таких речовин одночасно з фурагіном не рекомендується.

  Деякі антибіотики, такі, як тетрациклін і всі препарати цього ряду, а також стрептоміцин, неоміцин, канаміцин, гентаміцин, тобраміцин, сизоміцин, амікацин підсилюють антибактеріальну активність фурагина і лікар при призначенні комплексної терапії обов’язково це враховує. А ось призначати фурагин разом з ристомицина не можна — це може викликати порушення з боку кровотворення.

  Передозування фурагина може викликати тяжкі ураження печінки (гострий токсичний гепатит) і ураження периферичних нервів у вигляді поліневриту.

  Фурагін застосовується у дітей, але тільки у виняткових випадках, за призначенням і під наглядом лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.