Фурадонін при вагітності — застосовувати обережно

Фурадонін традиційно і давно використовується для лікування інфекцій сечовивідних шляхів. Чи можна призначати фурадонін вагітним жінкам? Деякі лікарі призначають його короткими курсами, але жінки, прочитавши в інструкції, що він протипоказаний при вагітності, відмовляються від прийому цих ліків.

Чи можна застосовувати фурадонін при вагітності?

Фурадонін відноситься в групі нітрофуранов і має протимікробну дію на широкий спектр бактеріальної флори, що викликає захворювання сечовивідних шляхів. Сьогодні, безумовно, існують більш ефективні антибактеріальні засоби, але, тим не менш, іноді призначають і фурадонін, чому? Зазвичай це робиться в тому випадку, коли мікрофлора, що викликала захворювання, нечутлива до інших антибактеріальних засобів. А до фурадонін звикання збудників інфекції розвивається повільно.

Але прийом фурадоніна при вагітності протипоказаний через те, що він проникає через плацентарний бар’єр і може надавати токсичну дію на плід. Звичайно, цей препарат відноситься не до самих токсичним лікарських препаратів. По впливу на плід він відноситься до категорії В, це означає, що в експерименті на тваринах виявлений ризик для плоду, але під час клінічних досліджень він не виявлений або недостатньо вивчений.

Препарати категорії В можуть застосовуватися при вагітності, але ризик токсичного впливу на плід все ж є, тому у всіх інструкціях до фурадонін написано, що він при вагітності протипоказаний. На практиці його застосовують, але тільки після попереднього мікробіологічного дослідження (бакпосева) сечі з метою виявлення збудника інфекції та його чутливості до антибактеріальних препаратів.

Тим не менш, фурадонін не варто застосовувати ні за яких умов у перші дванадцять тижнів вагітності. Якщо бути абсолютно точним, то починаючи з другого тижня, по дванадцятий включно. У цей час зародок найбільш вразливий для впливу будь-яких лікарських препаратів, так як йде закладка його основних органів і тканин. Протягом же першого тижня вагітності зародок не пов’язаний з організмом матері, він розвивається абсолютно автономно, отримуючи живильні речовини з плодового яйця. Протягом цього тижня запліднена яйцеклітина просувається по матковій трубі до матки і на сьомий — десятий день впроваджується в стінку матки. Відразу ж починає розвиватися загальний кровообіг, і зародок отримує харчування через кровоносну систему матері, а з поживними речовинами до нього можуть надходити і токсичні речовини.

Таким чином, застосування фурадоніна після дванадцятого тижня вагітності можливе тільки за призначенням лікаря, який оцінить ризик його застосування і порівняє його з ризиком розвитку тяжкої інфекції нирок і сечовивідних шляхів.

Показання та протипоказання

Вагітні жінки схильні до інфекцій сечовивідних шляхів через зниження імунітету, близькості кровоносної системи сечовивідних шляхів і кишечника (збудники інфекції можуть через кров потрапляти з кишечника в сечовидільну систему) і здавлювання органів сечової системи зростаючою маткою. Тому у вагітних часто розвиваються цистити та пієлонефрити.

Фурадонін застосовується при інфекційно-запальних захворюваннях сечовивідних шляхів у вагітних жінок тільки в тому випадку, коли збудники інфекції нечутливі до інших, менш токсичних препаратів.

Протипоказанням для призначення фурадоніна є виражені порушення функції нирок і печінки, вроджена ферментативна недостатність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, тяжкі захворювання серцево-судинної системи з порушенням її функції і підвищена чутливість до фурадонін.

Побічні ефекти від прийому фурадоніна

При прийомі фурадоніна у вагітних жінок можуть виникнути такі побічні ефекти:

 • з боку органів дихання — болі в грудях, кашель, задишка, токсичне ураження легеневої тканини; у хворих бронхіальною астмою можуть почастішати напади;
 • з боку шлунково-кишкового тракту — поганий апетит, нудота, блювання, неприємні відчуття і болі в верхній частині живота, пронос; можливе токсичне ураження печінки з розвитком гепатиту;
 • з боку центральної та периферичної нервової системи — головний біль, запаморочення, млявість, ураження периферичних нервів (неврити);
 • з боку системи крові — зниження кількості лейкоцитів (падає імунітет), тромбоцитів (підвищується кровоточивість), розвиваються різні види анемії;
 • алергічні реакції — різного роду свербляча висип, в тому числі кропив’янка, набряк Квінке.;
 • шкірні реакції — токсичні реакції у вигляді різного роду висипу;
 • інші побічні ефекти — підйом температури, болю в суглобах (це іноді нагадує грип), приєднання додаткової інфекції.
 • Фурадонін застосовується при лікуванні вагітних жінок, але тільки у разі крайньої необхідності і за призначенням лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.