Функціональна кіста яєчника: майже нормальна?

загрузка...

Функціональна кіста яєчника — найбільш часто зустрічається тип кісти яєчника, також відомий як «фізіологічна», або «нормальна» кіста. Таку назву, фактично, означає, що функціональна кіста яєчника — не патогенна: такий типу кісти яєчника розвивається з тканин, змінюються під час процесу овуляції. При нормальному протіканні процесу овуляції фолікул, випусковий дозрілу яйцеклітину, відмирає, але при будь-яких порушеннях він заповнюється рідиною, в результаті чого утворюється кіста яєчника.

В першу чергу необхідно пам’ятати про те, що функціональна кіста яєчника — це явище цілком нормальне. Формуючись в ході овуляції, такі кісти зазвичай зникають під час менструального періоду, перед початком чергового менструального циклу. Якщо ж кіста яєчника не зникла під час менструації, термін її життя в середньому становить від одного до трьох місяців. Функціональна кіста яєчника зустрічається тільки у жінок дітородного віку, з нормально функціонуючими яєчниками. У жінок у віці менопаузи або після менопаузи, при відсутності менструальних періодів, функціональні кісти не зустрічаються.

Види функціональної кісти яєчника

Функціональна кіста яєчника — це загальна категорія, що припускає кілька різних видів кіст. Два найбільш часто зустрічаються виду функціональної кісти яєчника — це так звана фолікулярна кіста яєчника і кіста жовтого тіла яєчника.

 • Фолікулярна кіста яєчника. Гіпофіз, залоза внутрішньої секреції, розташована біля основи мозку, стимулює підвищення рівня так званого гормону (лютропіна), під впливом якого фолікул, в якому зріє яйцеклітина, розкривається. При нормальному протіканні процесу овуляції яйцеклітина виходить з фолікула і попадає в фалопієву трубу, де запліднюється сперматозоїдом. Якщо ж підвищення рівня лютеїнізуючого гормону не відбувається, фолікул не розривається, випускаючи яйцеклітину, а розростається до тих пір, поки не перетвориться на фолікулярну кісту. Фолікулярна кіста яєчника зазвичай розвивається безсимптомно, лише в рідкісних випадках викликаючи неприємні, болючі відчуття. Фолікулярні кісти яєчників нешкідливі і зазвичай зникають протягом двох-трьох менструальних циклів.
 • Кіста жовтого тіла яєчника. Після виходу дозрілої яйцеклітини з фолікула під впливом підвищення рівня лютеінізірущего гормону утворюється тимчасова залоза внутрішньої секреції — так зване жовте тіло, яке виробляє велику кількість гормону прогестерону, тим самим готуючи матку до настання вагітності. У деяких випадках після того, як яйцеклітина покинула фолікул, вихідний отвір закривається дуже рано і тканини накопичуються всередині, що викликає розростання жовтого тіла — кісту жовтого тіла яєчника. Зазвичай такі кісти зникають самостійно протягом декількох тижнів. У дуже рідкісних випадках кіста жовтого тіла яєчника виростає до значних розмірів (до восьми-десяти сантиметрів в діаметрі) і викликає перекрут яєчника, провокуючи різку, гострий біль у животі або паховій області.
 • Геморагічна кіста яєчника. Цей різновид функціональної кісти яєчника потенційно найбільш небезпечна з усіх видів кіст. Якщо в ході процесу овуляції відбувається розрив кровоносної судини в фолікулі, кров може потрапити в фолікул і, якщо кровотеча не зупиняється саме по собі, в яєчник, що призводить до його збільшення. Геморагічна кіста яєчника викликає дуже гострий біль, а при розриві кісти кров може потрапити в черевну порожнину. У більшості випадків при виявленні геморагічної кісти яєчника потрібне хірургічне втручання.
 • Розміри

  Розміри функціональної кісти яєчника можуть бути різними — від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Розмір фолікулярної кісти яєчника може становити до шести сантиметрів у діаметрі, а кіста жовтого тіла яєчника може розростатися до десяти сантиметрів у діаметрі. Доброякісні утворення менш десяти сантиметрів в діаметрі у жінок дітородного віку, до менопаузи, зазвичай не вимагають хірургічного втручання і з плином часу зникають самостійно.

  Симптоми

  У більшості випадків розростання функціональної кісти яєчника розвивається безсимптомно. Найбільш часто зустрічаються симптоми функціональної кісти яєчника — біль у животі або внизу живота, порушення менструального циклу (нерегулярні менструації), нудота або блювота, аномальне вагінальне кровотеча, біль в паху після фізичних навантажень, статевих контактів, при сечовипусканні.

  У деяких випадках кіста яєчника може бути ознакою більш серйозного захворювання — наприклад, ендометріозу, при якому тканини матки розростаються за її межами. Якщо маткова тканину проникає в яєчник, формується ендометріоїдна кіста. Розрив такої кісти, розвиток якої може тривати протягом декількох років, може призвести до безпліддя. Крім того, множинні кісти яєчників можуть свідчити про поликистозе яєчників, ендокринному захворюванні, що викликає появу в яєчниках множинних нерозвинених фолікулів. Нарешті, в дуже рідких випадках щільні кісти або кісти, наповнені рідиною і щільним матеріалом, є ознакою ракового захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.