Фотодинамічна терапія — дорогий, але ефективний метод лікування

загрузка...

Фотодинамічна терапія — це метод лікування раку, який використовує поєднання спеціальних препаратів (фотосенсибілізаторів) і світла з хвилями певної довжини. Фотосенсибілізатори, які мають властивість накопичуватися в пухлини, вводять внутрішньовенно або дають пацієнтові перорально. При впливі світла з хвилями певної довжини фотосенсибілізатори виробляють особливу форму кисню, яка руйнує ракові клітини.

Кожен фотосенсибілізатора активується світлом з певною довжиною хвилі. Від довжини хвилі залежить те, як глибоко в організм може проникнути світло. Таким чином, лікарі можуть використовувати різні фотосенсибілізатори, щоб лікувати ракові пухлини в різних частинах тіла.

Як проходить фотодинамічна терапія

В першу чергу в організм пацієнта вводять фотосенсибілізатора. Ця речовина абсорбують всі клітини організму, але в ракових клітинах він залишається довше, ніж у всіх інших. Приблизно через 24-72 години після введення препарату, коли в здорових клітинах вже практично не залишилося фотосенсибілізатора, на ракову пухлину починають впливати світлом з певною довжиною хвилі. Фотосенсибілізатори, що накопичилися в пухлини, поглинають світло і виробляють особливу форму кисню, яка руйнує прилеглі клітини.

Крім знищення ракових клітин, фотодинамічна терапія руйнує ракову пухлину двома іншими способами. По-перше, фотосенсибілізатори можуть пошкодити кровоносні судини в пухлині, таким чином, порушуючи приплив поживних речовин до неї. По-друге, фотодинамічна терапія може активувати імунну систему, змушуючи її атакувати ракові клітини.

Джерелами світла для фотодинамічної терапії найчастіше є лазерні установки. Лазерний світло за допомогою волоконно-оптичного кабелю можна направити безпосередньо на пухлину всередині тіла. Наприклад, волоконно-оптичний кабель можна вставити через ендоскоп в легені або стравохід, для лікування раку цих органів. Інші джерела світла, наприклад, світловипромінюючі діоди, використовують для лікування поверхневих пухлин, наприклад, раку шкіри.

фотодинамічної терапії можна використовувати в поєднанні з іншими методами лікування — хірургічною операцією, променевою терапією та радіотерапією.

екстракорпорального фотоферез — це різновид фотодинамічної терапії. У ході цієї процедури спеціальний пристрій збирає кров’яні клітини пацієнта, поза його тіла обробляє їх фотосенсибілізатором, світлом, а потім повертає в організм пацієнта.

Обмеження до застосування

Світло, необхідний для активізації більшості фотосенсибілізаторів, не може пройти через тканину глибше, ніж на один сантиметр. З цієї причини фотодинамічна терапія зазвичай використовується для лікування пухлин, розташованих безпосередній під шкірою або на оболонках внутрішніх органів або порожнин. Фотодинамічна терапія менш ефективна при лікуванні великих пухлин, так як світло не може належним чином впливати на них. Нарешті, в більшості випадків цей метод неможливо використовувати для лікування метастатичного раку.

Ускладнення

фотосенсибілізатора підвищують чутливість очей і шкіри до світла; цей ефект зберігається приблизно протягом шести тижнів після закінчення лікування.

Крім того, застосування цього методу лікування може викликати опіки, набряки, біль і рубцювання здорових тканин, що прилягають до того місця, де розташована пухлина. В залежності від того, де знаходиться пухлина, фотодинамічна терапія може викликати такі побічні ефекти, як кашель, утруднене ковтання, біль у шлунку, біль при диханні, задишка. Зазвичай ці побічні ефекти носять тимчасовий характер.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.