Фолієва кислота — значення важко переоцінити

загрузка...

Фолієва кислота існує у двох формах: синтетичною і натуральній . Синтетична форма вітаміну В9 міститься в мультивітаміни, вітамінізованих хлібобулочних виробах і кашах, сухих сніданках і біологічно активних харчових добавках. Джерела натуральної фолієвої кислоти (фолату): зелені листові овочі, наприклад, брокколі і шпинат, а також цитрусові фрукти, зокрема, апельсини та мандарини. Синтетична форма вітаміну В9 легше засвоюється в організмі.

Вітамін В9 (фолієва кислота, фолат, фолацин) — це водорозчинний вітамін В-групи, який відповідає за якість крові. Фолієва кислота бере участь у кровотворенні, регулює вуглеводний і жировий обмін в організмі. При нестачі вітаміну В9 розвивається недокрів’я (анемія).

Вітамін В9 бере участь як кофермент у різних ферментних реакціях, він відіграє важливу роль в обміні амінокислот, біосинтезі пуринових і піримідинових основ — компонента нуклеїнових кислот — це визначає значення вітаміну В9 для нормального перебігу процесів росту і розвитку тканин.

При яких захворюваннях корисна фолієва кислота

Вітамін B9 необхідний для нормальної роботи нервової, травної та імунної системи, а також для енергетичного обміну, кровотворення, синтезу ДНК і РНК, а також нормального ділення клітин. Фолат також бере участь у реплікації ДНК і необхідний для підтримки нормальної концентрації червоних кров’яних тілець в кістковому мозку.

Фолієва кислота особливо потрібно жінкам у період вагітності, так як дефіцит вітаміну В9 може призвести до вроджених дефектів у дитини, зокрема, спинномозкової грижі. Крім того, недостатнє споживання фолату в період вагітності може призвести до передчасних пологів і народження недоношеної дитини.

Показання для застосування

Харчові добавки фолієвої кислоти ефективні при лікуванні дефектів нервової трубки, атеросклерозу, остеопорозу і депресії. Фолієва кислота ефективна в профілактиці анемії, викликаної нераціональним харчуванням, вагітністю, алкоголізмом, хворобами печінки і шлунково-кишкового тракту, діалізом нирок та іншими порушеннями нормальної роботи організму.

Фолієва кислота також регулює рівень гомоцистеїну. Високий рівень гомоцистеїну в крові може привести до захворювань серцево-судинної системи. Деякі вітаміни В-групи, в тому числі вітамін В9, вступають в реакцію з ферментами і знижують рівень гомоцистеїну. Фолієва кислота — найважливіший для здоров’я вітамін В-групи.

Дефіцит фолієвої кислоти може призвести до діареї, анемії, втрати апетиту, депресії та інших порушень і розладів.

Ознаки дефіциту

Фолат (фолієва кислота) необхідний для правильного функціонування вітаміну В12 при виробництві червоних кров’яних клітин і переробці вуглеводів, жирів і білків. Хороші джерела цього розчинного у воді вітаміну — печінку, нирки, зелені овочі, дріжджі, фрукти, сухі боби і сочевиця, неочищена зерно і проросла пшениця. Однак у процесі приготування їжі фолієва кислота розкладається. І чим довше їжа готується, тим менше в ній залишається фолату. Зазвичай при вариві продуктів знищується більше половини міститься в них фолієвої кислоти, тому краще споживати овочі в сирому вигляді. Якщо вже так необхідно щось варити або смажити, то треба це робити швидко, на сильному вогні і по можливості в закритому посуді.

Нестача фолієвої кислоти досить поширений і викликає анемічну стомлюваність, втрату ваги і апетиту, безсоння, головний біль, забудькуватість і дратівливість. Достатнє споживання фолієвої кислоти важливо для жінок, що бажають завагітніти, і для здорового протікання вагітності.

Брак фолієвої кислоти часто зустрічається у жінок з цервікального дисплазією (аномалією в клітинах шийки матки, яка може бути передракових станом) і у тих, хто приймає оральні контрацептиви. Крім того, часто зустрічається недолік даного вітаміну в людей, що страждають деякими формами психічних розладів, депресією, хворобою Крона та виразковим колітом.

Наслідки дефіциту

Одне із самих серйозних наслідків дефіциту фолієвої кислоти у вагітних жінок — вроджені дефекти у дитини, наприклад, спинномозкова грижа. Нестача фолієвої кислоти у матері призводить до необоротного пошкодження нервової системи дитини. Також дефіцит фолату призводить до уповільнення росту дитини і, як наслідок, серйозних деформацій тіла. Крім того, дефіцит фолієвої кислоти сприяє розвитку деяких видів раку, зокрема раку прямої кишки.

Скільки фолієвої кислоти потрібно

Вважається, що здоровій людині необхідно 400 мкг фолієвої кислоти. Під час вагітності жінкам необхідно вдвічі більше — 800 мкг, матері-годувальниці — 600 мкг. Питущому людині, якщо навіть він приймає алкоголь час від часу (аперитив, коктейль, пиво або вино), швидше за все, не вистачає фолієвої кислоти.

Підвищена доза фолієвої кислоти також необхідна при прийомі протизаплідних таблеток, при надмірному вживанні сечогінних трав і бактерицидних ліків.

Застосовують фолієву кислоту для стимулювання еритропоезу (процес утворення еритроцитів, який зазвичай протікає в кровотворної тканини кісткового мозку) при анеміях для нормалізації кровотворення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.