Фолієва кислота при плануванні вагітності: допоможе зачати?

Щасливі ті батьки, у яких дитина здорова. Але скільки сил необхідно докласти і майбутній мамі і майбутньому батькові, щоб зачати, виносити і народити здорового малюка. У зв’язку з цим все більше пар підходять до народження дитини грунтовно. Перший етап на шляху до народження здорового малюка — це планування вагітності: відмова від шкідливих звичок, здоровий спосіб життя, корекція хронічних захворювань і відвідування лікаря-генетика. Але важливе значення в плануванні вагітності має прийом фолієвої кислоти задовго до зачаття.

Фолієва кислота

Фолієва кислота (вітамін В9 або фолацин) походить від латинського слова folium, що перекладається як аркуш, так вона у великій кількості міститься в городньої зелені. Фолієва кислота є життєво необхідним вітаміном, а її роль в організмі воістину незамінна. Фолієва кислота бере участь у процесах синтезу нуклеїнових кислот, в обміні речовин, кровотворенні (еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів), стимулює розумову діяльність, імунітет і регенеративні процеси. Крім того, фолацин необхідний для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. В організм людини фолієва кислота надходить з їжею і додатково виробляється мікрофлорою кишечника.

Фолієва кислота при плануванні вагітності

Дефіцит фолієвої кислоти під час вагітності призводить до незворотних наслідків, ось чому так важливо приймати фолацин ще на етапі підготовки до зачаття. Фолієва кислота запобігає розвитку вад нервової трубки плода, до яких відносяться: розщеплення хребта, аненцефалія (відсутність головного мозку), мозкові грижі, заяча губа і вовче небо. Крім того, при нестачі фолієвої кислоти розвивається фолієводефіцитна анемія, коли еритроцити виходять з кісткового мозку незрілими, а сама жінка відчуває себе стомленою і дратівливою з поганим апетитом. Також дефіцит фолієвої кислоти — це фактор ризику розвитку атеросклерозу та інсультів.

Чоловікам теж показаний прийом фолієвої кислоти в період планування вагітності. Недолік фолацина знижує вміст в спермі здорових і рухливих сперматозоїдів.

Де міститься фолієва кислота?

Найбільше фолієвої кислоти міститься в продуктах рослинного походження. До них відносяться: петрушка, листя салату, шпинат, висівки, дріжджі, зелений горошок, квасоля, цитрусові, авокадо, гречана і вівсяна крупи, гарбуз, горіхи. З продуктів тваринного походження найбільший вміст фолієвої кислоти в печінці. Також фолієва кислота входить до складу м’яса (баранина, яловичина), риби (лосось, тунець), яєць, сирів і молока.

Для нормального функціонування кишечника і стимуляції бактерій, що беруть участь в синтезі фолієвої кислоти, рекомендується дотримуватися молочнокислих дієту.

Дозування фолієвої кислоти в період планування вагітності

За рекомендаціями Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я прийом фолієвої кислоти необхідно починати не пізніше, ніж за три місяці до передбачуваного зачаття. Добова доза фолієвої кислоти для жінок повинна становити не менше 0,8 міліграм (800 мкг), а в разі наявності в анамнезі дітей з вродженими вадами розвитку нервової трубки доза збільшується до чотирьох міліграмів. Чоловікам прийом фолієвої кислоти також показаний протягом трьох місяців до зачаття, у добовій дозі 0,4 міліграм (400 мкг).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.