Фолієва кислота: інструкція по застосуванню

Фолієва кислота виконує в організмі роль коферменту — з’єднуючись з ферментами, вона активно включається в обмінні процеси, забезпечуючи ріст і розвиток організму, в тому числі під час внутрішньоутробного розвитку. Нестача фолієвої кислоти може призвести до розвитку важкого недокрів’я.

Механізм дії фолієвої кислоти

Фолієва кислота (вітамін В9) — це вітамін групи В, який володіє різноманітними властивостями і є необхідною для росту та розвитку людини. В організмі фолієва кислота не утворюється, вона надходить з їжею або синтезується в кишечнику природної мікрофлорою. Потрапляючи в організм, вона входить до складу ферментів в якості складової частини (коферменту) і бере участь в обміні (серину, гліцину, гістидину) і синтезі амінокислот (наприклад, метіоніну) та інших біологічно активних речовин.

Особливо необхідна фолієва кислота під час вагітності — вона попереджає розвиток вроджених дефектів плода. Широко відомо і протианемічну дію фолієвої кислоти — вона є стимулятором розвитку еритроцитів. Крім того, фолієва кислота стимулює утворення лейкоцитів, підвищує розумову і фізичну працездатність, інтелект і пам’ять, покращує настрій, роботу нервової системи, стимулює секрецію соляної кислоти в шлунку, укріплює стінку кишечника, поліпшує жировий обмін (у тому числі обмін холестерину) і гормональний фон жінки, попереджає розвиток онкологічних захворювань і проносів, а також надає благотворний вплив на стан шкіри та її придатків. Фолієва кислота необхідна також для розвитку серцево-судинної та імунної систем. Під час вагітності фолієва кислота бере активну участь в рості і розвитку плоду.

Дорослій здоровій людині необхідно щодня отримувати не менше 200 мкг фолієвої кислоти, вагітним жінкам і годуючим матерям в два і більше рази більше. Фолієва кислота міститься в печінці, рибі, м’ясі, сирі, сирі, хлібобулочних виробах з борошна грубого помелу, гречаній і вівсяній кашах, петрушці, салаті, цибулі, капусті всіх сортів, зеленому горошку, грибах, полуниці. Але вона швидко розкладається при тепловій обробці.

Якщо в їжі недостатньо фолієвої кислоти, а також порушена природна мікрофлора кишечника (дисбактеріоз), то це може викликати порушення дозрівання еритроцитів і розвиток особливого виду фолієводефіцитної анемії. У вагітних жінок дефіцит фолієвої кислоти може призвести до мимовільних викиднів і до дефектів розвитку органів і тканин у плода.

Після потрапляння в шлунок фолієва кислота з’єднується з особливою речовиною, яка відіграє велику роль у попередженні анемії (внутрішнім фактором Кастла), потім всмоктується у дванадцятипалій кишці, потрапляє спочатку в кров (зв’язуючись там з білками плазми), а потім в тканини, після чого частково розкладається в печінці і виводиться з сечею в ідеї метаболітів і в незмінному вигляді.

Показання та протипоказання для застосування фолієвої кислоти

Фолієва кислота показана при наступних захворюваннях і станах:

 • при мегалобластної анемії — коли в крові з’являються дуже великі еритроцити з високим содержаеніем гемоглобіну, схильні до руйнування;
 • спру — хронічному захворюванні, характерному для тропіків, яке протікає з поносом, ураженням слизової оболонки шлунково-кишкового тракту та кісткового мозку;
 • при зниженні кількості еритроцитів і лейкоцитів, виниклому під впливом медикаментозного лікування або підвищеної радіації;
 • при анемії, що виникла на тлі резекції шлунка;
 • при хронічному гастроентериті, який може призвести до порушення всмоктування фолієвої кислоти в шлунково-кишковому тракті;
 • при туберкульозі кишечника — це також порушує всмоктування фолієвої кислоти;
 • при вагітності та годуванні дитини грудьми — збільшується потреба в фолієвої кислоти;
 • при недостатньому надходженні фолієвої кислоти з їжею.
 • Протипоказаний прийом фолієвої кислоти при індивідуальній непереносимості препарату. Побічні ефекти можуть виявлятися в основному у вигляді алергічних реакцій — різного роду сверблячих висипів, кропив’янки, набряку Квінке, бронхоспазм, гарячкового стану. При тривалому застосуванні фолієвої кислоти необхідно періодично визначати в крові кількість вітаміну В12.

  При одночасному застосуванні фолієвої кислоти з деякими лікарськими препаратами (знеболюючими, протисудомними, знижувальними кислотність шлункового соку, сульфаніламідними засобами, антибіотиками, цитостатиками) знижується її дію.

  Фолієва кислота — це вітамін, який життєво необхідний організму людини, особливо в період внутрішньоутробного розвитку.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.