Фолієва кислота — дозування: від профілактичної до лікувальної

Фолієва кислота є життєво необхідним вітаміном. Дозування фолієвої кислоти залежить від того, з якою метою її приймають. При прийомі з лікувальною метою добова доза цього вітаміну в рази більше, ніж при прийомі з профілактичною метою. Призначає фолієву кислоту завжди лікар.

Звичайна добова потреба дорослої людини в фолієвої кислоти становить 200 мкг, але при підвищенні потреби в ній, наприклад під час вагітності або годування дитини груддю, вона може збільшитися в рази. Вважається, що потреба в фолієвої кислоти вагітних жінок без симптомів її недостатності становить 600 — 1000 мкг на добу, в період годування дитини грудьми ця потреба дещо менше, ніж у вагітних — 500 — 600 мкг на добу.

Прийом фолієвої кислоти при плануванні вагітності

Враховуючи, що дефіцит фолієвої кислоти особливо небезпечний на перших тижнях вагітності, її краще почати приймати в період планування вагітності за два-три місяці до зачаття, а також протягом усього періоду вагітності. Доза фолієвої кислоти при цьому підбирається і призначається акушером-гінекологом жіночої консультації.

В одній таблетці фолієвої кислоти міститься по 1 або по 5 мг препарату. З профілактичною метою вагітним жінкам призначають таблетки по 1 мг (1000 мкг) по одній або половині таблетці один раз на день. Таку ж дозу повинен приймати і майбутній тато, причому для нього особливо важливо почати приймати фолієву кислоту за два-три місяці до зачаття. Це допоможе поліпшити якість сперми. Справа в тому, що навіть у здорового чоловіка в спермі присутня невелика кількість дефектних сперматозоїдів, у яких знижена запліднююча здатність або мається неправильний набір хромосом. Останнє особливо небезпечно тим, що може призвести до хромосомних захворювань у дитини типу хвороби Дауна.

Прийом фолієвої кислоти при вагітності

Але у вагітної жінки існує й інша небезпека: збільшена потреба в фолієвої кислоти може призвести до її дефіциту і розвитку фолієводефіцитної або мегалобластична анемії. У вагітних жінок таке захворювання не є рідкістю. При цьому через порушення процесу кровотворення (в якому фолієва кислота бере активну участь) в крові знижується кількість еритроцитів і з’являється велика кількість їх незрілих дуже великих форм, що містять багато гемоглобіну. Це призводить до анемії та недостатнього постачання киснем всіх органів і тканин. Знижується також кількість лейкоцитів, що призводить до порушення захисних сил організму і тромбоцитів, внаслідок чого з’являється кровоточивість. При частих кровотечах до фолієводефіцитної анемії може приєднатися і залізодефіцитна. Все це є небезпечним для вагітної жінки і плоду, так як може призводити до порушення будови плаценти, викиднів і передчасних пологів. Страждає і плід, так як його органи і тканини отримують менше кисню, а це знову-таки в першу чергу відбивається на головному мозку. При фолієводефіцитної анемії вагітним жінкам призначають лікувальну дозу фолієвої кислоти, яка набагато більше профілактичної та становить 5 мг (5000 мкг) на добу.

мегалобластична фолієводефіцитна анемія може виникнути у будь дорослої людини або дитини при дефіциті фолієвої кислоти. Особливо схильні до цього діти в період активного росту (до року і в підлітковому віці) і літні люди.

Фолієва кислота при різних захворюваннях

Дефіцит фолієвої кислоти може збільшувати прояви атеросклерозу, тому невеликі профілактичні дози (зазвичай це 200 мкг) цього вітаміну призначають для того, щоб попередити його ускладнення у вигляді порушення мозкового кровообігу (інсульту) та інфаркту міокарда.

Фолієву кислоту призначають також при важких ураженнях тонкого кишечника, таке захворювання носить назву спру і проявляється проносами, болями в животі. Через ураження тонкого кишечника при цьому захворюванні порушується всмоктування фолієвої кислоти і вітаміну В12, в результаті чого може розвиватися фолієвої-і В12-дефіцитна анемія. У такому випадку одночасно призначаються обидва вітаміну в лікувальних дозах, які сприяють поліпшенню функції кишечника.

У складі комплексної терапії фолієва кислота може застосовуватися і при різних ураженнях печінки, наприклад, при алкогольному цирозі печінки. При цьому порушується перетворення фолієвої кислоти в її активну форму (тетрогідрофолат) в печінці. Одна фолієва кислота в цьому випадку не допоможе, необхідні лікарські препарати, що покращують функцію печінки.

У складі комплексної терапії фолієву кислоту призначають також при зниженні в крові лейкоцитів (особливо, зернистих, що відповідають за імунітет) і тромбоцитів. Це відбувається, наприклад, при застосуванні деяких лікарських препаратів (сульфаніламідів), при впливі на організм іонізуючого випромінювання, деяких хімічних речовин. У цьому випадку фолієва кислота призначається в лікувальних дозах як стимулятор кровотворення.

Всі дозування фолієвої кислоти, особливо лікувальні, призначає лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.