Фолікулярна кіста яєчника — стежте за своїм гормональним фоном

загрузка...

Фолікулярні кісти утворюються з фолікулів. Протягом кожного нормального менструального циклу, на який не впливають, наприклад, за допомогою гормональних протизаплідних таблеток, в одному з фолікулів одного з яєчників дозріває яйцеклітина. Якщо все йде правильно, в певний момент фолікул розривається, вивільняючи яйцеклітину, яка спускається по маткових трубах в матку.

На місці фолікула утворюється жовте тіло, або лютеїнової тіло, яке виробляє прогестерон, поки не почнеться менструація, або, якщо наступить вагітність, поки не утворюється плацента, яка зможе сама виробляти достатню кількість прогестерону. Іноді фолікул не розривається, яйцеклітина залишається всередині, і утворюється фолікулярна кіста.

Це трапляється часто, і такі кісти зазвичай проходять навіть без лікування через кілька тижнів або місяців. Більш того, в більшості випадків жінки не відчувають ні того, що у них з’явилася фолікулярна кіста, ні того, що вона зникла.

Симптоми

У більшості випадків фолікулярні кісти не викликають ніяких симптомів. Тим не менш, іноді ознаками того, що в яєчниках є кісти, є затримка місячних (або затримки протягом декількох місяців) та / або болі в нижній частині живота.

Біль може бути викликана збільшенням розміру фолікулярної кісти, кровотечею, розривом. Крім того, біль може з’являтися при тиску на кісту під час статевого акту, а також, якщо кіста викликає перекручування маткових труб.

Іншими симптомами фолікулярної кісти яєчника можуть бути:

 • Здуття в нижній частині черевної порожнини
 • Біль при дефекації
 • Помірна або сильний біль в нижній частині живота незадовго до початку менструації і незабаром її закінчення
 • Постійна тупий, ниючий біль і нижньої частини живота
 • Раптові напади дуже сильного болю у нижній частині живота, часто супроводжуються нудотою і блювотою — такі симптоми можуть з’явитися, якщо через кіст перекручені маткові труби, якщо кісти перешкоджаю нормальному кровопостачанню яєчників або якщо кіста розірвалася, і почалася внутрішня кровотеча.

  Діагностика та лікування

  Лікар може виявити кісту під час гінекологічного огляду або дослідження за допомогою УЗД, призначеного за будь-якого іншого приводу. Зазвичай при цьому призначається ще одне обстеження, через 4-6 тижнів, що переконатися в тому, що кіста зникла. У більшості випадків фолікулярні кісти за цей час проходять. Якщо у лікаря є підозри, що кіста може бути насправді раковим утворенням, він може призначити аналіз крові та обстеження за допомогою комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії. У рідкісних випадках може знадобитися біопсія.

  Фолікулярні кісти зазвичай не потрібно лікувати. Лише мала їх частина зберігається довше, ніж 8-12 тижнів. У деяких випадках пацієнткам рекомендують приймати гормональні протизаплідні таблетки протягом 4-6 тижнів. При регулярному прийомі оральних контрацептивів вірогідність утворення нових фолікулярних кіст значно зменшується.

  Іноді, щоб переконатися в тому, що в кісті немає ракових клітин, її видаляють хірургічним шляхом. Це може знадобитися, якщо кіста не зникає протягом тривалого часу, викликає симптоми, які також довго не проходять і якщо розмір кісти перевищує 5-10 сантиметрів. Часто кісти видаляють жінкам в період менопаузи, так як у них особливо велика ймовірність розвитку злоякісних утворень, що нагадують кісти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.