Фолікулярна кіста — наслідок гормонального порушення

загрузка...

Фолікулярні кісти утворюються при різних гормональних порушеннях у жінок, які можуть виникати, в тому числі при запальних захворюваннях або при вродженій гормональної недостатності. Такі кісти можуть з’явитися і у новонароджених дівчаток, і у жінок дітородного віку, і в період менопаузи.

Як утворюється

Фолікулярні кісти утворюються в яєчниках при порушеннях менструального циклу. У першій половині менструального циклу в яєчнику під впливом гормонів відбувається дозрівання яйцеклітини. В основному дозрівання яйцеклітини стимулюють жіночі статеві гормони естрогени (вони виробляються в яєчниках) і фоллікулстімулірующій гормон гіпофіза. Яйцеклітина в яєчнику знаходиться в особливому бульбашці, який називається фолікулом. Як тільки яйцеклітина повністю дозріє, фолікул розривається, і яйцеклітина виходить з яєчника в черевну порожнину, звідки потрапляє в маткову трубу. Момент виходу яйцеклітини з яєчника називається овуляцією.

Але в деяких випадках через нестачу гормонів яйцеклітина повністю не дозріває і фолікул не лопається. Такий цикл називається ановуляторним і він не може закінчитися вагітністю. При цьому на місці не лопнув фолікула в тканині яєчника утворюється фолікулярна кіста. Така кіста вигладить як кругле утворення з тонкими гладенькими стінками діаметром до шести-семи сантиметрів. Всередині кісти немає перегородок, вона наповнена однорідною рідиною.

Фолікулярні кісти утворюються при гормональної недостатності, запальних процесах в області жіночих статевих органів, ендометріозі, міомі матки і так далі. Фолікулярна кіста може виникнути у жінки будь-якого віку, в тому числі у дівчаток в період статевого розвитку. Виникають вони і у новонароджених, а також у період внутрішньоутробного розвитку. Відразу кілька фолікулярних кіст може з’явитися на тлі стимуляції яєчниів при лікуванні безпліддя.

Ознаки

Ознаки фолікулярної кісти залежать від того, що стало причиною її появи. Фолікулярна кіста може бути гормонально активній та неактивній. Гормонально активні фолікулярні кісти секретують жіночі статеві гормони естрогени, під впливом яких відбувається збільшення в обсязі слизової оболонки порожнини матки, часті кровотечі з порожнини матки. Крім того, якщо гормонально активна фолікулярна кіста виникає у дівчинки, то у неї починається занадто швидке статеве дозрівання. Якщо кіста дуже велика і здавлює навколишні тканини, то у жінки можуть з’явитися болі внизу живота.

Гормонально неактивні фолікулярні кісти зазвичай ніяк себе не проявляють, протікають безсимптомно і можуть бути виявлені випадково під час ультразвукового дослідження. Такі кісти можуть виникати і зникати непомітно для жінки.

Фолікулярна кіста яєчника може ускладнитися перекрутив ніжки, що часто закінчується її розривом, нагноєнням і розповсюдженням гнійно-запального процесу на черевну порожнину (перитонітом). Розрив стінки кісти може відбутися при різкому русі або при піднятті тяжкості. У цьому випадку раптово з’являється різкий біль в нижній частині живота на стороні поразки. Біль може віддавати в зовнішні статеві органи, верхню частину ноги, розливатися по всьому животу. Часто одночасно з болем з’являється нудота і блювота. Якщо не починається перитоніт, то болі швидко проходять і стан жінки відновлюється. При перитоніті піднімається висока температура і з’являються симптоми гострого живота — ознака того, що жінці потрібна термінова хірургічна допомога.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.