Флюкостат при вагітності — чи не небезпечний він?

Молочниця — одна з основних проблем при вагітності . Чи варто її лікувати? Акушери-гінекологи вважають, що не тільки варто, а й необхідно для того, щоб не інфікувати дитину. Але проблема в тому, що не кожен протигрибковий лікарський препарат підійде вагітній жінці.

Проблема молочниці під час вагітності

Молочниця викликається дріжджоподібними грибами роду Кандіда. У більшості людей ці гриби присутні на слизовій оболонці статевих органів, але захворювання не викликають, так як захисні сили організми (імунітет) не дозволяють їм проникнути через такий бар’єр, як слизова оболонка. Ознаки молочниці зазвичай з’являються при зниженні імунітету.

Під час вагітності імунітет знижується — це фізіологічна реакція на чужорідні клітини плоду, який розвивається в організмі матері. Якби зниження імунітету не було, то організм матері отторгнул б організм плода.

Зниження імунітету крім плюсів має й мінуси: в організм жінки починають впроваджуватися різні збудники інфекцій, в тому числі грибкових. Тому у вагітних часто з’являються такі неприємні ознаки, як печіння, свербіж, творожистие білі виділення — це і є ознакою молочниці або кандидозу.

Дріжджоподібні гриби виділяють у 70-80% вагітних. Інфікування плода грибами в період внутрішньоутробного розвитку зустрічається рідко, тим не менш, такі випадки бувають з розвитком у плода генералізованої (вражаючої всі органи і системи) грибкової інфекції і передчасного переривання вагітності. Зустрічаються і інфікування новонароджених під час пологів. Тому грибкові інфекції у вагітних жінок обов’язково лікують.

Що таке Флюкостат і чи можна його застосовувати вагітним

Флюкостат (міжнародна непатентована назва — флуконазол) — це протигрибковий препарат широкого спектру дії. Механізм його дії заснований на пригніченні синтезу біологічно активних речовин (ергостеролів), необхідних для будівництва клітинної стінки, що призводить до загибелі грибів. Препарат дуже ефективний, він активний відносно більшості хвороботворних грибків. Такий препарат не може не робити побічних дій. До побічних дій Флюкостат відносяться:

 • з боку органів шлунково-кишкового тракту — порушення апетиту, нудота, блювота, пронос, болі в животі, здуття живота, минущі порушення функції печінки, у тому числі важкі;
 • з боку центральної нервової системи — головний біль, запаморочення, схильність до судомних нападів;
 • з боку крові — зниження кількості лейкоцитів, у тому числі зернистих (різке зниження імунітету), зниження числа тромбоцитів (схильність до кровотеч);
 • з боку органів кровообігу: порушення серцевого ритму;
 • алергічні реакції — негайного (кропив’янка, набряк Квінке, анафілактичний шок) та уповільненого (наприклад, шкірний висип) типу;
 • з боку обмінних процесів — підвищений вміст в крові поганого холестерину, що забиває кровоносні судини, зменшення в крові іонів калію (вони особливо необхідні для роботи серцевого м’яза).
 • інші побічні ефекти — порушення функції нирок, облисіння.
 • Навіть якщо просто перечитати перелік побічних ефектів, стає цілком зрозуміло, що призначати такий препарат для лікування молочниці вагітним жінкам не варто. Крім того, не існує достовірних досліджень про вплив Флюкостат на плід, що розвивається. Більше того, є публікації про те, що він володіє тератогенним (викликає каліцтва) і ембріотоксичну (здатний отравляюще впливати на плід) дією.

  Тим не менш, іноді доводиться ризикувати і призначати вагітним жінкам Флюкостат, але це тільки в тому випадку, якщо у неї розвинулося генералізоване (з ураженням усіх органів і систем) ураження організму. Це якраз той класичний випадок, коли «очікувана користь лікування перевищує можливий ризик для плода» (стандартна фраза, використовувана в інструкціях для ліків).

  А що можна приймати вагітній жінці при молочниці?

  При молочниці є спеціальні лікарські препарати, які не всмоктуються в кров і діють тільки місцево, не надаючи системного впливу на організм. До таких препаратів належать, наприклад, Пімафуцин, гино-певаріл, гино-дакторін, гино-лотрімін, гино-дактанол, Гино-травоген. Всі ці препарати призначаються місцево у вигляді вагінальних таблеток або свічок.

  Флюкостат при вагітності може, звичайно, застосовуватися, але тільки в крайніх випадках, коли грибкова інфекція настільки поширилася, що загрожує життю жінки і дитини. І вже точно цей препарат не можна застосовувати без призначення лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.