Флуоксетин — побічні ефекти можуть бути значними

Флуоксетин — це лікарський препарат, який підвищує настрій, зменшує тривожність, володіє легким стимулюючою дією і пригнічує апетит. Зазвичай флуоксетин добре переноситься, але у деяких випадках можуть проявлятися його побічні ефекти.

Чому проявляється побічна дія флуоксетину

Побічні ефекти флуоксетину є наслідком його механізму дії, заснованого на блокуванні повторного захоплення серотоніну в синапсах нейронів (нервових клітин) центральної нервової системи. У результаті в синапсах (місцях передачі збудження з нейрона на нейрон) накопичується велика кількість серотоніну, який і передає нервові імпульси. Передача нервових імпульсів прискорюється, що призводить до тонізуючому впливі на центральну нервову систему.

Зазвичай флуоксетин добре переноситься і його лікувальний ефект проявляється невеликим підвищенням активності і настрою. Але можуть виявлятися і побічні ефекти, найчастіше вони виникають на початку курсу лікування або при передозуванні препарату.

Побічні ефекти флуоксетину з боку центральної та периферичної нервової системи

З боку центральної і периферичної нервової системи можуть з’являтися підвищена тривожність, дратівливість, нервозність, підвищена стомлюваність, порушення сну (безсоння або сонливість), лякаючі сновидіння, головний біль. Іноді на цьому тлі підвищується схильність до самогубства. Можуть розвиватися розлади мислення, порушення координації рухів, тремтіння у всьому тілі, болісно-підвищений збуджений стан та інші психічні порушення.

Можлива поява посмикувань окремих груп м’язів, скутість м’язів, на тлі підвищеного тонусу м’язів можуть виникати тики, стану непосидючості, прагнення постійно міняти положення тіла. Можуть виникати і тривало зберігатися небудь мимовільні рухи, з’являтися напруга м’язів мови, ковтальних і жувальних м’язів, при якому виникає непереборне бажання висунути язик.

Найбільш важким проявом таких побічних ефектів є злоякісний нейролептичний синдром, який характеризується підйомом дуже високої температури, підвищенням тонусу м’язів, різкими перепадами артеріального тиску, прискореним диханням, пітливістю і розладом свідомості.

З боку органів чуття можуть виникати порушення зору, розширення зіниць, порушення смаку.

Побічні ефекти флуоксетину з боку інших органів і систем

Крім того, флуоксетин може давати такі побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — нудота, блювання, пронос або запор, розлади ковтання (дисфагія), повна відсутність апетиту і різке зниження маси тіла;
 • з боку сечостатевої системи — розлади сечовипускання (часте сечовипускання, нетримання, затримка сечі), зниження статевого потягу, розлад різних ланок статевого акту, порушення менструального циклу у вигляді дуже болючих менструацій;
 • з боку органів кровообігу — напади посиленого серцебиття, різке зниження артеріального тиску з непритомністю при переході з горизонтального у вертикальне положення (ортостатична гіпотензія);
 • інші побічні ефекти — поява точкових шкірних крововиливів на шкірі; у хворих на цукровий діабет можливе різке зниження цукру крові на фоні лікування флуоксетином і різке збільшення цього показника на тлі відміни препарату; значне зниження кількості натрію в крові, особливо у літніх пацієнтів;
 • алергічні реакції — проявляються різного роду шкірним висипом (у тому числі кропив’янкою), сверблячкою, набряком Квінке, підвищенням температури, м’язово-суглобними болями.
 • Що потрібно враховувати при прийомі флуоксетину

  Прийом флуоксетину має ряд протипоказань, які враховуются лікарем при призначенні цього препарату. Крім того, його не можна поєднувати з прийомом спиртних напоїв і психотропних препаратів, що пригнічують центральну нервову систему — це може викликати посилення побічних ефектів.

  Флуоксетин може викликати порушення координації рухів і концентрації уваги, тому під час курсу лікування цим препаратом не можна водити автотранспорт та виконувати інші роботи, що потребують підвищеної уваги та чіткої координації рухів.

  Флуоксетин не можна приймати одночасно з деякими транквілізаторами (інгібіторами моноамінооксидази — МАО), між курсами лікування цих препаратів повинен бути перерва від двох до п’яти тижнів (в залежності від того, який курс лікування був проведений першим).

  З обережністю флуоксетин призначають хворим зі схильністю до судомних нападів, суїциду, а також хворим з цукровим діабетом, аденомою передміхурової залози, тяжкі захворювання печінки та нирок з порушеннями їх функції, порушеннями функції сечового міхура, підвищеним внутрішньоочним тиском.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.