Флуоксетин — інструкція: вивчаємо механізм дії препарату

Флуоксетин — це антидепресант, який вибірково пригнічує зворотне захоплення серотоніну. Флуоксетин також чинить помірний стимулюючу дію, знижує апетит, що може призводити до зниження ваги. Призначають цей препарат при депресіях, підвищеному апетиті на тлі неврозу (нервової булімії) і так далі.

Що таке серотонін і його дія на організм

Серотонін — це нейромедіатор, тобто біологічно активна речовина, за допомогою якого передається нервове збудження між нервовими клітинами. Серотонін утворюється в організмі з незамінної амінокислоти триптофану, його називають гормоном щастя, так як він здатний регулювати настрій. Кількість серотоніну залежить від освітлення: чим більше світла, тим більше серотоніну — цим пояснюється підвищення настрою в сонячні дні.

Серотонін позитивно впливає на сприйнятливість організму до стресів та емоційну стійкість, регулює синтез гормонів гіпофіза і тонус кровоносних судин. Якщо серотоніну виробляється недостатньо, то це призводить до мігрені (сильним головним болям на тлі різкого і раптового розширення кровоносних судин головного мозку) і депресій (зниженням настрою). Однією з основних функцій серотоніну вважається підвищення настрою.

Передозування серотоніну небезпечна, вона може виникати при прийомі двох і більше лікарських препаратів, що стимулюють синтез або передачу серотоніну, а також на тлі прийому деяких наркотиків. Передозування призводить до перезбудження, появі галюцинацій, тахікардії, підвищення температури тіла, порушення координації рухів, судом, нудоті, блювоті, проносу, перепадів в артеріальному тиску. У такому випадку людині потрібно невідкладна медична допомога.

Механізм дії

Флуоксетин — це антидепресант, який випускається в капсулах і розчинних таблетках. Різними фармацевтичними фірмами він випускається під назвами біоксетін, депрекс, портал, прозак, флоксет, флюдак та іншими. Механізм дії цього препарату заснований на виборчій придушенні зворотного захоплення серотоніну в синапсах (місце передачі нейромедіаторів, в тому числі серотоніну, з нейрона на нейрон) нейронів головного мозку. Це призводить до підвищення концентрації серотоніну у синапсі, підсилює і подовжує його дію на постсинаптичні ланки рецепторній ланцюга. При цьому флуоксетин майже не впливає на зворотне захоплення інших нейромедіаторів (наприклад, норадреналіну, допаміну).

Флуоксетин володіє тімоаналептіческім (підвищує настрій) і стимулюючою дією. Він також викликає зворотний розвиток обсесивно-компульсивних розладів, які проявляються нав’язливими думками і різними втомливими діями для їх подолання (наприклад, невроз нав’язливих станів). Він зменшує відчуття болісної тривоги, страху і напруження, пригнічує апетит (в результаті знижується вага). Заспокійливою дією флуоксетин не володіє.

Показання та протипоказання

Показаннями для призначення флуоксетину є депресії різного походження, невроз нав’язливих станів, невроз у поєднанні з нервовою булімією — патологічним підвищенням апетиту, хронічний алкоголізм. Стабільний ефект з’являється тільки через два тижні регулярного прийому флуоксетину і триває ще кілька тижнів після припинення курсу лікування.

Протипоказаний прийом флуоксетину при підвищенні внутрішньоочного тиску (глаукомі), порушенні рухової функції (атонії) сечового міхура, тяжких захворюваннях нирок з порушенням їх функції, збільшенні передміхурової залози, одночасному призначенні деяких видів транквілізаторів (інгібіторів МАО), судомної готовності будь-якого походження, вагітності та годуванні дитини грудьми, в дитячому віці і при індивідуальній непереносимості препарату.

При багатьох захворюваннях і станах флуоксетин застосовується з обережністю, тому призначати його повинен тільки лікар.

Побічні ефекти і передозування

Флуоксетин звичайно добре переноситься, але можуть виявлятися і побічні ефекти:

 • з боку центральної нервової системи — підвищена тривожність, нервозність, тремтіння кінцівок і всього тіла, порушення сну (сонливість або безсоння), головний біль;
 • з боку шлунково-кишкового тракту — нудота, пронос;
 • з боку обмінних процесів — пітливість, пониження цукру (гіпоглікемія) і натрію в крові;
 • з боку статевої системи — зниження статевого потягу;
 • можливі також: алергічні реакції, болі в м’язово-суглобові болі, утруднене дихання, підвищення температури тіла.
 • При передозуванні флуоксетину можлива поява рухового і психічного збудження, неспокою, нудоти, блювоти, судом, нападів серцебиття і порушення серцевого ритму. Перша допомога полягає в промиванні шлунка, прийомі декількох таблеток активованого вугілля і виклик швидкої допомоги.

  Флуоксетин можна приймати тільки за призначенням лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.