Флуоксетин і алкоголь: не можна суміщати

Флуоксетин — це лікарський препарат, який надає активний вплив на центральну нервову систему (ЦНС). Не менший вплив на ЦНС надає і алкоголь, тому поєднувати прийом цих двох речовин можна. А ось в комплексному лікуванні хронічного алкоголізму флуоксетин застосовують.

Чому не можна поєднувати прийом флуоксетину з алкоголем

Дія флуоксетину засноване на тому, що він пригнічує зворотне захоплення серотоніну в синапсах нервових клітин (нейронах) і таким чином кількість серотоніну збільшується. Серотонін (його називають гормоном щастя) є біологічно активною речовиною, яке виконує функцію нейромедіатора, тобто передає нервові імпульси з нейрона на нейрон. Він здатний значно покращувати настрій, надавати збудливу дію на центральну нервову систему і пригнічувати відчуття голоду. До побічних ефектів цього препарату відноситься поява утрудненого дихання.

Алкоголь у своїй початковій стадії також збудливо впливає на ЦНС, найбільш чутливі до нього клітини головного мозку, впливаючи на які він викликає характерне алкогольне збудження, пов’язане з ослабленням процесів гальмування. Наступним етапом сп’яніння є ослаблення процесів збудження у корі головного мозку, пригнічення спинного та довгастого мозку з придушенням діяльності дихального центру. Алкоголь блокує розпад серотоніну, що призводить до підвищення його вмісту в організмі. Але при регулярному прийомі алкоголю кількість серотоніну зменшується.

При одночасному прийомі флуоксетину і алкоголю може наступити різке збільшення кількості серотоніну в крові, що призведе до розвитку серотонінергіческого синдрому: з’являється різко виражене збудження, перехідне в сплутаність свідомості, рухове занепокоєння, озноб, тремтіння рук, ніг, усього тіла, пронос і інші неприємні ознаки. У важких випадках цей стан може перейти в кому і викликати загибель людини. Особливо небезпечно одночасний вплив флуоксетину і алкоголю на дихальний центр — пригнічення цього центру може призвести до зупинки дихання.

Флуоксетин в лікуванні хворих на хронічний алкоголізм

Якщо флуоксетин не можна поєднувати з алкоголем, то в лікуванні залежності від алкоголю або хронічного алкоголізму цей препарат застосовується досить широко. Пояснюється це тим, що при систематичному застосуванні алкоголю кількість серотоніну зменшується.

Крім того, деякі дослідники вважають, що у хворих алкогольною залежністю рівень природного серотоніну спочатку понижений. І такі люди інтуїтивно піднімають цей рівень за допомогою алкоголю, що спочатку дає свій ефект, але з часом призводить до ще більшого зниження кількості серотоніну в крові, формуванню підвищеної тривожності і депресій.

Застосування флуоксетину здатне значно поліпшити перебіг хронічного алкоголізму. Він збільшить кількість серотоніну в головному мозку, що зніме пригнічений, тривожний настрій, а значить, і потреба в тому, щоб виправити це настрій за допомогою алкоголю. Серотонін здатний також зменшувати чутливість організму до болю, а під час відриву хворого на хронічний алкоголізм від алкоголю розвивається синдром похмілля (абстинентний синдром), який супроводжується сильним головним болем, болями в животі, в суглобах і м’язах і так далі. Серотонін здатний зменшити всі ці больові відчуття.

Як призначають флуоксетин при хронічному алкоголізмі

Цей препарат можна призначати тільки в тому випадку, коли хворий тверезий. Його призначають, як для купірування синдрому похмілля, так і при плановому лікування хронічного алкоголізму з метою зменшення психічної залежності від алкоголю.

Лікування флуоксетином тривалий, курс лікування зазвичай розрахований на кілька тижнів. Виражений ефект від цього препарату проявляється тільки через два-чотири тижні після початку прийому. Але в будь-якому випадку добова доза флуоксетину і тривалість його прийому визначається лікарем.

Самостійно хворі приймати цей препарат не можуть, так як він має багато протипоказань і побічних ефектів. А хворі на хронічний алкоголізм далеко не завжди мають гарне здоров’я. У більшості випадків вони просто не помічають, що чимось хворіють, коли вживають алкоголь. Але під час лікування і вимушеної тверезості всі хронічні захворювання обов’язково «вилазять» на поверхню.

Флуоксетин не можна застосовувати при підвищений внутрішньоочний тиск, тяжких захворюваннях нирок, атонії сечового міхура, аденомі передміхурової залози, судомах, вагітності, годуванні дитини грудьми, індивідуальній непереносимості препарату.

З обережністю флуоксетин призначають при порушеннях функції печінки (а при хронічному алкоголізмі печінка часто страждає), серцево-судинних захворюваннях. Деякі захворювання вимагають корекції дози препарату.

Флуоксетин не поєднується з алкоголем, але допоможе впоратися з хронічним алкоголізмом.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.