Флуконазол — застосовувати з обережністю

Лікування грибкових захворювань — це завжди проблема, як би просто всі не виглядало в рекламі протигрибкових засобів (прийняв і забув про молочниці). Вся справа в тому, що майже всі протигрибкові лікарські препарати мають досить багато побічних дій, тому призначати їх повинен тільки лікар з урахуванням усіх показань і протипоказань.

Що таке флуконазол і механізм його дії

Флуконазол — це протигрибковий засіб, яке впливає безпосередньо на хвороботворні грибки, пригнічуючи діяльність їх ферментів, збільшуючи тим самим проникність клітинної мембрани і порушуючи ріст і розмноження грибів.

Показання для прийому флуконазолу

Флуконазол активний при кандидозах, наприклад, при молочниці (ураженнях слизової порожнини рота і геніталій), кандидозі легенів, поширених формах кандидозу на тлі порушення імунітету, при деяких внутрішньочерепних інфекціях, спричинених грибами, мікроспорії та трихофітії (грибкові захворювання шкіри), грибкових захворюваннях стоп, нігтів, тіла, пахової області та інших захворюваннях, викликаних грибками.

Застосовують флуконазол і для профілактики грибкових інфекцій у хворих зі злоякісними пухлинами на фоні хіміотерапії або променевої терапії. Флуконазол є також найкращим препаратом для профілактики поширених кандидозних інфекцій після трансплантації кісткового мозку. Введення флуконазолу всередину протягом 75 днів після трансплантації кісткового мозку ефективно знижувало ризик поверхневих (шкіри і слизових) і інвазивних (внутрішніх органів) кандидозних інфекцій та смерті від кандидозу. Тим самим підвищувалася виживаність хворих після трансплантації кісткового мозку.

Як застосовують флуконазол

Флуконазол застосовують всередину і внутрішньовенно крапельно. Тривалість лікування і дозування залежить від виду грибка і тяжкості захворювання. Наприклад, при менінгітах флуконазол приймають як мінімум 6-8 тижнів, при стоматиті іноді достатньо 7-10 днів, при вагінальному кандидозі його застосовують одноразово.

З обережністю призначають флуконазол хворим з нирковою та печінковою недостатністю.

Лікування проводиться під обов’язковим лабораторним контролем (виявлення хвороботворних грибків лабораторними методами), інакше можливі рецидиви інфекції. В ході лікування перевіряються показники крові, функції нирок і печінки.

Протипоказання для прийому флуконазолу

Протипоказанням для прийому флуконазолу є, насамперед, підвищена чутливість до цього препарату. C обережністю слід призначати флуконазол при важких захворюваннях нирок (наприклад, при інфекційно-алергічних захворюваннях нирок) і печінки (гепатити, цирози печінки). Протипоказанням для прийому флуконазолу є вагітність, період лактації та вік (дітям до 6 місяців його не призначають).

Так як флуконазол негативно впливає на печінку, не слід в період його прийому приймати інші речовини, які надають аналогічний вплив на печінку: алкоголь, деякі лікарські речовини (лікар знає, які це ліки).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.