Фізіологічні пологи: у чому їхня суть

Мало хто з вагітних знає, що таке фізіологічні пологи і чим вони відрізняються від патологічних. Зазвичай, після трапилися пологів, коли лікар говорить породіллі, що пологи в неї були фізіологічними, це її насторожує. З’являються питання, подив: як же так, адже в пологах все було добре, тоді чому вони вийшли фізіологічними? Насправді, фізіологічні пологи, по суті, і є нормальні пологи.

Фізіологічні пологи

Фізіологічні пологи — це пологи, які настали в термін 38-40 тижнів вагітності або 10 акушерських місяців через природні родові шляхи з народженням зрілого плода (вага в середньому 3300 грамів, зріст 50-55 см) в головному передлежанні, плодових оболонок і плаценти . Будь-яке відхилення від нормального перебігу пологів (кесарів розтин, слабкість родових сил, кровотеча і інше) говорить про те, що пологи були патологічними.

Родові виганяють сили

Пологи — це процес складний і для його розвитку і перебігу необхідні так звані родові виганяють сили. До них відносяться сутички і потуги. Сутички виникають мимоволі за рахунок скорочень м’язів матки і не можуть контролюватися породіллею. Потуги регулюються породіллею і в їх процесі виникнення беруть участь м’язи черевного преса, діафрагма, верхні і нижні кінцівки.

Періоди пологів

Пологи поділяються на три періоди, що різняться по їхній тривалості і суті. До них відносяться:

 • перший період — це період переймів (самий тривалий);
 • другий період — період вигнання плоду;
 • третій період — послідовно (народження посліду).
 • Перший період пологів

  Перший період, або період сутичок самий тривалий і болісний період пологів. У цей час відбувається розкриття шийки матки до 10-12 см і просування передлежачої частини плоду по родових шляхах до виходу з малого таза. Сутички наростають поступово, спочатку їх частота не перевищує проміжку в 10-15 хвилин, а тривалість їх становить 15-20 секунд. У міру перебігу пологів перейми стають інтенсивнішими, частіше і триваліше. До кінця першого періоду вони вже тривають близько 45 секунд з інтервалами в 1,5 хвилини. Відкриттю шийки матки допомагає функціонуючий (виражений) плодовий міхур, який формуються за рахунок притиснення голівки плоду до входу в малий таз. Наявність плодового міхура має велике значення — він виконує роль водяного клина, в сутичку наливається і розтягує шийку матки. Під час фізіологічних пологів плодовий міхур розкривається (вилиття навколоплідних вод) при 8-10 см відкриття шийки матки. Це називається своєчасне відходження вод. Якщо ж води відійшли раніше — це раннє відходження вод. Перший період триває у первородящих жінок 10-12 годин, у повторнородящих 8-10 годин.

  Другий період пологів

  Другий період пологів, або період вигнання плоду — це час, протягом якого відбувається народження дитини. Починається він з повного (10-12 см) відкриття шийки матки і закінчується народженням дитини. В цей час, в силу подразнення нервових закінчень піхви голівкою плоду і тиском нею на пряму кишку і сечовий міхур, з’являються потуги. Потуги допомагають породіллі «виштовхнути» дитини на білий світ. Тривалість другого періоду пологів у первісток складає 1-2 години, у повторнородящих 20-60 хвилин. Це, мабуть, самий відповідальний період пологів. З моменту повного відкриття шийки голівка опускається на дно малого тазу (до виходу з нього), здійснюючи необхідний поворот. Після цього породіллю укладають на родові стіл і дозволяють тужитися. У середньому, за одну сутичку повинно бути не менше трьох ефективних потуг. У період вигнання плоду голівка проходить етапи врезиванія і прорізування. Врезиваніе головки — це її поява з статевої щілини в момент потуги, а потім вона зникає назад. Прорізування голівки — голівка встала в статевої щілини малим розміром, в зігнутому стані і не зникає після закінчення битви.

  Третій період пологів

  Третій період, або послідовно період — це час народження посліду (плодових оболонок і плаценти). Після народження дитини породілля через деякий час починає відчувати потуги і народжує послід. У середньому, триває цей період не більше 15 хвилин, але може затягнутися і на дві години. Якщо послід не народився в найближчі 30 хвилин після народження плода, допускається вичікувати його народження 2:00, за умови відсутності кровотечі і нормального стану породіллі. З народженням посліду виділяється близько 250 мл крові, що вважається нормальною крововтратою.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.