Фіброзно-кістозна мастопатія: передракові захворювання

Фіброзно-кістозна мастопатія — доброякісний захворювання молочної залози, викликане гормональним дисбалансом і характеризується надмірним розростанням сполучної тканини. Перші прояв фіброзно-кістозної мастопатії — больові відчуття в молочних залозах, які посилюються за кілька днів до початку менструації. Після закінчення місячних зазвичай болі проходять або зменшуються. З часом біль стає більш інтенсивною і тривалою. При обмацуванні залоз відзначається різка хворобливість і незначні ущільнення без чітких меж. Ці ущільнення визначаються в різних відділах залоз. При натисканні на соски з них з’являються виділення різного характеру.

Традиційно фіброзно-кістозна мастопатія вважалася хворобою жінок клімактеричного віку, але останнім часом вона зустрічається навіть у молодих жінок молодше 30 років.

Основну роль у виникненні фіброзно-кістозної мастопатії відводять гормональних розладів. Розвиток молочних залоз, регулярні циклічні зміни в них, а також зміни їх функції в період вагітності та годування груддю відбувається під впливом цілого комплексу гормонів. Будь-які порушення балансу гормонів супроводжуються змінами тканини молочних залоз. Причиною виникнення гормональних розладів молочних залоз можуть бути гінекологічні захворювання, сексуальні розлади, спадкова схильність, хворобливі процеси в печінці і жовчних шляхах, вагітність і пологи, стресові ситуації.

Види фіброзно-кістозної мастопатії

Виділяють два види мастoпатіі: дифузну і узлoвую. Мастопатія починається з розростання сполучної тканини, при цьому утворюються дрібні прoсoвідние вузлики і тяжі (дифузна форма). При подальшому розвитку хвороби в тканині молочної залози утворюються щільні вузли розміром від горошини до волоського горіха (вузлова форма). Дифузна форма може бути з переважанням кістозного, фіброзного або залозистого компонента, а також змішаної форми (фібрoзнo-кістoзная мастопатія). Найбільш поширеною є фіброзно-кістозна мастопатія.

Фіброзно-кістозна мастопатія не є передракових захворюванням, але існуюча мастопатія є фактором ризику розвитку раку молочної залози. Тому своєчасна діагностика і лікування мастопатії дуже важливі. Хоча ймовірність переродження дуже мала — з десяти утворень молочної залози тільки одне виявляється злоякісним — не варто пускати хвороба на самоплив.

При дисгормональних порушеннях в молочних залозах дуже важко розмежувати норми і патологію через суб’єктивізму відчуттів, тому при будь-яких змінах в молочних залозах необхідно звертатися до лікаря для точної діагностики, яка включає рентгенологічну мамографію та ультразвукове дослідження.

Фіброзно-кістозна мастопатія та вітамін E

Фіброзно-кістозна мастопатія — це захворювання молочної залози, при якому в грудях (нерідко в обох) розвиваються доброякісні утворення різної величини і щільності, часто болючі. Мастопатія включає в себе комплекс симптомів, при цьому на перший план виступають біль у молочних залозах, відчуття збільшення їх обсягу, набухання.

Мастопатія виникає на фоні стресу і гормонального дисбалансу в жіночому організмі. Сама по собі мастопатія не небезпечна для життя. Її часто залишають без уваги й адекватного лікування, внаслідок чого вона заподіює суттєві незручності і неприємності як страждають цією хворобою жінкам, так і їх близьким. Деякі лікарі поряд з традиційною лікарською терапією рекомендують приймати харчову добавку вітаміну Е, який нібито допомагає полегшити симптоми. Чи дійсно вітамін Е допомагає при лікуванні фіброзно-кістозної мастопатії?

Вітамін E і фіброзно-кістозна мастопатія

Вітамін Е — антиоксидант, надає багатостороннє вплив на організм: посилює дію прогестерону, регулює ліпідний обмін; позитивно впливає на прояв синдрому передменструального напруження.

Багато лікарів рекомендують приймати 400 — 600 мг вітаміну Е на день, щоб зменшити прояви фіброзно-кістозної мастопатії. Ряд досліджень, присвячених вивченню ефективності вітаміну Е при лікуванні цього стану, підтвердив його користь. Так, у 80% жінок з фіброзно-кістозною мастопатією, що приймали 600 мг вітаміну Е на день, відзначалося зниження чутливості грудей і зменшення розміру фіброзних ущільнень.

Чому вітамін Е зменшує чутливість і набухання молочної залози?

Механізм дії вітаміну Е на тканини молочної залози при фіброзно-кістозної мастопатії невідомий. Як антиоксидант, вітамін E володіє потужними протизапальними властивостями. Саме цими властивостями деякі експерти пояснюють дію вітаміну Е на запалену тканину молочної залози.

Вітамін E в лікуванні фіброзно-кістозної мастопатії: чи варто пробувати?

Пізніші дослідження дії вітаміну Е на стан молочної залози при фіброзно-кістозної мастопатії дали неоднозначні результати. У ряді випадків поліпшення при регулярному прийомі рекомендованої дози вітаміну не спостерігалося зовсім. Можливо, ефективність вітаміну Е залежить від індивідуальних особливостей жіночого організму та специфіки протікання мастопатії в кожному конкретному випадку. Тому для одних жінок вітамін Е ефективний, а для інших — ні. Однак щоб було помітно поліпшення (або щоб переконатися в його відсутності), вітамін Е слід приймати не менше трьох місяців в рекомендованій дозі 600 мг на день. Більш тривалий прийом вітаміну Е небажаний, так як це може бути небезпечно для здоров’я.

Крім вітаміну Е, для лікування фіброзно-кістозної мастопатії застосовують різні групи препаратів: знеболюючі, масло нічної примули, гомеопатичні препарати (мастодинон), йодид калію, оральні контрацептиви, фітопрепарати, даназол, тамоксифен, а також натуральний гормон прогестерон.

Велике значення в лікуванні та профілактиці мастопатії надається здоровому способу життя і дієті, адже харчування надає прямий вплив на гормональний обмін. Лікарі рекомендують включити в раціон харчування фрукти, овочі, продукти злаків, особливо плоди цитрусових і капусту, звести до мінімуму споживання консервованих, солених та копчених продуктів, обмежити споживання м’ясних і молочних продуктів, жирів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.