Фіброзно-кістозна мастопатія: навчитеся самостійно перевіряти груди

Фіброзно-кістозна мастопатія характеризується наявністю дрібних горбків і дискомфортом в одній або обох молочних залозах. Це захворювання дуже поширене серед жінок, і новоутворення в цьому випадку є доброякісним, тобто фіброзно-кістозна мастопатія — це не злоякісна пухлина. Фіброзно-кістозна мастопатія спостерігається у понад 60% жінок. Захворювання виникає переважно у жінок у віці від 30 до 50 років і менше поширене серед жінок постклімактеричного віку.

Діагноз фіброзно-кістозної мастопатії ускладнюється тим фактом, що ступінь тяжкості проявів захворювання може бути різною. У деяких жінок симптоми фіброзно-кістозної мастопатії можуть бути слабкими з мінімальною чутливістю або хворобливими відчуттями. Симптоми також можуть з’являтися в певний час, зазвичай в передменструальний період. При самостійному обстеженні жінка або лікар при огляді можуть навіть не відчути ніякого зміни молочної залози. У інших жінок фіброзно-кістозна мастопатія може супроводжуватися постійними болями і чутливістю, і можна відчути множинні горбки і ущільнення в обох молочних залозах.

Чи є різниця між фіброзно-кістозною мастопатією і фіброзно-кістозної хворобою?

Ніякої. У минулому фіброзно-кістозна мастопатію часто називали фіброзно-кістозної хворобою. Але, як би там не було, це не захворювання, а стан. У багатьох жінок є схильність до утворення ущільнень у молочних залозах. Таким чином, в даний час найбільше поширений термін фіброзно-кістозна мастопатія. У медичній літературі прийнята абревіатура ФКМ (акронім, що відбувся від терміну фіброзно-кістозна мастопатія).

Для позначення фіброзно-кістозної мастопатії іноді використовуються й інші терміни, в тому числі: дисплазія молочної залози, хронічний кістозний мастит, дифузна кістозна мастопатія та доброякісна пухлина молочної залози (термін, який включає інші доброякісні новоутворення молочної залози).

Що викликає фіброзно-кістозна мастопатію?

Фіброзно-кістозна мастопатія вражає залізисті тканини молочних залоз. Єдина відома біологічна функція залозистої тканини молочних залоз — виділення молока. Залозиста тканина займає більшу частину молочної залози, оточена жировою тканиною і підтримуючими елементами. Залозиста тканина складається з різних видів клітин: (1) скупчення секреторних клітин (клітин, які виділяють молоко), з’єднаних з молочними протоками; та (2) клітин, які вистилають поверхню секреторних клітин, званих епітеліальними клітинами.

Найбільш значущим фактором, що робить вплив на фіброзно-кістозна мастопатію, є гормональний стан жінки під час менструального циклу. В організмі жінки щомісяця відбувається безліч гормональних змін, які готують її до настання можливої вагітності. Найбільш важливими з цих гормонів є естроген і прогестерон. Ці два гормони впливають на тканини молочних залоз, заставляючи клітини рости і ділитися.

Багато гормони, крім естрогену і прогестерону, також відіграють важливу роль у розвитку фіброзно-кістозної мастопатії. Пролактин, фактор росту, інсулін і тиреоїдний гормон відносяться до інших гормонів, які виробляються за межами тканин молочної залози і виконують важливу роль у функції молочних залоз. До того ж сама молочна залоза виробляє гормональні продукти з залізистих і жирових клітин. Сигнали, що виходять від таких гормональних продуктів, відправляються в сусідні клітини молочної залози. Сигнали таких гормоноподібних факторів можуть стати причиною появи симптомів фіброзно-кістозної мастопатії. Такі субстанції можуть також посилювати дію естрогену і прогестерону, і навпаки.

Гормони, які готують залізисту тканину в молочній залозі до відтворення молока (лактації) також відповідають за менструальний цикл жінки. Незважаючи на це, існує велика різниця між процесами, які відбуваються в молочній залозі і матці.

У матці такі гормони активізують ріст і поділ клітин, що вистилають порожнину матки. Якщо вагітність не наступає, ця вистилка відторгається з організму в період менструації.

У молочній залозі ті ж самі гормони стимулюють зростання залізистої тканини і підвищують метаболізм клітин, впливають на кровоносні судини і підтримуючі тканини. Всі ці гормональні зміни можуть призвести до відчуття наповнення молочної залози, яке жінка може відчувати під час менструацій.

Коли закінчується місячний менструальний цикл, такі стимульовані клітини молочної залози не можуть просто бути виведені з організму, на відміну від вистилки матки. Замість цього, велика кількість таких клітин молочної залози проходять процес запрограмованої смерті клітин, який називається апоптозом. Під час апоптозу активізуються ензими, які починають поглинати клітини ззовні. Такі клітини розпадаються, і клітинні фрагменти видаляються за допомогою очисних (запальних) та прилеглих залізистих клітин.

Під час цього процесу фрагменти розпалися клітин і запалення можуть призвести до рубцювання (фіброзу), який негативно впливає на капіляри і залізисту тканину в молочній залозі. Запальні клітини і деякі розпалися фрагменти можуть виробляти гормоноподобниє речовини, які, в свою чергу, впливають на залізисті, проточні та структурні підтримуючі клітини.

Кількість клітинних продуктів розпаду, ступінь запалення і клітинний очисний процес в молочній залозі у кожної жінки індивідуальні. Ці фактори можуть також варіюватися від місяця до місяця у кожної жінки. Вони відрізняються навіть тим, що можуть виникати в різних частинах однієї молочної залози жінки.

Які жінки найбільш схильні до виникнення фіброзно-кістозної мастопатії?

Фіброзно-кістозна мастопатія діагностується більше ніж у 50% жінок дітородного віку, як правило, у віці 30 років і старше. Причиною розвитку мастопатії може служити сукупний процес щомісяця повторюються гормональних циклів і скупчення рідини, клітин і чужорідних речовин в молочній залозі. Цей процес починається в період статевого дозрівання і продовжується до менопаузи. Після менопаузи фіброзно-кістозна мастопатія зустрічається набагато рідше. Найчастіше захворювання виявляється в жінок, у яких по материнській лінії були випадки захворюваності фіброзно-кістозною мастопатією.

Іншими сприятливими факторами для розвитку хвороби є: захворювання щитовидної залози, печінки, запальні захворювання органів статевої системи, постійні стреси.

Чи може фіброзно-кістозна мастопатія вразити лише одну молочну залозу?

Це нехарактерно. Як правило, фіброзно-кістозна мастопатія має симетричний (двосторонній) характер і вражає обидві молочні залози. Але в одних грудей фіброзно-кістозної мастопатія може бути виражена сильніше, ніж в іншій. Проте з часом стан молочних залоз стає однаковим, і молочна залоза з меншою кількістю фіброзної тканини поступово «доганяє» більш уражену молочну залозу.

Чому важлива своєчасна діагностика фіброзно-кістозної мастопатії?

Хоча фіброзно-кістозна мастопатія не представляє небезпеки для життя, вона може стимулювати рак молочної залози. Незважаючи на те, що ця хвороба носить доброякісний характер, без відповідного лікування і спостереження у маммолога вона може призводити до виникнення раку молочної залози. Однак же, рак молочної залози є дуже поширеним злоякісним новоутворенням серед жінок. І щодо нешкідлива фіброзно-кістозна мастопатія, і смертельною небезпечний рак молочної залози зачіпають один і той же орган — молочну залозу жінки.

Нерідко мастопатія є фоном для розвитку раку молочної залози (необхідно враховувати деяку спільність факторів ризику раку молочної залози й мастопатії). Фіброзно-кістозні ущільнення молочної залози дуже схожі на ракові пухлини, іноді ускладнюють діагностику раку. Саме з цієї причини, фіброзно-кістозні новоутворення молочних залоз примушують жінку і її лікуючого лікаря проводити дуже серйозні обстеження для виявлення ракової пухлини молочної залози. Якщо в молочній залозі жінки виявлені фіброзно-кістозні пухлини, можуть знадобитися додаткові аналізи та обстеження, щоб виключити ракову пухлину залози.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.