Фіброміалгия: як жити збалансованої життям

Для будь-якої людини складно зрівноважити все у своєму житті. Але якщо у вас фіброміалгия і ви постійно страждаєте від хронічного болю і втоми, встановлення пріоритетів і турбота про себе стають більш складними — і ще більш необхідними.

Для багатьох людей, які страждають фіброміалгію, може бути спочатку складно знайти баланс у житті. Хронічний біль і втома можуть не давати хворим робити те, що вони звикли робити, наприклад, працювати, піклуватися про сім’ю, займатися хобі та улюбленими справами.

Але з фіброміалгію можна жити повним життям. Важливо прислухатися до свого тіла і навчитися змінювати плани. Можливо, вам доведеться спеціально планувати собі дні відпочинку. Або міняти плани на день, щоб поставити свої потреби на перше місце.

Якщо ви страждаєте фіброміалгію, для вас набагато краще знизити темп життя і робити менше — так у вас вийде набагато більше.

Поставте себе на перше місце

Люди з фіброміалгію часто звикли робити все для оточуючих, будь то сім’я, друзі або колеги, і часто трапляється, що вони не справляються з таким навантаженням.

Дуже важливо навчитися піклуватися про себе і свої потреби. Слід прислухатися до самопочуттю. Можливо, краще, що ви можете зробити прямо зараз — це лежати весь день і читати. Важливо розуміти, що турбота про себе допоможе вам одужати.

Встановлюйте межі

Важливо знати межі своїх можливостей і пояснити оточуючим, що ви, можливо, не зможете робити все те, до чого вони звикли. Навчіться відповідати «ні» і не відчувати себе винуватим при цьому. Фіброміалгия — хронічне захворювання і достатня причина для того, щоб піклуватися про свої потреби.

Поради, які допоможуть вам піклуватися про себе:

 • Залишайте собі вибір. Коли вас запрошують кудись або просять щось зробити, говорите людині, що ви зацікавлені, але вам потрібно обдумати пропозицію, і ви зв’яжетеся з ним протягом одного-двох днів. Таким чином, якщо ви вирішите відмовитися, вам не потрібно буде приймати рішення негайно і буде не так складно сказати про це. Немає нічого поганого в тому, щоб відмовлятися. Якщо ви щось запланували, але не відчуваєте себе досить добре, щоб це робити, перенесіть на інший час. Чи не карайте себе за те, що ви щось не робите. Пам’ятайте, що можна зробити це в інший раз.
 • Ведіть журнал. Записуючи, що ви робили, що і коли їли, скільки спали і як ви себе почували кожен день, ви будете краще розуміти, що викликає загострення симптомів.
 • Делегуйте. Домовляйтеся з чоловіком та іншими членами сім’ї, щоб вони брали на себе певні завдання, наприклад, приготування їжі або прибирання, коли ви самі не можете це робити. Обговорюйте подібні справи з сім’єю, щоб знаходити рішення спільно.
 • Робіть перерви. Якщо ви займалися небудь громадською діяльністю, подумайте про те, щоб тимчасово призупинити ці заняття і сфокусуватися на турботі про себе.
 • Їжте в ресторані чи замовляйте їжу на будинок. Замість того, щоб запрошувати гостей і готувати для них, зустрічайтеся в ресторані або замовляйте частування з доставкою додому.
 • Плануйте активність на той час, коли ви краще себе почуваєте. Для багатьох людей з фіброміалгію цей час між 10 і 15 годинами, але у вас це може бути по-іншому.
 • Не бійтеся попросити про допомогу. Люди рідко відмовляють у проханнях. Але вони мають якось дізнатися про те, що вам потрібна допомога.
 • Робіть те, що вам подобається

  Це може бути складним, якщо ви вже обмежуєте свою активність. Людям з фіброміалгію часто буває важко планувати приємні події. Часто люди використовують енергію на ті справи, які потрібні іншим людям, а на ті справи, які приємні їм самим, сил часто не залишається.

  Але якщо знайти ті заняття, які приносять вам задоволення, ви помітно змініть якість життя. Справи, якими вам приємно займатися, покращують ваше самопочуття краще. Навіть такі прості речі, як гаряча ванна, читання книги або спілкування з друзями, підвищують настрій.

  Не уникайте приємних подій через острах болю або втоми. Наприклад, іноді варто все ж піти на вечірку, навіть якщо на наступний день, як ви підозрюєте, симптоми посиляться.

  Для багатьох спілкування з людьми важливо для хорошого емоційного самопочуття. Але не забувайте планувати заходи та дозволяти собі на наступний день відпочити.

  Той же підхід можна використовувати для поїздок, наприклад, сімейної відпустки. Заплануйте вільний день перед від’їздом, і один-два дні після приїзду з відпустки.

  Спіть достатньо

  Давати собі достатньо відпочивати — ще один важливий вид турботи про себе. У багатьох людей, які страждають фіброміалгію, є проблеми зі сном, що може викликати погіршення стану. Поганий сон знижує можливості організму до відновлення. Тому робіть все, що можливо, щоб поліпшити якість сну.

  Експерти рекомендують для цього наступні кроки:

 • Рано лягайте і рано вставайте. Ви можете підібрати найбільш відповідне особисто для вас час, але ідеальним вважається лягати близько 10 вечора і вставати близько 6 ранку.
 • Спіть днем. Тут потрібно вгадати, яка кількість денного сну потрібно, щоб освіжитися, але не так багато, щоб потім не спати вночі. Для більшості людей підходять 20-30 хвилин. Не забудьте поставити будильник.
 • Вечеряйте за кілька годин до сну. Ідеально вечеряти в 5-6 вечора. Це гарантія того, що ви не будете переварювати їжу до того часу, коли ляжете спати. Також корисно з’їдати найбільшу кількість їжі вдень, а вечеряти не дуже щільно.
 • Не здавайтеся, ви зможете відчувати себе краще

  Ваше самопочуття може змінюватися день від дня, але ви можете відчувати себе вільною від втоми і хронічного болю. Важливо концентруватися не на те, що ви зробити не можете, а на тих дрібницях, які ви можете зробити, щоб відчувати себе краще. Вам знадобиться терпіння, але якщо ви навчитеся прислухатися до себе, ви почнете шлях до зцілення.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.