Фібробласти: таємниці сполучної тканини

Фібробласти — це різновид клітин, які синтезують позаклітинний матрикс і колаген , і грають найважливішу роль в загоєнні тканин. Вони є найбільш поширеними клітинами в сполучних тканинах тварин.

Фібробласти і фіброціти — це один стан одних і тих же клітин; перше з них — більш, а друге — менш активний стан. Як правило, сьогодні клітини в обох станах називають фібробластами. Будучи морфологічно гетерогенними, фібробласти виглядають по-різному, залежно від свого розташування і діяльності.

Основною функцією фібробластів є підтримка структурної цілісності сполучних тканин — для цього вони постійно виробляють компоненти позаклітинного матриксу. Склад позаклітинного матриксу визначає фізичні властивості сполучної тканини.

Як і інші клітини сполучної тканини, фібробласти є похідними примітивної мезенхіми. У деяких випадках фібробласти утворюються з епітеліальних клітин — це процес називається епітеліальної-мезенхімальних переходом (ЕМП). Можливий і зворотний процес — мзенхімально-епітеліальний перехід (МЕП), або утворення клітин епітелію з фібробластів.

Фібробласти виробляють колаген, глікозаміноглікани, ретикулярні та еластичні волокна, глікопротеїни, які містяться у позаклітинному матриксі. Ушкодження тканин організму стимулюють фіброціти та індукують мітоз фібробластів.

Сьогодні все більшого поширення набуває використання фібробластів для омолодження шкіри. Для цього у пацієнта беруть певну кількість клітин шкіри, з яких у лабораторних умовах виділяють фібробласти, і вирощують їх протягом одного або двох місяців. Потім отримані фібробласти вводять в шкіру пацієнта. Більшість пацієнтів добре переносить цю процедуру, відновлення проходить дуже швидко (можлива незначна набряклість і почервоніння шкіри протягом двох діб після процедури). Ефект ін’єкції фібробластів зберігається до семи років.

Ця процедура не рекомендується при вагітності та грудному вигодовуванні, аутоімунних захворюваннях, порушенні згортання крові, запальних процесах і хронічних захворюваннях шкіри (у цьому випадку рекомендується традиційні медичні методи лікування).

Ін’єкції фібробластів роблять шкіру більш еластичною, зменшують зморшки і уповільнюють появу нових зморшок.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.