Фіброаденома — здатна переродитися в рак

Фіброаденома — це доброякісна пухлина молочної залози, яка в більшості випадків являє собою одиночний вузол. Вона складається із залозистої і сполучної тканин. Фіброаденома найчастіше виникає у молодих жінок віком до тридцяти років. Розміри цього утворення зазвичай не перевищують трьох сантиметрів, але зустрічаються і гігантські пухлини.

Причини

Точні причини утворення фіброаденоми не відомі, але вважається, що вона виникає на тлі гормонального дисбалансу. Доброякісна пухлина найчастіше з’являється в підлітковому віці або в період клімаксу, коли в організмі жінки відбуваються значні зміни гормонального статусу.

Естрогени викликають посилене розростання залозистої тканини. Рівень цих гормонів найбільш високий в період статевого дозрівання, під час вагітності та годування дитини грудьми. Замісна гормональна терапія під час передменопаузи і менопаузи також іноді призводить до появи фіброаденоми.

Ознаки

У більшості випадків жінки самі виявляють фіброаденому. Це доброякісна пухлина має округлу форму, гладку поверхню, чіткі контури і пружну консистенцію. При обмацуванні фіброаденома безболісна. Через те що вона не зростається з навколишніми тканинами, ця пухлина рухома і не спаяна з шкірою.

Найчастіше фіброаденома зустрічається у вигляді поодинокого вузла, але іноді виникають множинні освіти, які промацуються в обох молочних залозах. В деяких випадках пухлина може збільшуватися в розмірах дуже швидко (в два або три рази за кілька місяців). Це пов’язано з вираженими гормональними змінами в жіночому організмі. Наприклад, під час вагітності відбувається більш швидке зростання фіброаденоми. Це новоутворення майже ніколи не перероджується в рак.

Листоподібна фіброаденома

Листоподібна пухлина (філлоідная фіброаденома) — один з видів доброякісних пухлин молочних залоз. Свою назву ця фіброаденома отримала через шаруватого будови на розрізі. Листоподібна пухлина відмежована від оточуючих тканин, але капсули не має. Часто вона зрощена з шкірою і має схильність до швидкого зростання. Можливий також двофазний тип росту: у першу фазу пухлина повільно збільшується в розмірах, а в другий період починається раптовий швидке зростання.

В одному з десяти випадків листоподібна фіброаденома перероджується в саркому — злоякісну пухлину з сполучної тканини. Цей вид фіброаденоми зустрічається у всіх вікових групах, але частіше таку пухлину виявляють протягом двох часових проміжків: з одинадцяти до двадцяти років і з сорока до п’ятдесяти років. Ці періоди є найбільш гормонально активними.

При пункційної біопсії виявляються атипові клітини. Зовні вони відрізняються від нормальних клітин, але ще не вважаються злоякісними.

Діагностика

При виявленні вузла в молочній залозі жінці необхідно терміново звернутися до мамолога. Він проведе опитування і огляд пацієнтки, призначить необхідні дослідження, які допоможуть виявити фіброаденому.

Зазвичай проводяться наступні дослідження:

 • Мамографія — рентгенологічне дослідження молочних залоз. На мамограмі видно округлу тінь пухлини з чіткими краями.
 • Ультразвукове дослідження — більш інформативний метод діагностики захворювань молочних залоз. З його допомогою можна виявити кісти і відрізнити їх від фіброаденоми.
 • Пункційна біопсія молочної залози — це дослідження необхідно для того, щоб визначити клітинний склад новоутворення та своєчасно діагностувати рак молочної залози. У патологічне утворення вводиться голка, і за допомогою шприца відсмоктується невелику кількість тканини. Потім отриманий матеріал обробляється спеціальним барвником і вивчається під мікроскопом. Результати цього дослідження дозволяють з’ясувати характер пухлини (доброякісний або злоякісний).
 • Гістологічне дослідження. Його проводять після видалення патологічного утворення молочної залози. Остаточний діагноз ставиться тільки на підставі цього методу. При фіброаденоми виявляється підвищений розростання епітеліальних клітин, яке не являє собою ризику в плані переродження в злоякісну пухлину.
 • Лікування

  Якщо розмір фіброаденоми не перевищує одного сантиметра, то можливо динамічне спостереження за станом пухлини. Воно включає в себе періодичне проведення УЗД і мамографії. В інших випадках основним методом лікування цього захворювання є хірургічне втручання.

  Показання до оперативного лікування:

 • Підозра на рак молочної залози (за даними УЗД, мамографії, дослідження клітинного складу пухлини або огляду фахівця);
 • Підозра на філлоідную пухлина;
 • Швидке зростання вузла в молочній залозі;
 • Великі розміри пухлини (більше п’яти сантиметрів) і пов’язаний з цим косметичний дефект;
 • Планована вагітність.
 • Існує два типи операцій, що проводяться за наявності фіброаденоми:

 • Енуклеація пухлини. Цей тип оперативного втручання вибирають в тих випадках, коли немає підозри на рак молочної залози. При цьому проводиться вилущування фіброаденоми з тканини залози через невеликий розріз. Косметичний дефект від такої операції відсутня або мінімальний.
 • Секторальна резекція — видалення пухлини та оточуючих її тканин (зазвичай на відстані до трьох сантиметрів від країв вузла). Цю операцію вибирають, коли є підозра на злоякісний процес. Косметичний дефект в цій ситуації може бути помітний.
 • Під час операції виконують термінове гістологічне дослідження новоутворення. Це необхідно для того, щоб виключити рак залози або саркому.

  Такі хірургічні втручання легко переносяться жінками, і в післяопераційному періоді майже відсутні болі і неприємні відчуття. Шви знімають приблизно через дев’ять днів після проведення операції.

  Через деякий час в молочних залозах можуть утворюватися нові фіброаденоми, але це відбувається дуже рідко. Оперативне лікування допомагає позбутися тільки від уже виниклих пухлин, але не впливає на причини їх появи.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.