Ферлатум — ефективний засіб проти залізодефіцитної анемії

Залізодефіцитна анемія — одне з найпоширеніших захворювань у всьому світі. Вилікувати цю анемію і усунути дефіцит заліза в організмі можна тільки за допомогою особливих препаратів, що містять цей мікроелемент, і ферлатум — один з них.

Як діє ферлатум

Залізо — переносник кисню до всіх тканин людського організму. Воно входить до складу гемоглобіну, міоглобіну, цитохромів та забезпечує нормальне протікання багатьох обмінних процесів. При нестачі заліза в організмі розвивається залізодефіцитна анемія, яка проявляється слабкістю, запамороченнями, підвищеною стомлюваністю, непритомними станами, випаданням волосся, ламкістю нігтів і багатьма іншими симптомами.

Ферлатум — це препарат, який містить атоми тривалентного заліза та напівсинтетичний білок. Коли ліки потрапляє в шлунок, то під дією кислого середовища білки утворюють щільну оболонку навколо іонів заліза і захищають слизову від їх дратівної дії. Потім комплекс надходить у дванадцятипалу кишку — місце найкращого всмоктування цього мікроелемента. Там під дією лужного вмісту білок розпадається, а залізо вивільняється і далі проникає в кров.

Стани, що часто супроводжуються залізодефіцитною анемією

Залізодефіцитна анемія зазвичай розвивається з наступних причин:

 • Тривалі, але невеликі втрати крові. Найчастіше вони бувають у жінок репродуктивного віку на тлі гіперполіменореі (тривалих і рясних менструацій). Друга за частотою зустрічальності причина — постійні кровотечі з судин шлунково-кишкового тракту. До них можуть призводити різні захворювання: виразки та ерозії шлунка або дванадцятипалої кишки, рак стравоходу, шлунка або кишечника, діафрагмальна грижа, поліпи шлунка або товстого кишечника, геморой. Гломерулонефрити, сечокам’яна хвороба та інші захворювання нирок можуть супроводжуватися постійними втратами крові. Рак чи туберкульоз легенів, носові кровотечі — також одні з причин залізодефіцитних анемій.
 • Підвищена потреба в залозі. Цей мікроелемент потрібний у великих кількостях вагітним і годуючим груддю жінкам, в період статевого дозрівання і при інтенсивних заняттях спортом.
 • Недостатнє надходження заліза разом з їжею. Така ситуація виникає у строгих вегетаріанців, при нераціональному харчуванні і неврогенного анорексії.
 • Порушення всмоктування заліза. При хронічному запаленні тонкого кишечника (ентерит) або хірургічному видаленні його частини розвивається залізодефіцитна анемія. Часте вживання міцного чаю також може до захворювання, адже цей напій уповільнює всмоктування заліза в тонкій кишці.
 • Порушення транспортування заліза. У крові людини знаходиться особливий білок трансферин. Він переносить залізо з кишечника і від місць його зберігання (печінка, селезінка) в кістковий мозок, де утворюються кров’яні клітини. Спадкові захворювання, які пов’язані з недостатнім вмістом трансферину, і ті стану, коли кількість загального білка в людському організмі знижено, призводять до зменшення утворення еритроцитів (червоних кров’яних тілець, що містять залізо та переносять кисень).
 • Показання та протипоказання до прийому

  Показаннями для прийому ферлатума є:

 • Латентна (прихована) залізодефіцитна анемія — стан, при якому симптомів захворювання немає, а дефіцит заліза виявляється тільки за допомогою лабораторних аналізів.
 • Виражена залізодефіцитна анемія, яка супроводжується ознаками дефіциту заліза.
 • Профілактика залізодефіцитної анемії під час вагітності, годування дитини грудьми, в періоди активного росту, при тривалих крововтратах будь-якого походження, а також на тлі неповноцінного харчування.
 • Ферлатум не можна застосовувати при:

 • Підвищеної чутливості до компонентів, які входять до складу препарату;
 • стан, коли залізо не засвоюється в організмі;
 • Інших видах анемій, які не пов’язані з дефіцитом заліза;
 • цирозу печінки;
 • хронічному панкреатиті (запаленні підшлункової залози).
 • Побічні ефекти і ознаки передозування

  Побічні ефекти препарату найчастіше розвиваються при прийомі ферлатума в підвищених дозах. До них відносяться болі в області шлунка, нудота, запори або діарея. Ці симптоми повністю зникають при зменшенні дози препарату або при повній його скасування.

  При значному передозуванні препаратів заліза в перші вісім годин з’являються болі в животі, нудота, блювання (іноді з домішками крові), сонливість, блідість, а в особливо важких випадках розвиваються шоковий стан або кома. При цьому потрібно терміново промити шлунок і звернутися за медичною допомогою. Але подібних ситуацій при застосуванні ферлатума не було виявлено.

  Препарат не порушує здатність концентрувати увагу і не уповільнює психомоторні реакції, тому ферлатум не впливає на здатність керувати рухомими механізмами (наприклад, водити автомобіль). Одночасний прийом аскорбінової кислоти поліпшує процеси надходження заліза в кров, а призначення антацидів (препаратів, що знижують кислотність шлункового вмісту), навпаки, уповільнює їх. Застосування ферлатума разом з антибіотиками з групи тетрациклінів порушує всмоктування останніх, через це таку комбінацію препаратів слід уникати.

  Коли показники гемоглобіну і заліза сироватки крові приходять в норму, лікування препаратом потрібно продовжувати ще два чи три місяці, але вже в підтримуючих дозах. Ферлатум слід приймати не більше півроку. Але при деяких станах, які пов’язані з тривалими втратами крові, або при вагітності цей термін лікар збільшує індивідуально.

  Ферлатум — сучасний препарат для лікування і профілактики залізодефіцитної анемії. Мінімальний ризик розвитку побічних реакцій робить прийом цих ліків більш комфортним, ніж інших залізовмісних засобів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.