Фенхель для новонароджених — чи не небезпечний він для малюка?

Всі мами, навіть новоспечені, знають, що новонародженим дітям при кишкових кольках дають кроповим воду. Чули вони це від своїх мам і бабусь, а ті в свою чергу — від тих, хто їх навчав уму-розуму. Таким чином, чутка про фенхелі (кропі аптечному) передається з покоління в покоління.

Особливості роботи шлунково-кишкового тракту у новонароджених

Новонароджена дитина народжується абсолютно стерильним. Стерильним є і його шлунково-кишковий тракт, і туди негайно починають заселятися бактерії. Процес це довгий і у деяких дітей затягується до року і більше.

Проблема в тому, що в кишечнику дитини повинна переважати нормальна мікрофлора, яка допомагає перетравлювати їжу. Це в основному біфідо-і лактобактерії. Але так буває не завжди, часто заселення починається з умовно-патогенної мікрофлори, яка не допомагає, а заважає переробці їжі в кишечнику.

Якщо переважає умовно-патогенна мікрофлора, то молоко матері або молочні суміші починають розкладатися з утворенням великої кількості газів, які викликають здуття кишечника. Здуття кишечника (метеоризм) супроводжується сильними спастичними болями — кишкової колькою. Дитина кричить, відмовляється від грудей. Таке положення зазвичай проходить до третього місяця життя, але іноді, особливо при штучному вигодовуванні, цей процес затягується.

Так що ж робити з кишковою колькою у новонародженої дитини?

Для того щоб позбавити новонародженого від кишкової коліки є два шляхи. Перший шлях довгий, але саме він приведе до стабільного результату — це заселення кишечнику дитини корисною мікрофлорою. Колонії корисних бактерій випускаються у вигляді лікарських препаратів у флаконах або в ампулах, їх потрібно розводити кип’яченою водою і давати дитині.

Другий шлях — це негайне зняття кишкової коліки, правда, на короткий проміжок часу — таке лікування називається симптоматичним, оскільки позбавляє від симптому, а не від причини захворювання. В цією метою новонародженій дитині дають лікарські препарати, що підсилюють рухову активність кишечника, що сприяє просуванню по ньому калових мас і повітря. До таких препаратів відноситься і фенхель.

Як фенхель діє на організм новонародженої дитини

Новонародженому дитині фенхель найчастіше дають у вигляді кропової водички або Плантекс.

кропове вода готується з ефірної олії фенхеля з розрахунку 1:1000. Дитині можна дати протягом дня кілька чайних ложечок такої води, але починають зазвичай з двох — трьох ложок в день, доходячи до шести і перевіряючи реакцію дитини на цей препарат. Якщо після прийому кропової води на шкірі дитини з’явився висип, прийом її потрібно негайно припинити. Але зазвичай кропова вода добре переноситься, і вже через 15 хвилин у дитини починають відходити гази, після чого він вже буде спокійно смоктати груди, пляшечку або просто спати.

Плантекс випускається в порошку і розводиться водою у відповідності з додається інструкцією. Обидва цих препарату викликають збільшення рухової активності кишечника з одночасним зняттям спазму мускулатури кишечника і тому гази вільно починають рухатися по кишечнику.

Рідкісний новонароджений обходиться без кропової води або Плантекс. Але іноді ці лікарські препарати в аптеці відсутні, в такому випадку можна приготувати настій фенхелю будинку.

Для приготування кропової води чайну ложку сухого насіння кропу потрібно залити 200 мл окропу, настояти протягом години, процідити, долити до вихідного рівня кип’яченою водою і поїти дитину. Якщо дитині не правиться смак водички, то її можна підсолодити цукровим сиропом (але ні в якому разі не сухим цукром, від цього здуття живота збільшиться). Звичайно ж, цей настій значно менш ефективний, ніж кропова вода, придбана в аптеці (її там виготовляють особливим способом).

Для того щоб підсилити і прискорити дію кропової води, на животик дитині можна покласти підігріту, складену в кілька разів пелюшку. Для процедури потрібно дві пелюшки: одна гріється, інша знаходиться на животику малюка.

Але іноді і це не допомагає, гази не відходять, малюк продовжує турбуватися. У такому разі допоможе газовідвідна трубка з м’якої гуми — її можна купити в аптеці. Газовідвідна трубка кип’ятитися, змазується вазеліном, вставляється в задній прохід дитини, просувається на кілька сантиметрів всередину і по ній з кишечника дитини відходять гази. Якщо ж крім газів у малюка ще і запор, то йому потрібно зробити очисну клізму. Для новонароджених дітей підійде гумовий балончик об’ємом 50 мл. Він також кип’ятиться, потім в нього набирається кип’ячена вода, після цього наконечник піднімають вгору і натискають на дно балона, щоб випустити повітря, змащують наконечник вазеліном і вставляють у задній прохід при положенні дитини на лівому боці із зігнутими в стегнах і колінах ногами. Вода вводиться повільно, тільки під час вдиху, під невеликим напором.

Молода мама з часом зрозуміє, що безвихідних ситуацій не буває, і вона майже завжди зможе допомогти своєму новонародженій дитині.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.