Фенхель — ароматна пряність

загрузка...

Фенхель — це хрустка, солодкувата пряність, яка є освіжаючим доповненням до страв незмінно популярною середземноморської кухні. Ця рослина зазвичай асоціюється з італійською кухнею і вартий того, щоб додати його в список свіжих трав та овочів, починаючи з осені і закінчуючи ранньою весною, коли цієї пряності у продажу величезна кількість, а корисні властивості найбільш сильні.

Фенхель являє собою білу або світло-зелену цибулину, з якої виростає туга оберемок стебел. Верхівки стебел покриті пір’ястими зеленим листям, а також квітами, які приносять насіння фенхелю. Всі ці частини рослини, тобто цибулина, стебла, листя і насіння, їстівні. Фенхель відноситься до сімейства зонтичних і є близьким родичем петрушки, моркви, кропу і коріандру.

Вміст поживних елементів у фенхелі

1 чашка (87 г)

Добова норма,%

Вітамін С

Харчова клітковина

Калій

Марганець

Сіль фолієвої кислоти

Молібден

Фосфор

Кальцій

Магній

Залізо

Мідь

Вітамін В3 (ніацин)

Калорії (26)

17,4%

10,8%

10,2%

8,5%

5,8%

5,7%

4,3%

4,2%

3,6%

3,5%

3%

2,8%

1%

Дана таблиця докладно, із зазначенням відсоткового співвідношення, показує, що порція фенхелю забезпечує безліч корисних для нашого організму елементів і, відповідно до даної таблиці харчової цінності, є прекрасним джерелом різних вітамінів і мінералів.

Корисні властивості

Як і багато інші прянощі даного сімейства, фенхель містить унікальне поєднання фитонутриентов, в тому числі таких флавоноїдів, як рутин, кверцетин і різні глікозиди кемпферол, що пояснює антиоксидантів активність фенхелю. Згідно з проведеними дослідженнями, фітонутрієнти в екстракті фенхелю виграють порівняння з бутильованої оксітолуолом (BHT), потенційно токсичним антиоксидантом, часто додаються в напівфабрикати.

Найцінніший флавоноїд, що міститься в фенхелі — це анетол, основний компонент ефірної олії фенхеля. У ході досліджень на тваринах було багаторазово підтверджено, що анетол у складі фенхелю зменшує запалення і запобігає раковим захворюванням. Крім того, дослідники припустили, який саме біологічний механізм пояснює це протизапальний і протиракову дію. Даний механізм передбачає вихід з ладу міжклітинної сигнальної системи, так званий «фактор некрозу пухлини» (TNF), тобто опосередковану передачу сигналів. Анетол зупиняє передачу таких сигналів, тим самим перешкоджаючи активації потенційно сильної молекули NF-kappaB, сприяючою зміни генів і викликає запалення. Також дослідження показали, що ефірна олія фенхелю захищало печінку експериментальних тварин від пошкодження токсичними хімікатами.

Вітамін С в ролі антиоксиданту і імунопротектора

Крім чудових фитонутриентов, в цибулині фенхелю міститься величезна кількість вітаміну С. Вітамін С — це основний водорозчинний антиоксидант, який здатний нейтралізувати дію вільних радикалів в будь водному середовищі в нашому організмі. Вільні радикали ушкоджують клітини організму, викликаючи болю і зношування суглобів, наприклад, при таких захворюваннях, як остеоарт і ревматоїдний артрит. Вітамін С, що міститься в цибулині фенхелю, надає пряму антимікробну дію. Також він необхідний для правильної роботи імунної системи.

Клітковина, солі фолієвої кислоти і калій для здоров’я серцево-судинної системи і товстого кишечника

Фенхель, що є хорошим джерелом клітковини, допомагає знизити підвищений рівень холестерину в крові. І оскільки клітковина також видаляє потенційно канцерогенні отруйні речовини з товстого кишечника, цибулина фенхелю допомагає запобігти раку товстої кишки. Крім клітковини, фенхель містить багато солей фолієвої кислоти, вид вітаміну В, необхідного для перетворення небезпечної молекули гомоцистеїн в інші нешкідливі доброякісні молекули. Присутність в крові великої кількості гомоцистеїну, здатного безпосередньо ушкоджувати стінки кровоносних судин, вважається серйозним чинником ризику для виникнення стенокардії або серцевого нападу. Також фенхель — прекрасне джерело калію, мінералу, який сприяє зниженню підвищеного кров’яного тиску, тобто ще одного чинника ризику для стенокардії або серцевого нападу. У чашці фенхелю міститься 10,8% добової норми клітковини, 5,9% добової норми солей фолієвої кислоти і 10,3% добової норми калію.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.