Фейхоа: користь зі смаком

Небагато рослини отримали стільки первісного уваги на високому рівні і в той ж залишилися невизнаними, оскільки фейхоа, представник сімейства миртових, Feijoa sellowiana Berg. Це найвідоміший представник роду, що складається всього з трьох видів, який німецький ботанік Ернст Бергер назвав на честь Дона да Сільва Фейхоа, ботаніка з міста Сан-Себастьян, Іспанія.

Видове назва віддає данину Ф. Зеллову, німецької фахівцеві, який збирав зразки рослин в провінції Ріо-Гранде-ду-Сул на півдні Бразилії. Брак народних назв вказує на відсутність популярності цієї рослини серед простих людей. В Уругваї його ще називають по-іспанськи — Гуаябо дель Паїс. Фейхоа також прозвали «бразильської гуава» і «інжировим гуава». Термін «гуавастін» був прийнятий на Гаваях. Найбільш неймовірний термін «новозеландський банан» періодично з’являється в сільськогосподарській літературі цієї країни.

Опис

Рослина являє собою густий чагарник 0.9-6 метрів і більше у висоту з блідо-сірою корою; розлогими гілками, опухлими у вузлах, і біло-волохатими в молодому віці. Вічнозелені, супротивні, короткочерешкові, прямо еліптичної форми листя виглядають товстими, шкірястими, 2.8-6.25 сантиметрів в довжину і 1,6-2,8 сантиметрів завширшки, гладенькі на верхній поверхні, дрібно жилаві і сріблясто-опушені із зворотного боку. Привертають увагу, двостатеві квіти досягають чотирьох сантиметрів завширшки і розташовані поодинці або групами. У них чотири м’ясистих, овальних, увігнутих пелюстки, білих зовні, пурпурно-червоних всередині 1,6-2 сантиметри в довжину, і грона численних, прямостоячих, фіолетових тичинок з круглими, золотисто-жовтими пильники. Плоди довгасті або яйцеподібні або злегка грушоподібні 4-6 сантиметрів в довжину і 2.8-5 сантиметрів завширшки, з постійними сегментами чашечки, приєднаними до вершини. Тонка шкіра покрита «пушком» білуватих волосків, які зберігаються до зрілості, коли вона стає тьмяно-зеленим або жовто-зеленої, іноді з червоним або оранжевим рум’янцем. Фрукти випускає сильний стійкий аромат ще до повного дозрівання. Товста, біла, гранульована, водяниста м’якоть і напівпрозора центральна частина, захисна насіння, володіє солодким або слабкокислим смаком, нагадуючи поєднання ананаса і гуави або ананаса і полуниці по своєму аромату. Усередині плоду, як правило, знаходиться від 20 до 40, іноді до 100, дуже дрібних, довгастих, ледь помітних насіння.

Походження

Фейхоа родом з самої південній частині Бразилії, північної Аргентини, західного Парагваю і Уругваю, де вона поширена в дикому вигляді в горах. Вважається, що ця рослина вперше в Європі виростив М. де ВЕТТА в Швейцарії і, трохи пізніше, приблизно в 1887 році, відомо, що воно з’явилося в Ботанічному саду Базеля. У 1890 році відомий французький ботанік і садівник, доктор Едуард Андре, привіз рослина з повітряними відводами від стебла з Ла-Плати, Бразилія, і посадив його у своєму саду на Рив’єрі. Воно дало плоди в 1897 році. Доктор Андре опублікував опис рослини з кольоровими листовими пластинами, квітами і фруктами в Revue Horticole в 1898 році, високо оцінивши фрукти і рекомендував вирощування рослини в південній Франції і по всьому Середземномор’ю.

Співробітник розплідника в Ліоні розподілив відростки з рослини Андре в 1899 році, багато з яких були посаджені на Рив’єрі, деякі в Італії та Іспанії, а деякі в теплицях на півночі. У тому ж році відомий власник розплідника Бессон Фрер отримав насіння з Монтевідео і виростив тисячі рослин, які широко продавалися і виявилися рослинами іншого виду, ніж рослина доктора Андре. Насіння були ввезені ще одним чи двома власниками французьких розплідників, а потім, в 1901 році, саджанці від рослини доктора Андре були отримані доктором Ф. Франчески в Санта-Барбарі, Каліфорнія, від М. Нодена з Антіба. Вони були посаджені в декількох різних місцях штату Каліфорнія. У 1903 році доктор Франчески придбав через Ф. Мореля з Ліона кілька відростків від рослини доктора Андре. Він посадив один або два в Санта-Барбарі, а більшість решти було відправлено у Флориду.

Рослини не прижилися в південній Флориді, але стали вельми популярними в північній Флориді, в основному як декоративні і, зокрема, обрізані кущі. Доктор Генрі Нерлінг виростив дві рослини в сараї, в півтіні в містечку Гота, в центральній Флориді, в 1911 році. Вони зацвіли і плодоносили, але плід впав до настання строку дозрівання і швидко згнив. В останні роки вегетативно розмножується сорт «Кулідж», також добре показав себе в штаті Флорида. У Каліфорнії фейхоа вирощують в обмеженій формі заради плодів, особливо в прохолодних прибережних районах, в основному, в околицях Сан-Франциско. На дослідній станції в Гонолулу рослина цвіло протягом п’ятнадцяти років, але не приносило плодів. Пізніші висадки добре показали себе на височинах.

Фейхоа іноді культивують на високогір’ї Чилі та інших країн Південної Америки і Карибського басейну. На Ямайку кілька рослин потрапило з Каліфорнії в 1912 році, вони були посаджені на різних висотах. На Багамах окремі рослини модно побачити на узбіччях доріг і в приватних садах, але вони не плодоносять і часто не цвітуть. У південній Індії фейхоа вирощують заради плодів на присадибних ділянках в помірних висотах близько 1067 метрів.

Найбільше поширення фейхоа отримав в Новій Зеландії. Власник розплідника в Окленді представив три сорти з Австралії — Coolidge, Choiceana і Superba — приблизно в 1908 році. Вони залишалися маловідомі до 1930 року, коли фейхоа рекламувався як декоративну рослину. Пізніше, після селекційного поліпшення та іменування видів з великими, чудовими плодами і їх вегетативного розмноження, були зроблені невеликі комерційні посадки в районах вирощування цитрусових на Північному острові. Асоціація виробників фейхоа Нової Зеландії була утворена в 1983 році, і деяка частина фруктів експортується в США, Великобританію, Німеччину, Нідерланди, Францію і Японію. Новозеландці також висаджують фейхоа, в якості захисту від вітру навколо чутливих до вітру культур. На півдні Африки його вирощують як декоративну рослину і заради плодів. Після Другої світової війни плантації фейхоа були створені в Північній Африці, кавказькому регіоні на півдні Росії, а також на Сицилії, Португалії та в Італії.

В Англії, фейхоа високо цінується як декоративний чагарник, хоча він рясно цвіте тільки в сонячних районах. Посадка фейхоа офіційно не вітається в Новому Південному Уельсі і Вікторії, в Австралії, тому що його плоди є місцем проживання плодових мух.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.