Фази менструального циклу: вважайте дні

загрузка...

Менструальний цикл жінки — це інструмент, який дозволяє їй зачати, виносити і народити дитину. Перша менструація починається в 11-16 років, остання закінчується у віці близько 50 років. Цей період в житті жінки називається дітородним або фертильним.

Менструальний цикл жінки як фізіологічний процес

Менструальний цикл жінки являє собою циклічні зміни, які щомісяця відбуваються в центральній нервовій системі, яєчниках, статевих органах і молочних залозах жінки. Всі ці процеси тісно взаємопов’язані і роблять значний вплив на роботу всіх інших органів і систем організму. Найменші порушення менструального циклу завжди відбиваються на стані нервової і серцево-судинної системи, а через них і на всіх інших органах.

Перша менструація у дівчинки називається менархе. У жінок південних народів менархе наступає раніше, ніж у північних. Тривалість менструального циклу визначається від першого дня менструації до першого дня наступної менструації. Середня тривалість менструального циклу — 28 днів, але нормою вважається його тривалість від 21 до 35 днів.

Нормальний менструальний цикл складається з двох фаз з переважанням активності жіночих статевих гормонів естрогенів або прогестерону. Виділення жіночих статевих гормонів відбувається під впливом кори головного мозку і підкіркових утворень, що відповідають за діяльність ендокринних залоз, — гіпоталамуса і гіпофіза.

Перша фаза менструального циклу — естрогенових

Під час цієї фази відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику протягом 13-14 днів. У яєчниках новонародженої дівчинки налічується декілька сот тисяч так звані прімордіальних фолікулів, які складаються з яйцеклітини, оточеної одним шаром фолікулярного епітелію. Під дією гормонів з настанням менархе починається дозрівання прімордіального фолікула. Протягом менструального циклу тільки один фолікул досягає повної зрілості. Дозріла яйцеклітина розриває фолікул і виходить з яєчника, потрапляючи спочатку в черевну порожнину, а потім в маткові труби. Момент виходу яйцеклітини з яєчника називається овуляцією, відбувається це зазвичай на 14 день (при 28 — денному циклі).

Процес дозрівання фолікула відбуваються під впливом гормонів яєчників естрогенів (головним чином, естрадіолу) і фоллікулстімулірующего гормону (ФСГ) гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції, розташованої в головному мозку).

Між гормонами гіпофіза і яєчника є зворотна залежність: якщо естрогенів виділяється багато, то кількість ФСГ зменшується і навпаки. Кількість гормонів гіпофіза знаходиться в такій же залежності від гормонів, які секретує гіпоталамус — відділ головного мозку, відповідальний за всю ендокринну діяльність організму людини.

Одночасно з дозріванням яйцеклітини циклічні зміни відбуваються і в слизовій оболонці матки — в її залозах, кровоносних судинах і власне в слизовій оболонці — стромі. Спочатку слизова оболонка порожнини матки відторгається і настає менструація, потім слизова оболонка відновлюється і розростається.

Відбуваються зміни і в молочних залозах. Під впливом естрогенів збільшуються в довжину протоки молочних залоз, молочні залози набухають.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.