Фаллопієві труби: важлива частина репродуктивної системи

загрузка...

Напевно, знайдеться невеликий відсоток жінок, які чули і знають про такий термін, як фаллопієві труби. Насправді все просто і ніякого секрету немає. Фаллопієві труби — це маткові труби. Вони відіграють дуже важливу роль в дітородної функції жінки, і саме від їх стану залежить, відбудеться запліднення яйцеклітини і якщо станеться, то як. Крім того, фаллопієві труби, як всі органи людського організму схильні до різних захворювань.

Трохи анатомії

фаллопієвих, вона ж маткова труба або яйцепровід, являє собою парний протока, по якому яйцеклітина з поверхні яєчника після овуляції попадає в порожнину матки. Кожна труба оточена складкою очеревини, представлену верхньою частиною широкої маткової зв’язки. Довжина труби в середньому становить 10-12 сантиметрів, причому права труба зазвичай дещо довше лівої. Найближчий до матки ділянку протягом 1-2 сантиметрів має горизонтальний напрямок, а потім, досягнувши стінки тазу, труба огинає яєчник, близько з ним стикаючись. У матковій трубі розрізняють чотири відділи: маткова частина, перешийок, ампулярної відділ і воронка. Матковий відділ укладений в стінку матки, потім він переходить в рівномірно звужений відділ — перешийок, діаметр якого становить 2-3 міліметра. Далі слід ампулярної відділ, який займає майже половину довжини труби, який закінчується лійкою — найширшої частиною труби. Краю воронки мають численні відростки неправильної форми — бахромкі. Найдовша бахромка тягнеться в складці очеревини до самого яєчника. У верхівці воронці знаходиться округлий отвір, через яке виділилася яйцеклітина потрапляє в ампулу труби. Таким чином, маткові труби забезпечують з’єднання порожнини матки з черевною порожниною.

Будова стінки труби

Відразу під черевній (серозної) оболонкою знаходиться сполучнотканинна, в якій проходять судини і нерви. Далі розташовується м’язова оболонка, що складається з двох шарів. Слизова оболонка, яка вистилає внутрішню поверхню труби, покрита миготливим епітелієм, війки якого проганяють яйцеклітину у напрямку до матки.

Фізіологія фаллопієвих труб

Маткові труби забезпечують дві важливі функції: зустріч сперматозоїда з яйцеклітиною (запліднення) і попадання заплідненої або незаплідненої яйцеклітини в порожнину матки. Якщо зачаття відбулося, то запліднена яйцеклітина імплантується на слизовій оболонці матки. У разі відсутності зачаття яйцеклітина при попаданні в порожнину матки гине, а потім евакуюється разом з менструальною кров’ю. Для вдалого проникнення яйцеклітини з черевної порожнини в порожнину матки фаллопієві труби активно перістальтірует (скорочуються). Активність перистальтики труб зростає в момент овуляції і на початку другої фази менструального циклу. У період виходу яйцеклітини з яєчника вени воронки і бахромок кровенаполнена, що забезпечує напругу воронки і максимально близьке наближення бахромок до яєчника (для потрапляння яйцеклітини в просвіт маткової труби). Також у фаллопієвих трубах міститься невелика кількість секрету, до складу якого входять біологічно активні речовини. За рахунок цих речовин підвищується здатність сперматозоїдів до запліднення.

Методи дослідження маткових труб

З метою вивчення прохідності маткових труб і виявлення патології застосовуються такі методи дослідження:

 • гінекологічний огляд (при пальпації в разі запалення виявляються щільні та болючі тяжі);
 • УЗД матки та маткових труб;
 • метросальпінгографія (визначення прохідності труб за допомогою введення в порожнину матки контрастної речовини);
 • пертубації труб (продування);
 • лапароскопія.
 • Захворювання маткових труб

  Найбільш часто зустрічається запалення фаллопієвих труб — сальпінгіт. Інфекція потрапляє в просвіт труби з матки або піхви, але можливий і гематогенний шлях передачі. При скупченні рідини в матковій трубі розвивається гідросальпінкс, у разі наявності в ній гною говорять про піосальпінкс. Також можливо утворення спайок всередині просвіту труби і навколо труби (зовні). Спайки ведуть до непрохідності труб, і, як наслідок, до безпліддя. Пухлини фаллопієвих труб зустрічаються вкрай рідко.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.