Естроген — запорука здоров’я кісток

загрузка...

Незважаючи на той факт, що жінки схильні до ризику захворювання остеоропозом в чотири рази більше чоловіків, кожен дванадцяти чоловіків також страждає від цього захворювання, що в кінцевому підсумку призводить до переломів, як правило, хребта, кульшових кісток і кісток зап’ястя, які послаблюють організм або навіть становлять загрозу для життя. Захворювання остеопорозом викликано рядом причин, але найважливішим фактором ризику у жінок прийнято вважати різке пониження рівня гормону естрогену в постменопаузі.

Більш того, дослідження, нещодавно проведене вченими в США, показало, що низький рівень активних метаболітів естрогену також збільшує ймовірність розвитку остеопорозу. Більшість з нас не замислюється про важливість естрогену для здоров’я чоловіків, але у представників сильної статі в середньому більш високий рівень естрогену, ніж у жінок постменопаузального віку. Дослідження свідчать про те, що естроген у чоловіків може бути важливіше для збереження здоров’я кісток, ніж тестостерон.

Метаболізм естрогену

У процесі циркуляції по організму естроген проходить через печінку, де ензими перетворюють стандартний гормон естроген в інші форми (метаболіти естрогену), частина з яких активна, а частина — неактивна. Процес перетворення естрогену строго індивідуальний, тому рівні метаболітів естрогену неоднакові в різних людей. Жодне дослідження ще не було присвячено вивченню ролі метаболізму естрогену і форм циркулюючого гормону у розвитку остеопорозу у чоловіків.

Вчені виявили, що кількість активних метаболітів естрогену дозволяє судити про мінеральної щільності кісткової тканини у обстежуваних чоловіків. Дослідження гормонального рівня і щільності кісткової тканини методом двухенергетіческой рентгенівської абсорбціометріі у 61 чоловіки у віці старше 50 років дозволило вченим прийти до наступного висновку: щільність кісткової тканини була вищою у чоловіків з більш високим рівнем активних метаболітів естрогену. І навпаки, низького рівня активних метаболітів естрогену відповідає знижена щільність кісткової тканини.

Обмін тестостерону

Як показали дослідження, тестостерон ніяк не впливає на щільність кісткової тканини. На думку вчених, рівень тестостерону визначає розмір і товщину зовнішніх шарів кісткової тканини у чоловіків, але саме естроген важливий для підтримки максимальної мінеральної кісткової маси.

Вчені також розглядали можливість впливу на щільність кісткової тканини інших факторів, наприклад, куріння, споживання алкоголю, добового споживання кальцію та індексу маси тіла. Виявилося, що тільки індекс маси тіла впливає на щільність кісткової тканини: у чоловіків з більш високим ІМТ щільність кісткової тканини була вищою, що, можливо, пояснювалося більш високим рівнем активних метаболітів естрогену.

Переломи, викликані остеопорозом, представляють істотну загрозу для здоров’я і життя людей похилого віку. Більше 25% пацієнтів з переломом стегнової кістки помирають протягом року після отримання перелому, а 40-50% пацієнтів страждають від втрати дієздатності і потребують сестринського догляду на дому. Це дуже серйозна проблема. Пацієнти пенсійного віку з нетерпінням чекають того часу, коли, нарешті, зможуть відпочити, але перелом стегна істотно обмежує їх можливості і навіть може прикувати до ліжка.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.