Еспумізан: популярне вторгнень засіб

Еспумізан є вітрогонною ( видаляє гази з кишечника) препаратом нового покоління, основний механізм якого полягає в піногасіння, в результаті чого калові маси зменшуються в об’ємі, проходить відчуття розпирання живота і кишкові кольки.

Багато захворювань органів травлення супроводжуються утворенням газів в кишечнику. Фактичні будь-яке порушення перетравлення того чи іншого продукту (особливо, білків) може запускати процес утворення газу в кишечнику. Наприклад, часто здуття живота (метеоризм) спостерігаються при хронічному панкреатиті, хронічному холециститі, хронічному коліті. Метеоризм викликає дуже неприємні відчуття роздування живота, при цьому хворим здається, що живіт ось-ось лопне. Це часто супроводжуються різкими спастичними болями — кишковими коліками.

Вітрогонні засоби — від кропу до Еспумізан

Раніше для зменшення явищ метеоризму призначали рослинні вітрогонні засоби, що містять ефірні масла, які розслабляли мускулатуру кишечника і змушували його рухатися, при цьому гази просувалися у напрямку до заднього проходу. Сьогодні такі вітрогонні кошти також застосовуються, наприклад, новонародженим дітям часто призначається кропова вода, яку готують з насіння фенхелю або кропу городнього.

Але традиційні засоби все більше тіснить Еспумізан — вітрогінний засіб, що має зовсім інший, набагато більш ефективний механізм дії. Еспумізан не всмоктується в кишечнику і діє там місцево, розбиваючи дрібні бульбашки і змушуючи їх зливатися в більш великі бульбашки. При цьому об’єм калових мас зменшується в кілька разів, а великі бульбашки газу достатньо швидко виводяться з організму природним шляхом, по шляху частково всмоктуючись у стінках кишечника. Еспумізан також викликає утворення захисної плівки на поверхні слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Такі вітрогонні засоби називають пеногасячі. Виводиться Еспумізан в незмінному вигляді природним шляхом з калом.

Застосування Еспумізан

Еспумізан знайшов саме широке застосування при лікуванні багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються виділенням великої кількості газу. Особливо часто явища метеоризму супроводжують хронічні захворювання органів травлення, в тому числі підшлункової залози, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів, шлунка і кишечника.

Широко застосовується Еспумізан під час вагітності, а також в педіатричній практиці, у тому числі в неонатології (при лікуванні дітей першого місяця життя). Позитивний ефект надає Еспумізан і при отруєнні деякими засобами побутової хімії, які здатні утворювати в кишечнику піну. Після погашення піни токсичні речовини швидше виводяться з організму.

Після того, як препарат міцно увійшов в клінічну практику, його стали застосовувати не тільки з лікувальною метою, але і при проведенні діагностичних досліджень на органах черевної порожнини і малого тазу. Наприклад, при проведенні рентгенографії кишечника обов’язково призначають Еспумізан, який виводить з організму гази. Без цього газові бульбашки в кишечнику не дозволять побачити дрібні зміни в стінці кишечника, і діагностичне дослідження буде проведено марно.

Призначають Еспумізан і перед ультразвуковим та ендоскопічним дослідженням — гази в кишечнику заважають проведенню і цих досліджень.

Протипоказання і побічні явища при прийомі

Великою перевагою Еспумізан є те, що він абсолютно не всмоктується в кишечнику і не потрапляє в кров, це робить його абсолютно не токсичним і дозволяє призначати практично всім категоріям хворих, в тому числі вагітним жінкам, годуючим матерям і новонародженим дітям. Протипоказаннями для його прийому є тільки підвищена чутливість пацієнта до компонентів препарату та кишкова непрохідність (при кишкової непрохідності Еспумізан призначати небезпечно, так як великі бульбашки газу можуть ще більше перекрити просвіт кишечника).

Побічних явищ Еспумізан зазвичай не викликає, але можлива поява алергічних реакцій, наприклад, у вигляді кропив’янки (рожевої, що підноситься над шкірою, зростаючої і схильною до злиття висипки), набряку Квінке та інших проявів. Такі реакції трапляються рідко, але не потрібно їх недооцінювати: наростаюча кропив’янка і набряк Квінке можуть викликати набряк гортані і загибель хворого від задухи. Тому, якщо кропив’янка наростає на очах, то краще викликати швидку допомогу.

Еспумізан випускається у вигляді капсул і емульсії у флаконах. Дорослим пацієнтам при здутті живота і кишкових коліках зазвичай призначається Еспумізан в капсулах, по одній — дві капсули всередину.

Дітям зручніше давати Еспумізан в емульсії з флакона. Його призначають по чайній ложці також при здутті живота і кишкових коліках, які найчастіше турбують дітей перших місяців життя.

Еспумізан — безпечне і ефективне вторгнень засіб.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.