Ескапел — інструкція: для термінової профілактики вагітності

Ескапел — це лікарський препарат для екстреної профілактики вагітності, який володіє дією, подібним з жіночим статевим гормоном прогестероном. Він має виражену прогестагенів (подібне прогестерону) і антиестрогенної дію, попереджаючи тим самим настання вагітності.

Механізм дії Ескапел

Ескапел — це посткоїтальний контрацептив для прийому всередину. Активним діючою речовиною Ескапел є левоноргестрел, який різними фармацевтичними фірмами випускається під назвами мікролют, левонова, постинор та інші. Ескапел випускається в таблетках по 1,5 мг фармацевтичною фірмою Гедеон Ріхтер (Угорщина).

Ескапел пригнічує дію жіночих статевих гормонів естрогену і підсилює дію прогестерону. У результаті пригнічується овуляція (вихід яйцеклітини з яєчника) і зачаття в тому випадку, якщо статевий контакт стався незадовго до овуляції, коли ймовірність завагітніти найбільш реальна. Ескапел також пригнічує збільшення в об’ємі слизової оболонки порожнини матки (ендометрія), що створює проблеми для впровадження в ендометрій заплідненої яйцеклітини.

Якщо дотримувати правильний режим дозування та застосування препарату, Ескапел не робить істотного побічної дії.

Якщо впровадження (імплантація) яйцеклітини в ендометрій вже відбулася, Ескапел стає неефективним, тому його рекомендується приймати наскільки це можливо раніше, не пізніше трьох діб після незахищеного статевого контакту. Ефективність Ескапел знаходиться в прямій залежності від часу, що пройшов після статевого контакту: вона перевищує 90%, якщо Ескапел був прийнятий у першу добу, 80% — на другі і дорівнює 60% — на третю.

Виводиться з організму Ескапел з калом і сечею. При деяких захворюваннях органів травлення, що супроводжуються порушенням всмоктування (наприклад, синдром мальабсорбції), ефективність Ескапел може бути знижена.

Показання та протипоказання

Ескапел приймають для екстреного запобігання вагітності після незахищеного статевого контакту. Іноді такий препарат потрібно вжити, якщо виник сумнів у ненадійності застосовуваного методу попередження вагітності.

Протипоказаннями для прийому Ескапел є:

 • тяжкі захворювання печінки зі значним порушенням її функції;
 • недолік ферменту лактази, яка розщеплює молочний цукор (лактозу), непереносимість лактози, порушення всмоктування простих цукрів глюкози та галактози;
 • вік до 16 років;
 • вагітність і годування дитини грудьми;
 • індивідуальна непереносимість компонентів препарату.
 • З обережністю Ескапел потрібно приймати при будь-яких захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів, а також при виразковому ураженні товстого кишечника. Необхідно також пам’ятати про те, що Ескапел є препаратом для екстреного запобігання вагітності і застосовуватися часто не може, його не слід застосовувати двічі протягом одного менструального циклу.

  Побічні ефекти

  При прийомі Ескапел можливі побічні ефекти загального характеру у вигляді нудоти, блювання, проносу, млявості, головного болю, запаморочення. Можливі також алергічні реакції.

  З боку статевих органів часто з’являються болі внизу живота, міжменструальні кровотечі і кровомазання, хворобливість грудних залоз, затримка чергової менструації (не більше ніж на тиждень, якщо більше, то слід виключити вагітність). Може змінитися характер менструації: кровотеча може стати більш рясним або, навпаки, мізерним.

  Дані про вплив Ескапел на здатність керувати автотранспортом та механізмами виробниками не представлені, але, враховуючи, що цей препарат може викликати запаморочення, краще не ризикувати.

  Передозування препарату проявляється у вигляді посилення його побічної дії.

  Як правильно приймати

  Ескапел можна приймати в будь-який день менструального циклу. Приймають його всередину по одній таблетці якомога раніше після незахищеного статевого контакту. Якщо протягом трьох годин після прийому першої таблетки Ескапел відбулася блювота, то препарат приймають повторно в тій самій дозі.

  Після застосування Ескапел до кінця даного менструального циклу для профілактики небажаної вагітності рекомендується користуватися бар’єрними способами (презервативом та іншими). Якщо ж використовувати Ескапел повторно протягом одного менструального циклу, то ризик появи кровотеч різко зростає.

  Ескапел — це препарат, який завдає організму жінки гормональний удар, тому використовувати його часто (тим більше протягом одного менструального циклу) не рекомендується.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.