Епілепсія й зміна особистості — слабоумство неминуче?

Зміна особистості може бути одночасно і одним з прямих наслідків, і однією з ознак епілепсії — захворювання, що характеризується виникненням судомних нападів. Судоми та пов’язані з ними неприємні, навіть хворобливі симптоми — не саме важке наслідок епілепсії. Часом людині набагато складніше переносити психологічні, емоційні наслідки захворювання, що призводять до зміни особистості. А в деяких випадках непрямими «винуватцями» зміни особистості при епілепсії можуть стати і лікарські препарати, що застосовуються для контролю і попередження судомних нападів (антиепілептичні засоби).

Зміна особистості: фактори ризику

Деякі поведінкові зміни, викликані епілепсію, неминучі в силу раптового і гострого характеру судомних нападів. Однак величезне значення у розвитку, збільшенні змін особистості, викликаних епілепсію, мають, в першу чергу, фактори ризику. У їх числі:

 • Низький соціально-економічний статус
 • Низький рівень освіти
 • Відсутність моральної підтримки з боку оточуючих і, в першу чергу, сім’ї (прямий наслідок такого фактора — зниження самооцінки, погіршення комунікабельності, інші особистісні та поведінкові зміни)
 • Ставлення до захворювання самого пацієнта (медичні дослідження довели, що позитивне ставлення до хвороби значно зменшує ризик змін особистості — зокрема, у дітей та підлітків)
 • Стан здоров’я: за статистикою, якщо на тлі епілепсії розвивається небудь неврологічний розлад, зміни особистості і порушення поведінки спостерігаються набагато частіше (особливо у дітей). Приміром, епілепсія в поєднанні з яким-небудь психічним розладом майже неминуче призводить до суттєвої затримки розумового розвитку у дітей.
 • межприпадочном дисфорические розлади

  межприпадочном дисфорические розлади — одне з найпоширеніших проявів епілептичного зміни особистості, характерне, в першу чергу, при великій тривалості захворювання. У загальному випадку саме поняття «дисфорія» означає втрату здатності насолоджуватися, отримувати задоволення. З точки зору симптомів дисфоричного розлад, досить часто предваряющее черговий припадок при епілепсії, схоже на розлад депресивний: хворі на епілепсію можуть відчувати епізоди дратівливості, тривожності, головного болю, безсоння, депресії. Тривалість одного епізоду дисфоричного розладу може становити від декількох годин і днів до декількох місяців, перемежовуватися епізодами ейфоричного стану.

  Вид епілепсії і зміна особистості

  Не в останню чергу специфіка зміни особистості залежить від характеру перебігу самого захворювання: вплинути на появу будь-яких особистісних змін можуть тип судомних нападів, розташування вогнища епілепсії, вік, в якому почалися припадки, що приймаються протисудомні препарати. Наприклад, дослідженнями доведено, що афективні порушення (психічні розлади, пов’язані з порушеннями в емоційній сфері) частіше спостерігаються в тих випадках, коли епілепсія почала розвиватися в зрілому віці. А ось у дітей та підлітків в умовах раннього початку епілепсії набагато частіше спостерігаються куди більш важкі, негативні зміни особистості — антисоціальне, агресивна поведінка, тривожні розлади.

  Одна з основних теорій, що розглядають вірогідність і специфіку змін особистості при епілепсії, будується на зв’язку таких змін з локалізацією вогнища епілепсії. Так, вважається, що при ураженні лівої півкулі головного мозку епілепсія супроводжується іпохондричними, депресивними змінами особистості: уразливістю, підозрілістю, тривожністю, схильністю до тривалих епізодів депресії. Для випадків епілептичного ураження правої півкулі мозку характерні, навпаки, зміни особистості агресивного характеру: підвищена дратівливість, агресивність, емоційна збудливість, імпульсивність, конфліктність у стосунках з оточуючими.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.