Еозинофіли — знешкоджують чужорідний білок

Еозинофіли — це особливі клітини імунної системи, різновид лейкоцитів. У еозинофілів зазвичай є ядро з двома лопатями і цитоплазма з приблизно 200 великими гранулами, що містять ферменти і білки, що володіють різними функціями (деякі з них до цих пір невідомі).

Еозинофіли формуються виключно в кістковому мозку, де вони проводять близько восьми днів — весь процес дозрівання, а потім переміщаються в кровоносні судини. Вони пересуваються по кровоносних судинах протягом приблизно 8-12 годин, поки, нарешті, не потраплять в певні тканини, де вони залишаться на один-два тижні. Інтерлейкін 5 (IL-5), мабуть, є основним чинником зростання еозинофілів.

Функції

Функції еозинофілів різноманітні, деякі з них дуже схожі на функції інших білих кров’яних тілець. Вони беруть участь у численних запальних процесах, особливо пов’язаних з алергічними реакціями. Крім того, у еозинофілів є певні фізіологічні ролі у формуванні органів (наприклад, у розвитку молочної залози після пологів).

Серед функцій еозинофілів: пересування в області, де йдуть запальні процеси, перехоплення потенційно небезпечних речовин, знищення клітин, протипаразитарна і бактерицидна активність. Еозинофіли можуть приносити як користь, так і шкоду. Вона часто захищають організм від потенційно небезпечних мікроорганізмів, проте в деяких випадках, наприклад, при хворобі Лоффлера, вони пов’язані з патологічними змінами.

Норма

У нормі еозинофіли складають близько 1-6% від всіх лейкоцитів; їх діаметр — 12-17 мкм. Вони знаходяться в кістковому мозку і головному мозку, в нижній частині шлунково-кишкового тракту, в яєчниках, матці, селезінці і лімфатичних вузлах; еозинофіли відсутні в легенях, шкірі, стравоході і деяких інших внутрішніх органах — при нормальних умовах. Присутність еозинофілів в цих останніх органах, як правило, є ознакою хвороби. Еозинофіли живуть в кровотоці протягом 8-12 годин, а в тканинах, при відсутності стимуляції — 8-12 днів.

Підвищений рівень еозинофілів в крові (як правило, перевищення норми вважається рівень більше 500 еозинофілів на мікролітр) називається еозинофілією. Це порушення найбільш характерно для людей з паразитарними інфекціями кишечника, ревматоїдний артрит, а також злоякісними захворюваннями, такими як хвороба Ходжкіна. Крім того, еозинофілія спостерігається при деяких шкірних захворюваннях, при хворобі Аддісона, і деяких інших захворюваннях; його також пов’язують з використанням деяких ліків, зокрема, пеніциліну.

Для лікування захворювань, викликаних еозинофілами, використовуються:

  • Кортикостероїди — вони швидко знижують рівень еозинофілів в крові;
  • Терапія моноклональними антитілами.
  • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.