Енергетичні напої: достоїнства і недоліки

загрузка...

Енергетичні напої — це різновид прохолодних напоїв; як правило , вони газовані і містять велику кількість кофеїну, цукру і таких добавок, як вітаміни групи В, амінокислоти (наприклад, таурин), і рослинні стимулятори, наприклад, гуарана. Реклама енергетичних напоїв спрямована, переважно, на покупців, що знаходяться у віковій групі від 18 до 30 років, і викликає асоціації продукту з силою, швидкістю, сексуальністю, і іншими характеристиками, привабливими для цієї цільової групи.

Історія

Перші енергетичні напої надійшли в продаж в Японії на початку 1960 років; вони продавалися в пляшках з темного скла, схожих на ті, в яких продають ліки, або в алюмінієвих банках, стилізованих під такі пляшки.

Ще в 1929 році у Великобританії енергетичний напій, імовірно, прискорює одужання, давали пацієнтам у лікарнях. Придбати такі напої в відритій продажу жителі Великобританії змогли лише в 1980 роках. У США енергетичні напої почали продавати в 1985 році.

У 1987 році поступив в продаж один з найпопулярніших на сьогоднішній день енергетичних напоїв — Red Bull. Підприємець з Австрії Дітріх Матешиц адаптував до смаків європейського споживача таїландський енергетичний напій Krating Daeng. Red Bull — червоний бик — є дослівним перекладом Krating Daeng. Основним інгредієнтом таїландського оригіналу був таурин — амінокислота, яка була вперше виявлена в організмі биків (ймовірно, саме цей факт породив міську легенду, згідно з якою активним інгредієнтом Red Bull є сеча або сперма биків).

Склад

До складу більшості енергетичних напоїв входять метилксантини (включаючи кофеїн), вітаміни і трави. Інші часто використовувані інгредієнти — газована вода, гуарана, мате, таурин, женьшень, мальтодекстрин, інозит, карнітин, креатин, глюкуронолактон і гінкго білоба. У багатьох з них міститься дуже багато цукру, проте випускаються і «дієтичні» енергетики з різними штучними підсолоджувачами.

Ефекти

Енергетичним напоям приписується безліч різних психологічних і фізіологічних ефектів. Деяких дослідження показали, що вони суттєво покращують когнітивні функції і підсилюють концентрацію уваги. Енергетики можуть на час знімати ознаки втоми, а також збільшувати витривалість м’язів верхньої частини тіла. Зловживання енергетичними напоями може викликати слабку або помірну ейфорію (це пояснюється стимулюючим ефектом кофеїну), а також підвищену збудливість, тривожність, дратівливість і безсоння.

Тим, хто регулярно вживає енергетичні напої, слід дотримуватися обережності. При вживанні однієї стандартної банки напою в день доза нормальна доза кофеїн не буде перевищена, однак дві і більше банок — це вже понад норму для більшості людей. Регулярно зловживання кофеїном може призвести до таких проблем, як нервозність, дратівливість, сонливість, часті позиви до сечовипускання, аритмія і диспепсія. Одночасне вживання енергетичних напоїв і деяких антидепресантів, наприклад, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, може стати причиною розширення зіниць у людини.

За різким сплеском енергії після вживання енергетичних напоїв часто слід не менш різкий занепад сил. Щоб розчинити велику кількість цукру, що потрапляє в кровотік, використовується багато води, яка потім виводиться з організму. Це може стати причиною зневоднення.

Згідно з результатами проведеного в 2010 році дослідження, в енергетичних напоях міститься більше кофеїну, ніж в міцній каві, а додаткові інгредієнти, наприклад, гуарана і таурин, підсилюють ефект цієї речовини. Вживання енергетичних напоїв разом з алкоголем може призвести до порушення серцевого ритму, підвищення кров’яного тиску і навіть різних порушень психічних процесів.

У багатьох країнах регулярно вживають спроби заборонити продаж енергетичних напоїв. Так, Red Bull заборонений у Франції і на Філіппінах. Влада Великобританії випустили офіційне застереження про шкоду будь-яких енергетичних напоїв для вагітних жінок і дітей.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.