Ендотеліальна дисфункція: коли кровообіг сповільнюється

загрузка...

Ендотелій — це тонка оболонка, яка покриває серце і кровоносні судини зсередини. Клітини ендотелію виробляють речовини, що відповідають за скорочення і розслаблення судин, а також ферменти, які контролюють згортання крові, функції імунних клітин і тромбоцитів. Ендотеліальна дисфункція може стати результатом різних захворювань, наприклад, діабету, септичного шоку або гіпертензії. Вона також може розвинутися під впливом факторів навколишнього середовища, таких як забруднене повітря чи тютюновий дим.

Дослідження показали, що ендотеліальна дисфункція часто передує розвитку атеросклерозу. В результаті цього порушення артерії втрачають здатність нормально розширюватися, що може стати причиною інсульту та / або серцевого нападу.

Діагностика

Для діагностики ендотеліальної дисфункції використовується двоетапний тест. Спочатку пацієнтові вводять аденозин, який в нормі розширює дрібні кровоносні судини серця. Препарат вводять в одну з коронарних артерій, після чого вимірюється кровотік.

Потім роблять ін’єкцію ацетилхоліну, який повинен розширювати великі артерії, і знову вимірюють кровотік.

Якщо обидва тести показують зменшення кровотоку, діагностується ендотеліальна дисфункція.

Лікування

Як правило, ендотеліальна дисфункція добре піддається лікуванню здоровою дієтою і регулярними фізичними навантаженнями. Це дозволяє підтримувати нормальну вагу і знизити ризик розвитку багатьох захворювань.

Необхідно відмовитися від споживання транс-жирів, оскільки, згідно з результатами досліджень, вони можуть сприяти розвитку ендотеліальної дисфункції.

Пацієнтам, у яких діагностована ендотеліальна дисфункція, потрібно приділяти особливу увагу аеробних вправ — вони викликають збільшення частоти серцевих скорочень і прискорюють дихання, забезпечуючи здорову навантаження на серце. Однак перш ніж приступати до тренувань, необхідно проконсультуватися з лікарем.

У лікуванні ендотеліальної дисфункції також можуть бути використані медикаменти, наприклад:

 • Інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту (АПФ), які застосовують для лікування підвищеного кров’яного тиск і серцевої недостатності;
 • Препарати, що нормалізують рівень холестерину;
 • Альфа-і бета-блокатори, які використовують для контролю над кров’яним тиском;
 • Зовнішня зустрічна пульсація — тип терапії, який покращує приплив крові до серця і нормалізує серцевий ритм.
 • Нові методи лікування, серед яких — прийом ранолазін, амінофіліну і експериментальні види терапії.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.