Ендоскопія в нейрохірургії — блискучі перспективи

У нейрохірургії сьогодні активно впроваджуються ендоскопічні методи лікування, в тому числі невеликі операції. У порівнянні з традиційними нейрохірургічними операціями ендоскопічні операції малотравматичні і дають менше ускладнень. Процес відновлення після них йде набагато швидше.

Ендоскопічні операції в області спинного мозку

Найпоширенішою ендоскопічної операцією в області спинного мозку є усунення гриж міжхребцевих дисків. Міжхребцеві диски — це амортизуючі прокладки між окремими хребцями. Диск складається з щільної сполучної тканини з пружним ядром посередині. При обмінних порушеннях або травмах хребта ядро диска руйнується, і диск виходить за межі хребетного стовпа — це і є грижа міжхребцевих дисків.

Ендоскопічні операції поводятся при невеликих грижах. У процесі ендоскопічних операцій диск частково або повністю видаляють через невеликий отвір на шкірі в області хребетного стовпа. У деяких випадках операція поводится за допомогою спеціального декомпресора, при цьому диск висмоктується через маленький отвір (прокол) на шкірі.

ендоскопічним способом можна видаляти невеликі пухлини в області спинного мозку, роз’єднувати спайки, що утворилися після важкого запального процесу і виробляти деякі інші невеликі операції.

В області головного мозку

У нейрохірургії сьогодні застосовуються ендоскопічні операції після черепно-мозкових травм, які привели до скупчення крові (гематом) в області головного мозку. Такі гематоми можуть чинити тиск на головний мозок і розвиток важкого стану хворого, тому їх видаляють. Традиційна нейрохірургічна операція з обширною трепанацією черепа призводить до додаткового травмування (а іноді й до інвалідності) хворого, тоді як ендоскопічна може значно полегшити його самопочуття. Видалити ендоскопічним способом можна навіть дуже великі гематоми, об’ємом до 200 мл. Таким же способом можна видаляти деякі кісти і пухлини головного мозку. За допомогою ендоскопа можна побачити і зберегти дуже дрібні кровоносні судини і нерви, які можуть бути пошкоджені при традиційному нейрохірургічному втручанні.

Сучасна ендоскопічна апаратура дозволяє видаляти рідину з шлуночків головного мозку дітей, що страждають гідроцефалією. Така операція називається вентрікулоскопіей, вона може проводитися як з діагностичною, так і з лікувальною метою.

Ендоскопи, які застосовуються в нейрохірургії

Для проведення ендоскопічних операцій у нейрохірургії зазвичай застосовуються ціфрвие ендоскопи відомих фірм (наприклад, японської фірми Олімпус). На жаль, спеціальної нейрохірургічної апаратури та інструментів не випускається, тому нейрохірурги змушені підбирати апарати, які найбільше підходять для своїх операцій за основними характеристиками. Для ендоскопічних операцій у нейрохірургії підходять гнучкі ендоскопи з діаметром трубки до 0,5 см і довжиною до 30 см — холедохоскопія (вони призначені для проведення ендоскопічних операцій на жовчовивідних шляхах) і назофарінгоскопи (для ендоскопічних операцій у ділянці носоглотки) фірми Oлімпус.

Багато нейрохірургічні операції сьогодні робляться за допомогою операційного мікроскопа, тобто мікрохірургічним методом. Іноді на додаток до цього методу застосовуються ендоскопічні методики, так як через мікроскоп неможливо, наприклад, побачити всі стінки пухлини або кісти, які можуть бути пов’язані з іншими структурами головного мозку за допомогою спайок і кровоносних судин. Якщо видаляти велику пухлину по частинах, то ризик ускладнень та пошкоджень, пов’язаних з нею структур значно знижується. Це особливо актуально при великих доброякісних пухлинах головного мозку, які можуть протікати непомітно до тих пір, поки не почнуть тиснути на тканину головного мозку.

Переваги ендоскопічних методик в нейрохірургії

Перевагою ендоскопічних методик є їх відносно мала травматичність, а також те, що ендоскопічна апаратура дозволяє нейрохірурга легше орієнтуватися в порожнині черепа і в спинному мозку — рухливий кінець ендоскопічної трубки забезпечує достатню широту огляду і дозволяє підвести необхідні для проведення операції інструменти безпосередньо до потрібного ділянці центральної нервової системи, не травмуючи при цьому інші ділянки мозку. До переваг можна віднести і проведення операції під постійним контролем зору — хід всієї операції видно на моніторі.

Ендоскопія в нейрхірургіі тільки починає розвиватися, але у неї велике майбутнє.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.