Ендоскопія шлунково-кишкового тракту: виявлення хвороби на ранній стадії

загрузка...

Всі органи шлунково-кишкового тракту пов’язані між собою і будь-який патологічний процес в одному з них обов’язково позначиться на стані всього шлунково-кишкового тракту. Тому часто потрібно дослідження всіх цих органів — стравоходу, шлунка і кишечника.

Ендоскопія стравоходу — езофагоскопія

Ендоскопія стравоходу називається езофагоскопія і проводиться шляхом введення езофагогастроскопіі через рот. Вона рідко проводиться самостійно, частіше досліджується весь верхній відділ шлунково-кишкового тракту — стравохід, шлунок і дванадцятипала кишка. Таке дослідження називається эзофагогоастодуоденоскопией (ЕГДС). ЕГДС може проводитися з діагностичною і з лікувальною метою.

Діагностична ендоскопія стравоходу проводиться при запальних захворюваннях стравоходу, викликаних опіками, захворюваннями шлунка із закиданням його вмісту в стравохід, при підозрі на пухлину стравоходу. За допомогою ЕГДС можна добре оглянути всі стінки стравоходу і виявити початкові стадії якого процесу, які неможливо побачити, наприклад, при рентгенологічному дослідженні. Застосовується ЕГДС також для контролю за розповсюдженням патологічного процесу в стравоході, у тому числі на фоні лікування. Діагностичне ендоскопічне дослідження стравоходу проводиться за допомогою гнучкого апарату — фиброгастроскопа.

Лікувальна ендоскопія стравоходу частіше проводиться за допомогою жорсткого ендоскопа у зв’язку з тим, що у вузький стравохід потрібне проведення ендоскопічних інструментів. Планова лікувальна езофагоскопія проводиться з метою видалення поліпів стравоходу, склеротерапії (введення ліків, що викликають запустеваніе варикозно розширених вен стравоходу, тобто попереджувала можливу кровотечу, розширення просвіту стравоходу при його звуженні і так далі.

Іноді ендоскопію стравоходу проводять в екстреному порядку, в основному це вимагається при попаданні в стравохід чужорідного тіла або при кровотечі з кровоносних судин стравоходу.

Ендоскопія шлунка — гастроскопія

Гастроскопия також частіше проводиться спільно з дослідженням інших органів верхнього відділу шлунково-кишкового тракту. Це найбільш часто проведене діагностичне дослідження, яке дозволяє виявити в шлунку запальні процеси (хронічні гастрити), ерозивно-виразкові процеси (виразкову хворобу шлунка), поліпи, доброякісні та злоякісні пухлини. Діагностична гастроскопія є і засобом контролю за ефективністю лікування.

Лікувальна гастроскопія проводиться з метою введення безпосередньо в область виразкового або запального процесу лікарських препаратів, видалення поліпів і невеликих доброякісних пухлин, а також з метою розширення отвори між шлунком і дванадцятипалої кишкою.

У деяких випадках для лікування ожиріння застосовується методика установки внутрішлункового балона для зниження ваги. У шлунок строком на півроку поміщається спеціальний балон, який займає значну частину його порожнини. Це створює ілюзію ситості навіть при невеликому обсязі прийнятої їжі.

Протипоказанням для гастроскопії можуть служити важкі захворювання (наприклад, опіки) стравоходу, при яких виникає ризик руйнування його стінки. Загальний важкий стан хворого, якщо гастроскопія проводиться за життєвими показаннями, не є протипоказанням для її проведення.

Ендоскопія дванадцятипалої кишки — дуоденоскопія

Ендоскопія дванадцятипалої кишки проводиться зазвичай разом з ендоскопією стравоходу і шлунку з метою виявлення виразкового процесу у дванадцятипалій кишці, а також вроджених порушень процесу травлення, які перешкоджають процесу всмоктування їжі. Порушення процесу всмоктування їжі часто пов’язані з вродженим недостатнім синтезом деяких травних ферментів. Їжа при цьому перетравлюється неправильно і дратує стінку дванадцятипалої кишки, викликаючи в ній порушення кровообігу і обмінних процесів. Все це добре видно при проведенні дуоденоскопіі.

Ендоскопія тонкого і товстого кишечника

Ендоскопія товстого кишечника проводиться за допомогою колоноскопа, який вводиться через пряму кишку. Досліджується вся товста кишка, виявляються практично всі захворювання цього органу в початкових стадіях. Це дуже важливо при виявленні поліпів кишечника, які вважаються передраковими захворюваннями і підлягають негайному видаленню, а також при виявленні ранніх проявів раку кишечника. Широко використовується і лікувальна колоноскопія — місцеве лікування різних захворювань, видалення поліпів і доброякісних пухлин.

З дослідженням тонкого кишечника все йде набагато складніше. Сьогодні тільки з’явилася можливість таких досліджень за допомогою спеціальної капсульної ендоскопії. На жаль, повсюдного поширення ця методика ще не отримала, тому проблема виявлення пухлин тонкого кишечника на ранніх стадіях і раніше актуальна.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.