Ендоскопія носа: знижуємо ризики оперативного втручання

В практику роботи отоларингологів міцно увійшли як діагностична, так і лікувальна ендоскопія носа. Діагностична ендоскопія носа дозволяє виявляти і точно діагностувати більшість захворювань ЛОР-органів на ранніх стадіях. А лікувальна ендоскопія максимально знизила ризики оперативних втручань у ділянці носа і його придаткових пазух.

Діагностична ендоскопія носа

Діагностична ендоскопія носа може виявляти, як явно, так і приховано протікає патологію: викривлення бічної стінки порожнини носа (у неї відкриваються додаткові пазухи) і перші ознаки будь-яких патологічних змін слизової оболонки порожнини носа.

Діагностична ендоскопія носа проводиться при таких скаргах пацієнтів, як порушення носового дихання, постійні виділення з порожнини носа, порушення сприйняття запахів, порушення слуху, часто повторювані носові кровотечі, підозра на доброякісні або злоякісні пухлини порожнини носа, запальні захворювання і поліпи придаткових пазух носа, постійні головні болі неясного походження. Крім того, діагностична ендоскопія носа застосовується для контролю за лікуванням, у тому числі після ендоскопічних операцій.

Ендоскоп для діагностичної ендоскопії являє собою гнучку трубку, оснащену на одному кінці відеокамерою і оптоволокном, а на іншому — окуляром, в який дивиться лікар. Зображення може передаватися і на екран монітора. Сучасні ендоскопи оснащені цифровими відеокамерами.

Перед дослідженням на слизову оболонку порожнини носа наноситься місцевоанестезуючу речовина (зазвичай це розчин лідокаїну). Поле цього лікар-ендоскопіст вводить в порожнину носа через ніздрю ендоскоп. Дослідження триває кілька хвилин.

За допомогою ендоскопічної діагностики порожнини носа лікар може проводити глибоке дослідження порожнини носа і його придаткових пазух. Ендоскопічна діагностика носа є безболісною і абсолютно безпечною для хворого процедурою, під час якої вся порожнину носа досліджується дуже ретельно, по невеликих ділянках з різним ступенем збільшення зображення і під різними кутами. Потім з такою ж ретельністю досліджуються додаткові пазухи носа. В результаті при правильному проведенні ендоскопічної діагностики вдається виявити захворювання ЛОР-органів на ранніх етапах розвитку.

Лікувальна ендоскопія носа

Лікувальна ендоскопія носа — це малотравматичні операції в порожнині носа і його придаткових пазухах за допомогою ендоскопічної апаратури. З кожним роком показання для таких операцій все більше розширюються, а самі операції стають все більш складними, залишаючись при цьому максимально щадними.

Отоларингологія є піонером в застосуванні ендоскопічних методик для хірургічного лікування хворих. Такі операції почали робити близько сорока років тому, засновником ендоскопічної хірургії носа вважають австрійського вченого Мессерклінгера.

Більшість сучасних ендоскопів для проведення ендоскопічних операцій оснащені цифровими відеокамерами і системою комп’ютерної навігації, яка створює на екрані монітора тривимірне зображення придаткових пазух носа. Це дуже важливо, тому що дозволяє лікареві повісті правильну діагностику та полегшує проведення операції.

Інфекційно-запальні захворювання придаткових починаються, як правило, на тлі невеликих анатомічних змінах бічної стінки порожнини носа, куди виходять отвори з придаткових пазух. Невеликі зміни бічної стінки призводять до того, що вміст пазухи не має вільного відтоку в порожнину носа, застоюється в пазусі, в ньому розмножуються збудники інфекції, які і викликають хронічний запальний процес.

Під час ендоскопічної операції порожнини носа відтік вмісту з пазухи відновлюється, що призводить до її самоочищення і припиненню запального процесу. Після таких операцій на обличчі не залишається шрамів.

Переваги ендоскопічних операцій в порожнині носа

Безперечною перевагою ендоскопічної хірургії носа та його придаткових пазух є мала травматичність операцій, адже для їх проведення не потрібно традиційних розрізів, достатньо кількох проколів. При лікуванні різних захворювань придаткових пазух носа ендоскоп дозволяє оперує лікаря побачити безпосередньо патологічний осередок і видалити його, не травмуючи при цьому оточуючих здорових тканин. Це сприяє зведенню до мінімуму ускладнень під час та після операцій (у тому числі майже не буває кровотеч) і більш швидкому відновленню хворих після них. Після ендоскопічної операції практично не буває болів, тільки невеличке відчуття дискомфорту, яке дуже швидко проходить.

Діагностична і лікувальна ендоскопія — це методи, які вже не перший рік застосовуються в отоларингології.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.